Connect with us

ÖZEL RÖPORTAJ | Saliha Mandıracı: Süper Lig’de Kalıcı Olmak İstiyorum

ÖZEL RÖPORTAJ | ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden BOTAŞ’ta forma giyen Saliha Mandıracı sorularımızı yanıtladı.

Süper Lig’de kalıcı bir oyuncu olmak istediğini dile getiren 2002 doğumlu genç guard birçok konuda açıklamalarda bulundu.

– İlk olarak basketbola nasıl başladığını öğrenebilir miyiz?

İlkokul üçüncü sınıfta Düzce Fatih İlkokulunda okul takımdaki ablalarımı izleyip onlara özenerek başladım.

“SÜPER LİG’DE KALICI BİR OYUNCU OLMAK İSTİYORUM”

– Kariyer hedeflerin neler? Uzun vadede neleri başarmak istiyorsun?

İlk hedefim henüz genç oyuncu konumundayken eksiklerimi en iyi şekilde kapatıp sonrasında Süper Lig’de kalıcı bir oyuncu olmak istiyorum. Buna ek olarak altyapılarda birçok kere giydiğim milli takım formasını bir gün A milli takımda da giymek ve o gururu tatmak istiyorum.

– BOTAŞ gibi altyapıya ve genç oyunculara önem veren bir kulüpte oynamak nasıl bir duygu?

BOTAŞ’ta 2. senemdeyim. Genç oyuncuların yetiştirilmesine ve gelişimine önem veren bir organizasyon. Burada genç oyunculara verilen değeri çok iyi anlayabiliyoruz. A takımdan en minik takıma kadar bir aile ortamı içindeyiz.

“TKBL’DE ALDIĞIM SÜRELERİ İYİ DEĞERLENDİRDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM”

– TKBL’de uzun süredir forma giyiyorsun. TKBL’de oynamanın gelişimine katkısını değerlendirebilir misin?

TKBL’nin kalitesi gün geçtikçe artıyor. Bu ligde her takımın bir hedefinin olması bu ligi daha rekabetçi bir lig haline getiriyor. Örnek verecek olursak 9. sırada sezonu bitiren bir takım playoff sonunda üst lige çıkma şansı yakalayabiliyor. Bu nedenle de her maçın her anının çok önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Bende genç yaşımda TKBL’de aldığım süreleri iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum.

– Geçtiğimiz sezondan bu yana A Takım’da da süre almaya başladın. A Takımda çalıştığın antrenörlerin sana yaklaşımı nasıl? TKBL ve A Takım arasındaki süreci nasıl dengede tutuyorsun?

BOTAŞ’ta olmanın bizim açımızdan en güzel yanlarından birisi de hem A takımda hem de Gelişim takımında oynayabiliyor olmamız. Hafta içinde çok yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Çoğu zaman aynı gün hem A Takım hem de Gelişim takımı antrenmanlarına çıkıyoruz. Yorucu oluyor mu? Tabii ki oluyor. Ama basketbol anlamında çok şey öğrendiğimiz tatlı bir yorgunluk diyebiliriz. A Takım ve Gelişim takımı maçlarının aynı gün olmadığı zamanlarda bazılarımız A takım kadrosunda yer alıyor. Bu sayede Süper Lig’de de olma şansımız olmuş oluyor.

– 2022 yazında U20 Milli Takımı ile gümüş madalya kazandın. Final maçındaki yorgunluk dışında gerçekten büyük beğeni kazanarak A Ligi’ne yükseldiniz. O süreçten bahsedebilir misin?

Hepimizin ortak bir hedefi vardı şampiyon olmak. Yazın şampiyonaya kadar ciddi bir hazırlık döneminden geçtik. Turnuvada yaşadığımız hastalıklar ve sakatlıklar nedeni ile 2. bitirdik ama A Ligi’ne yükselmeyi başardık. Benim için çok gurur verici ve başarılı bir yaz sezonu oldu.

“IŞIL ALBEN’İ İZLEYEREK BÜYÜDÜM”

– Şu aşamada oyununda eksik gördüğün noktalar neler? Bunları geliştirmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsun?

Bir guard olarak kuvvet eksikliğimin farkındayım bunun için ekstra fitness çalışmaları yapıyorum. BOTAŞ’ta kendimde eksik olan birçok şeyi buradaki antrenörlerimiz ile beraber çalışarak kapadığımı düşünüyorum. Maçlardan sonra mutlaka kendi maçımı izleyip eksiklerimi görüp bir sonraki maçlarda yapmamaya çalışıyorum.

– Kendine örnek aldığın ya da stilini beğendiğin oyuncular var mı? Varsa bunları öğrenebilir miyiz?

Küçüklüğümden beri Işıl Alben’i izleyerek büyüdüm. Oyun stilini çok beğeniyorum. Onun saha içindeki oyun görüşünü mutlaka kendime eklemem gerektiğini düşünüyorum.

Daha Fazla Haber