Sosyal Medya:

Haberler

Özhan Çıvgın: Genç oyunculara üst seviyede rol vermeliyiz

[InPostAds ad=”1″]

Demir İnşaat Büyükçekmece‘nin genç ve başarılı coachu Özhan Çıvgın basketball.com.tr‘ye çok özel açıklamalar yaparken merak edilen tüm soruların cevabını verdi.

[InPostAds ad=”2″]Çıvgın, Büyükçekmece’deki kariyer hedeflerinden Türk basketbolunun yaşadığı yerli-yabancı sorununa, devşirme konusundan genç oyuncuların gelişimine, menajerlerin etkisinden lobi gücüne kadar, daha birçok konuda birbirinden samimi açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan bir bölüm;

– Genç oyuncuların durumuyla ilgili çok çelişkili bir durum var. Altyapılarda çok iyiyiz. Avrupa şampiyonluklarımız var. Birçok başarımız var. Belli seviyeye kadar çok iyiler ama belli seviyeden sonrasına bir türlü çıkamıyorlar. Bununla ilgili birçok öneri geliyor. Farklı bir lig kurulmasından, dışarıda oynatılmalarına kadar. Sizin bu konuyla ilgili bir öneriniz var mı?

Onunla ilgili bir çözüm bulmak çok kolay değil. Ama ben şunu da söyledim bu bana daha önce de soruldu. İkinci ligde oynatılmaları ya da ümitler ligi gibi bir ligde oynamaları bazı oyuncular için çözüm olabilir ama bazı oyuncular için orada oynamakta çözüm değil. Onların bir şekilde bu yapının içinde kalıp, bu yapıda belli rolleri almaları gerekiyor. Okben ve Emircan yıllarca ikinci ligde Pertevniyal’de oynadı. Ne verdi derseniz, başlarda bir şeyler vermiştir ama ben son dönemde hiçbir şey verdiğine inanmıyorum. Çünkü o seviye artık onların seviyesi değil ve onların daha yukarıda olması lazım. Bu basamakları yaparken, bu seviyeyi de çok iyi tartmamız lazım. Yine aynı noktaya geleceğim. Bizim bazı oyuncular için çok ısrarcı olup, üst seviyede tutmamız ve onlara bu rolleri vermemiz lazım. Milli takımda baktığımız zaman aslında en büyük sıkıntı oyuncuların süre alıp almaması değil, ofansif olarak yaratıcı bir oyuncumuzun olmayışıydı. Siz üst seviyede bu oyunculara o rolleri, o yaratıcılığı vermezseniz, bir anda milli takıma çağırıp hadi gel bunu al, bunu yap demek de çok kolay bir şey değil. Bu çok matematik işi aslında ama çözülmeyecek de bir problem değil. Yeter ki hep beraber bir karar verilsin ve bunun arkasında durulsun. Bence bu iş zor da olsa çözülebilir. Bir geçiş de yapılabilir. Bir anda denilebilir ki, biz 6 yabancıyı bıraktık, bu işin ekonomisini bıraktık, uzun vadeli program yapıyoruz, yabancı sayısını azalttık, Türk oyuncu şu kadar oynayacak gibi şeyler denebilir. Şu andaki sistem de açıkçası çok teşvik edici değil. İşin içinde çok fazla matematik var ama bu işi de bu kadar matematiğe dökmemek lazım. Bu iş kaç kişinin umrunda, kaç coachun umrunda derseniz, çok da kişinin umrunda değil.

– Devşirme konusuna gelelim o zaman. Son olarak Bobby Dixon’ı devşirdik. Siz buna karşı mısınız zira bu da çok tartışılan bir konu.

Ben karşı değilim ama bunun nasıl yapıldığı çok önemli. Bir dönem bu devşirme olayı çıktı, yapan yaptı, sonra bir anda kapılar kapandı. Mağdur olanlar oldu. O anda baskılarla kapıların açılması yeniden sağlandı. Sonra bu tekrar değişti. Yani milli takım için gerekliyse bu yapılabilir ki şu an gerekli gibi görülüyor. Ama bu daha çok kulüpler için yapılıyor sıkıntı bu zaten.

– Ömer Faruk olayında yaşadığımız gibi aslında Avrupa basketbolunun üzerinde bir NCAA tehlikesi var. Kulüpler genç oyuncular için birçok fedakarlıkta bulunup, yatırım yapıyor. Ama oyuncu sonrasında NCAA’i tercih edebiliyor. Sizin bu olaya hem oyuncu, hem kulüp bazında bakış açınız nedir?

Oyuncu açısından bakarsak biraz önce de konuştuk aslında gençlere değer verilmiyor algısı var. Genç oyuncu da, ‘bana nasıl olsa burada değer verilmiyor, şans verilmiyor, ben bir an önce buralardan gideyim’ fikrine kapılıyor. Bir de işin psikolojik tarafı var. Her genç oyuncunun NBA’de oynamak gibi bir hedefi oluyor. En kolay buna nasıl ulaşırım oraya giderek ulaşırım diye düşünüyor. Ama kulüplerde bu konuda çok mağdur oluyor. En son verdiğiniz Fenerbahçe örneğinde olduğu gibi. O kadar yatırım yapıyorsunuz ama bir anda oyuncu ben buradan gidiyorum diyor ve kulüpler burada mağdur oluyor. Bunu engellemek de çok zor değil ama insanların hayallerini dağıtmadan, toz duman etmeden bunu yapabilmek lazım. Belli bir noktadan sonra da oyuncuların önünü açmak lazım. Böyle bir tercih yaptıysa da saygı duymak lazım. Kimsenin mağdur olmaması lazım.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

[InPostAds ad=”3″]

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler