Sosyal Medya:

Haberler

Onur Çetin: Eksik Kaldığımız En Önemli Nokta Fiziksel Gelişim

Bu sezon ilk kez Marmara Basketbol Ligi’nde mücadele eden CSKA Moskova Türkiye’de başantrenör Onur Çetin marmaralig.com’a açıklamalarda bulundu.

Özel liglerin maç oynama konusunda önemli bir yeri olduğuna değinen Çetin aynı zamanda Türk basketboluyla ilgili olarak birçok konuda görüşlerini dile getirdi.

İşte röportajdan bir bölüm;

-Özel liglerin oyuncu gelişimi açısından önemli bir yeri var. Bu bağlamda Marmara Basketbol Ligi’nin yerini nasıl görüyorsunuz?

Marmara Basketbol Ligi bir süredir takip ettiğim bir lig, bu organizasyonda çalışmaya başladıktan sonra daha iyi gözlemleme fırsatı buldum ve oldukça profesyonel olduğunu düşünüyorum. Genel olarak birçok sporcu, antrenör ve veli, sporcunun maç yaparak daha kolay gelişim sağlayacağını düşünür ancak bu maçların ufak yaş grupları için eğlenceden öteye geçmemesi çok önemlidir. Özellikle bu anlamda basketbolda, altyapıya en çok zarar veren durumlardan biri erken rekabet ortamının yaratılmasıdır. Özellikle özel liglerde oynanan maçların çoğu spor okulu organizasyonu takımları olduğu için birçok genç antrenör çocuk psikolojisini bir kenara bırakarak antrenörlük yaptığını gözlemledim. Bu örnekler çok olmasa da organizasyonlara gölge düşürdüğünü düşünüyorum. Bunların kurallar ile belirlenmesinden daha önemli olan antrenörler arası saygının ve etik kuralların bilinçli kullanılmasıdır. Bu konuda benim fikrim 12 yaşa kadar skorun çok fazla ön planda olmadığı tamamen çocukların mental ve fiziksel gelişimleri göz önüne alınıp işi daha keyifli ve eğlenceli hale getirmek gerekir. Ergenlik ile beraber rekabet duygusunun biraz daha ön planda olduğu organizasyonlara yarar var diye düşünüyorum. İstanbul gibi 20 milyon insanın yaşadığı yüzlerce spor kulübünün olduğu bir şehirde tabi ki çocuklara çok maç oynatmak çok kolay bir iş değil bu anlamda özel liglerin çok büyük bir açığı da kapadığını düşünüyorum.

“İYİ OYUNCU YABANCI SINIRSIZ OLSA DA OYNAR”

-Türk sporunda genel olarak bir yabancı oyuncu tartışması var. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz? Mevcut yabancı oyuncu kuralı değişmeli mi?

Yabancı oyuncu kuralı başlı başına bir tartışma konusu, yıllardır yabancı kuralı tartışılır şu olsun, beş mi olsun, dört mü olsun, 3+2 mi olsun, bunlardan daha önemlisi bence Türk oyuncuların nasıl bu rekabetin içine dahil olabilmelerini sağlamak. Bence federasyon bununla ilgili gerekli adımları atmaya başladı şu anda gelişim Ligi kurarak eski ümit takım sistemini getirmeye çalışıyorlar ve bence uygulamada başarı olacakları düşünüyorum çünkü basketboldaki en büyük problem 18 – 22 yaş yani Amerika’daki kolej yaşının Türkiye’de bir karşılığı olmaması. Aslında yabancı kuralı bu sistemlerin hepsi ile doğru orantılı hiçbir oyuncu çıkıp 18 yaşında çok süre alamaz hatta kadroya dahi giremez, fiziksel ve mental olarak hazır olmadığın bir dönem. Bu yaş arasında oynayarak geçirmen gerekiyor. Çifte lisans kuralı pilot takımlar geçici bir çözüm gibi gözükse de kendinden yaşça büyük ve tecrübeli oyuncular ile oynadığın için liderlik özelliklerin gelişimi zayıf kalıyor. Bunun içinde ümitler liginin veya gelişim liginin olması çok önemli. 22 yaşından sonra yaptığın yüksek kontrat nedeni ile oynayacağın veya oynaman gereken başka takıma geçmiyorsun ve paramı alayım oynamasam da olur düşüncesi birçok oyuncuda var. Hatta yurt dışına çıkıp oynayabilecekleri birçok lig var ve kontratları burada çok yüksek olduğu için onu da tercih eden az. Şunu demek istiyorum iyi oyuncu yabancı kuralı sınırsız olsa da sınırlı olsa da oynayabilir. Benim fikrim 4+1 olabilir böylelikle en azından bir 40 dakikayı en potansiyel iki Türk oyuncuna bölüştürebilirsin.

-Altyapı milli takımlarında da görev yaptınız. Çok iyi jenerasyonlara sahip olmamıza rağmen A Takım seviyesine geçişte rakiplerinin gerisinde kaldılar. Oyuncuların üst seviyeye geçerken yaşadığı temel sıkıntılar neler?

Aslında bu soru üstte cevapladığım konu ile birebir doğru orantılı. Altyapı milli takımlarında her kategoride son on yılda çok büyük başarılar elde ettik. Bu hem sonuç olarak hem de A milli takıma oyuncu kazandırarak oldu. Altyapı milli takımlarının en önemli görevi ülkemizde ki en yetenekli ve ileriye dönük oyuncuları seçip, onları uluslararası arenada rekabete sokarak yıldız basketbolcu olabilme özelliklerini kazandırmak ve A milli takıma oyuncu yetiştirmek olmalıdır. Ancak yine geldiğimiz nokta 18- 22 yaş arası basketbolcuların nasıl oynayacağı nerede oynayacağı. Biz bu aşamaya geçersek daha iyi oyuncu çıkartacağımızı düşünüyorum Avrupa’da bence en eksik kaldığımız noktalardan biri tamamen fiziksel gelişim. Avrupa da ekol olmuş birçok ülke artık bu konuya çok yatırım yapıyor. Özellikle kuvvet çalışmaları konusunda biz yeterli yatırımı yapamıyoruz. Birçok önemli altyapı kulübünde son bir iki seneye kadar kondisyoner dahi bulunmuyordu. Bu fiziksel farklılık bizim sporcuların A takıma geçişlerini de etkiledi. Fiziksel gelişim tabii ki yatırım ile olur sporcu önce kendine yatırım yapmalı ve kulüp yatırımları ile bir noktaya gelmeli.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Haberler