Connect with us

Polat Kocaoğlu: Günümüzde Aileler Sporda Çok Önemli Bir Figür

Altyapı Basket ailesi olarak Bursa Fenerbahçe Basketbol Okulları Teknik Sorumlusu Polat Kocaoğlu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kocaoğlu; kulüpteki hedeflerinden Bursa altyapısına, velilerden A takıma yükselen genç sporculara birçok konuda görüşlerini belirtti.

-Öncelikle sizi tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Polat Kocaoğlu. Basketbol hayatıma 1992 yılında Tofaş Spor Kulübü altyapısında başladım. 53 kez milli formayı giydim. Tofaş, Banvit, Darüşşafaka, Galatasaray ve Türk Telekom gibi ülkemizin başarılı takımlarında basketbol oynadım. 22 yıl süren aktif sporculuk kariyeri sonrasında hayatıma basketbol koçu olarak devam etmeye karar verdim. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Spor Yönetimi Ön Lisans Programı’nı tamamladım. Evli ve bir çocuk sahibiyim. Şu anda Bursa Fenerbahçe Basketbol Spor Okulları’nın Teknik Sorumlusu olarak koçluk hayatıma devam ediyorum.

“SPORCULARIMIZIN KEYİF ALMALARINI İSTİYORUZ”

– 2019-2020 sezonunun büyük bir bölümü geride kaldı. Çalışmalarınız ne durumda? Sezonun geri kalan bölümüyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Çalışmalarımız hafta içi ve hafta sonu yoğun bir şekilde devam ediyor. U-16 Yıldız Erkek ve U-18 Genç Erkek Play-Off maçlarımızı yeni tamamladık. Mart ayı sonu itibari ile U-14 Küçük Erkek ve U-12 Minik Erkek maçlarımız başlıyor. Pilot takımımız Nilüfer Beşevler Gençlik ve Spor Kulübü çatısı altında sporcularımızla mücadele edeceğiz. Öncelikli olarak sporcularımızın süre alıp basketbolun doğrularını sahaya yansıtabilmelerini ve sahada geçirdikleri her andan keyif almalarını hedefliyoruz. Zevk veren mücadelelerin yaşanacağı takım ruhu, arkadaşlık ve paylaşımın üst düzeyde olacağı bir sezon yaşamak istiyoruz.

-Kulüp olarak hangi yaş grubu ve branşlarda mücadele ediyorsunuz? Ayrıca görev alan antrenör ve yönetici ekibin tanıtabilir misiniz?

Basketbol branşında U-12, U-14, U16 ve U-18 ve Futbol branşında da U-11, U-12, U-13, U-14, U-15 ve U-16 yaş gruplarında mücadele ediyoruz.

Bursa Fenerbahçe Spor Okulları’nda;
Genel Koordinatörümüz: Etem GÜRBULAK
İdari Koordinatörümüz: Serhat ERGÖK
Basketbol Teknik Koordinatörümüz: Polat KOCAOĞLU
U-11 Kız Takımı ve U-12 Minik Erkek Takımı Antrenörümüz: Ayça OKUTAN
U-16 Yıldız Erkek ve U-18 Genç Erkek Takım Antrenörümüz: Serhat DUMAN
U-14 Küçük Erkek A ve B Takım Antrenörümüz: Polat KOCAOĞLU
U-14 Küçük Erkek A ve B Takım Asistanlarımız Burak BURHAN ve Hüseyin ULUDAĞ ile kulüp ve spor okulu çalışmalarımıza devam ediyoruz.

“BURSA DAHA ÇOK İLGİ VE YATIRIM HAK EDİYOR”

-Bursa altyapısı oyuncu yetiştirme anlamında önemli bir yere sahip. Siz Bursa’nın bu anlamda yeterli ilgiyi ya da değeri gördüğünü düşünüyor musunuz?

