Sosyal Medya:

Haberler

Pota Yüksekliği Yaş Kategorilerine Göre Düşecek

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda birbirinden önemli açıklamalar yaptı. 

Ömer Onan çocukların basketbolu sevmesi için yaş kategorilerine göre bazı değişiklikler yapmayı planladıklarını söyledi.

İşte Onan’ın konuyla ilgili açıklamaları;

Biz basketbolu yaymak istiyoruz, en önemli konularımızdan biri. Voleybolda fileler aşağı iniyor, futbolda mini kaleler var. Çünkü çocukların bunu sevmesi lazım ki buna devam etsin. Gelen veli de çocuğunun bu spordan mutlu olduğunu görmesi lazım ki bu spora çocuğu göndersin. Biz 8 yaşında çocuğu idmana getirip 3.05’lik potaya basket attırmaya çalışıyoruz. Çocuk topu yetiştiremiyor ki potaya, sonra da ben bunu sevmedim yapmayacağım diyor. Sevmez tabi, çünkü sen bunu sevdirmiyorsun.

Bu sene orta vadeli plan olarak yaş kategorilerine göre bu potanın yüksekliğini düşüreceğiz. 2.65 – 2.85 – 3.05, 13 yaşından sonra oynasın 3.05’te. Milli Eğitim Bakanlığı ve spor federasyonlarıyla oturacağız. Böylelikle sen o çocuğa basketi attırıp, smacı yaptırırsan o çocuk bunu sever. Çünkü televizyonda seyredip özeniyor, geliyor top büyük, pota yüksek. Bu konuda çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Sevdirmek için biz de çemberlerimizi ve toplarımızı yaş kategorilerine göre ayarlayacağız. Bu durum Avrupa’da da böyle, bir dolaşsanız kolaylıkla görebiliyorsunuz, yıl 2017’de bizim bununla uğraşmamamız gerekiyordu.

BELLİ BİR YAŞA KADAR 3X3 GELEBİLİR

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler