Sosyal Medya:

Haberler

Orhun Ene: Genç Oyuncular Sabırlı ve Cesur Olmalı

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi takımlarından Tofaş’ın başantrenörü Orhun Ene, basketfaul.com‘a önemli açıklamalarda bulundu. 

Deneyimli basketbol akademi genç oyuncuların sabırlı olması ve kişisel olarak gelişimlerini sürdürmeleri için çalışmaları gerektiğini söyledi.

İşte o röportajdan bir bölüm;

Bir coach gözüyle genç oyuncuların kariyerleriyle ilgili yaptıkları tercihler hakkında neler söylemek söylemek istersiniz?

Bence Türk basketbolundaki genç oyuncuların aşması gereken nokta; kendilerinin, ailelerinin ve menajerlerinin kulüpten ve antrenörden beklemek yerine mücadelenin içine girme kararını verebilmeleri. Yani oynamak adına başka kulübe giderken bu riske oyuncu girecek. Kararlarıyla beraber verecekleri mücadele de önemli. Bunun için de çok cesur olmaları gerekiyor ve çok çalışarak mücadele etmeleri gerekiyor. Bizim ülkemizde şöyle bir sıkıntı var; çok küçük yaşta oyuncular profesyonelleşiyor ve A takımdaki çok tecrübeli, çok kaliteli yabancılarla beraber aynı ortamda mücadeleye giriyorlar. 19-20 yaşlarındaki bir çocuğun, fiziksel gelişimine, tecrübesine baktığımızda buralarda oynayabilmesi için çok inanılmaz bir yeteneğe sahip olması lazım. A takımı baktığımızda kazanmaya odaklı bir iş. Her organizasyon başarılı olmak istiyor ve artık genç oyuncular için üst tarafa mücadele eden takımlarda eskisi kadar pozitif ayrımcılık yapılamayacak. Bu yüzden sabırlı, cesur olmaları ve çok çalışmaları gerekiyor. Sabır da bu işin bir parçası.

Büyük takımlardan yüksek ücretli kontrat alarak neredeyse sezon boyunca benchte oturuyor ve bu yüzden tam oynaması gereken zamanda oynamayıp kondisyonunu daha da düşürerek kariyerini riske attığını düşünüyorum.

Bunları da aşar insanlar ama bunları aşabilmek için de kafa olarak o olgunlukta olmak lazım. Bana göre profesyonellik yaşı 23-24 yaşında başlıyor. Yani bir oyuncu o zamana kadar kafa olarak da fizik olarak da gelişimi için kendine yatırım yapmaya devam etmeli. Eğer kendi kafasında fiziksel anlamda gelişimini tamamladığını düşünüyorsa ve bulunduğu takımda oynayamıyorsa oynayabileceği daha küçük hedefli bir takıma gitmesi gerekir. Ama bana göre 19-23 arası becerilerini paraya veya başarıya dönüştüreceği yaşlar değil. Bu beklentiden uzaklaşarak başarıya dönüştüreceği yaşı biraz geriye çekmesi lazım. İşte profesyonel anlamda NBA ve NCAA’in zaten Amerikan basketbolu içerisinde yaratmış olduğu mevcut ortam da bu. Oyuncular, üniversiteden mezun olduklarında hem fizik olarak hem de kafa olarak NBA’de oynamaya hazır oluyorlar. Ama biz de genç oyuncular eğitim hayatlarına devam etme konusunda bir seçim yapmak zorunda kalıyorlar. O çocuğun o yaşlarda zorluklar karşısında göstermiş olacağı direnç, vereceği mücadele buna hazır olan ve bu şekilde eğitilmiş bir insandan daha farklı oluyor.

BGL’yi takip edebiliyor musunuz ? Genç oyunculara ve Türk basketboluna bu oluşumun nasıl bir katkısı olacağını düşünüyorsunuz?

Ben hem Tofaş’ın Gelişim takımı olsun, hem de diğer takımları yakından da takip ediyorum. Bana göre Türk basketbolunda son senelerde altyapılar hakkında alınan faydalı kararlardan biridir. Bunun öncesinde hep anlık ihtiyaçları karşılayabilecek kararlar alındı ancak burada genç oyuncunun yetişebilmesi ve değerli olduğunu hissedebileceği bir ortam yaratıldı. Sadece bir şey belirtmek istiyorum; veliler çoğu zaman karşılaşmayı tribünde bir seyirci olarak izlemek yerine kendi ihtiraslarını yansıtarak izliyorlar. Genelde taraftarlar veliler oldukları için onlardan kaynaklanan hakemler ve oyuncular üzerinde bir baskı oluşuyor. Bence bu bir şekilde çözülürse oyun çok daha güzelleşecek. Burada biraz coachlara da kulüplere de görevler düşüyor. Coachların bu ligin amacını, ligin hedefleri doğrultusunda bir altyapı coachu olduğunu unutmamaları gerekiyor. Elbette bunlar birbirlerine zincirleme bağlı reaksiyonlar; ama ben şunu gördüm; Türkiye’de gerginlik ve sadece kazanmaya odaklı bir atmosfer yaratıldığında bundan zarar gören hep oyuncular oluyor. O atmosferden biraz kurtularak bu düzgün kurulmuş yapıyı da bu amaca hizmet eden antrenörler ve bu amaçtan uzaklaşmayan kulüplerin yaklaşımıyla sürdürmek gerekiyor. Bir de orası şunu ekleyebilirim; eğer mümkün olursa bence iki yaş grubu da yapılarak yaş grubu geniş bir aralığa yayılmasını isterim. Yani 19-20 yaş arası 20-22 yaş arası gibi 4 yaş grubunu da alabilecek şekilde yapılırsa, o zaman hiç olmazsa diğer yaş gruplardaki çocukların oynama şansı olur.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Haberler