Oyuncu yetiştirme noktasında yıllardır Türk Basketboluna çok önemli katkıları olan, altyapıya ve üst yapıya önemli yatırımlar yapan bir kent oldu Bursa. Biraz daha ilgiyi ve yatırımı hak ettiğini düşünüyorum. Tofaş ve Bursaspor’un yanına uzun soluklu birkaç kulübün daha katılması gerektiği yadsınamaz bir gerçek. Özel sektör, devlet ve kamuoyu desteğiyle yeni oluşumların Bursa basketboluna katılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

-Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Bir önceki soruda söylediğim gibi güçlü sponsorlara ve maddi güce sahip kulüplerin bu çalışmalar noktasında daha önde olduklarını ama çeşitli özel okul ve kulüplerin ayrıca basketbola gönül veren kişilerin desteğini alarak aile ve sporcularımızın fedakarlıklarıyla çok güzel işler yapan oluşumlar da var. Salon ve saat yetersizliği, haftalık antrenman sayısının azlığı, sporcuların kurs, etüt ve okul tempolarının yoğunluğu gibi unsurlar altyapı çalışmalarını ve takım ve sporcuların gelişimlerini yavaşlatan unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Fakat ailelerimizin çocuklarının iyi bir akademik eğitime ve güzel bir geleceğe sahip olmalarını istemeleri son derece normal bir durum olduğu için bir şekilde arayı bulup çalışmaya devam ediyoruz.

“BASKETBOL OKULLARI ÇOK ÖNEMLİ BİR YERİ DOLDURUYOR”

-Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Çok önemli bir yeri dolduruyorlar. Üst düzey kulüplerin kadrolarında yer bulmanın gerçekten çok zor olması, yetenekli basketbolcu adaylarının kendilerini bu kulüplere gösterebilmeleri noktasında ikinci bir şans oluyorlar. Ayrıca basketbolu ve sporu her zaman hayatında tutmak isteyen ama önceliği eğitim olan gençlerimizin de spor ile iç içe olmalarını sağlayan oldukça değerli dinamikler olduğunu düşünüyorum. İmkanlar ve ülkemiz gerçekleri noktasından bakıldığında faydalı çalışmalar yapıldığını söyleyebilirim.

-Genç oyuncuların A takım seviyesine geçerken ne gibi zorluklar yaşadığını düşünüyorsunuz? Oyuncular ve antrenörler bu zorlukları aşmak için kendilerine yeterli yatırımı yapıyorlar mı?

Sporcuların gelişim süreci fiziksel, ruhsal ve mental olarak üst yapıya ve profesyonel spor hayatına adaptasyonları ve bireysel gelişimleri noktasında eksikler olduğunu düşünüyorum. Oyuncularımızı ve antrenörlerimizi bu anlamda yönlendirecek ilgili birimlerin kulüplerimizde olmadığını görüyorum. Hem antrenörlerimizi hem de oyuncularımızı saha içi ve saha dışında destekleyecek yeterli birikim ve tecrübeye ayrıca vizyon ve dünya görüşüne sahip insanların ve ekiplerinin spor dünyamızda olmaları gerekli.

-Altyapılarda veliler çok önemli bir noktaya geldi. Velilerin oyuncular üzerindeki etkisi hakkında düşünceleriniz nedir? Ayrıca velilere neler tavsiye edebilirsiniz?

Çocuklarıyla ilgilenmeleri sporu sevmeleri ve takip etmeleri çok güzel bir durum. Tüm ailelerimize bu noktada çok teşekkür ediyorum ancak çocuklarına lütfen tribünden oyun içindeyken ya da antrenmanda çalışırken müdahale etmesinler, bir şeyler söyleyip anlatmaya çalışmasınlar. Çünkü o biz koçların işi. Günümüzde ailelerimizin de sporda çok önemli bir figür olduğunu kabul ediyorum fakat biz koçların da sporcularımızın sportif, fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde bir ağabey, bir kardeş, yeri geldiğinde en yakın arkadaş olabileceğimiz gerçeğini de unutmasınlar. Doğru bir iş bölümüyle sporcularımızı çok güzel noktalara getirebiliriz.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu güzel röportajı yapma ve görüşlerimi paylaşma fırsatı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim.

Daha Fazla Haber