Sosyal Medya:

Altyapı Milli Takımlar

Önemli Rötuşlar Yapmalıyız ve Önümüzde Sadece Bir Gece Var! #FIBAU18Europe

Gençler Avrupa Şampiyonası’nda grup aşamasının son günündeyiz. Bugün itibariyle sıralamalar netleşecek ve son 16 turu eşleşmeleri kesinleşecek. 

Genç Milliler, önemli Almanya zaferinin ardından umduğunu pek de bulamadı. Fransa karşısında kötü bir oyun oynadık. Maçın sonuna doğru biraz silkelendik ama iş işten geçmişti. Ama bu mağlubiyet de bizden çok fazla bir şey götürmemişti. İlk iki şansımız devam ettiği için sorun yoktu ve bir günlük aranın takıma iyi geleceğini düşünüyordum.

Bugünkü rakip de Rusya’ydı. Turnuva öncesinde, bu grubun en zayıf halkası olarak gösterilen Rusya; ilk iki günde harika işlere imza attı. Açılış maçında Fransa’yı harika kestiler ve bana göre şampiyonanın ilk bombasını patlattılar. İkinci günde ise rakipleri Almanya’ydı. Panzerler, Millilere kaybettikleri için bu maça çok hırslı çıktı. Çünkü kaybedecek pek bir şeyleri yoktu.

Siz de bilirsiniz ki kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanlar, kaybetmekten korkmazlar ve cesur hamleler yaparlar. Almanlar da bunu yaptı. Bruno Vrcic’in bitime saniyeler kala yolladığı üçlükle sahadan galibiyeti kopardılar. 1 numaralı formayı giyen Jason George’un da harika oyununa değinmeden geçmeyelim. Belki Almanların birçok potansiyel Letonya’da yok ama Jason George’un varlığı onlar adına büyük artı. Nitekim de Rusya galibiyetinin mimarlarından.

KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜREMEDİK

Gelelim bugünkü maça. Karşılaşma öncesindeki düşüncem bizim kazanacağımız yönündeydi. Her ne kadar Ruslar daha istikrarlı bir oyunla parkede olsa da reaksiyon verebileceğimizi düşünmüştüm. Çünkü Koç Ömer Uğurata, geçmiş turnuvalarda bu tarz reaksiyonları birçok kez vermişti. Diğer yazılarımda da belirttiğim gibi Girit’te, U19 Dünya Şampiyonası’nda berbat bir yarı finalin ardından ev sahibi Yunanistan’ı geçmiştik. Konya’da da harika çeyrek final-yarı final-final performanslarımız vardı. Yine kriz ortamını fırsata dönüştürebiliriz diyordum.

Ama kaçırdığım bir nokta varmış. O da o kadroyla bu kadronun arasındaki koskoca uçurum. Her neyse, geçmiş ile yapacağımız kıyaslamalar sadece vakit kaybı olacak. Rusya karşısına yine berbat başladık. İlk iki maçtan kalan alışkanlığımızı bir türlü yenemiyoruz. Hem Almanya hem de Fransa karşısındaki kötü başlangıçlar bizi çok yıpratmıştı. Panzerler karşısında geri dönebilmek için akla karayı seçtik. (43-30!) Tabiri caizse canımız çıktı. Fransa karşısında da yaptığımız berbat başlangıç -özellikle de ilk çeyrekteki kötü oyun- maçı kaybetmemizin en önemli sebebiydi. (41-28)

Bugün de ilk çeyreği 14-23 geride kapattık. İkinci çeyrek ile birlikte işler daha da kötüye gitti ve fark bir ara 16 sayılara kadar çıktı. Fakat yine maç içi reaksiyonunu verdik ve Eray Akyüz ile oyuna ortak oldu. İkinci çeyreğin tamamında 14 sayı attı Eray Akyüz ve oyuna tutunmamızı sağladı.

Üçüncü on dakikalık bölümle birlikte maça ortak olduğumuzu söyleyelim. İlk yarıyı domine eden Aleksandr Ershov’u durdurduk. Fakat bu kez de yaptığımız fauller bizi etkiledi. Ayrıca Almanya maçının kahramanı olan Mert Akay’ın hiçbir şekilde katkı verememesi bizi çok zor durumlara soktu. Final periyoduna 5 sayı farkla geride girdik. Son dakikalarda da Ruslar bize oranla çok daha derli topluydu ve hak ettikleri bir galibiyet alarak grubu ilk iki sırada bitirmeyi garantilediler. Biz ise ya üçüncü ya da dördüncü olarak bir üst tura geleceğiz. Çapraz grubumuz da bir hayli başımızı ağrıtacak. Muhtemelen de rakip ev sahibi Letonya.

Evet, işler kötü gidiyor ve bunun da birçok sebebi vardır hiç kuşkusuz. Takım içi detayları inanın ki bilmiyorum. Fakat benim de naçizane fikirlerim olacak bu kötü gidiş ile ilgili. Yani bazı detayları, ana detayları değiştirmezsek; yarın da işimiz zor. Kısacası turnuvaya erken havlu atarız.

Öncelikle Mert Akay detayıyla başlayalım. 2000 jenerasyonunun ülkedeki en potansiyelli ismi bence. Harika fiziği, soğukkanlılığı ve pasör kimliği ile üst seviyede başarılı olmasını bekliyorum ve ona çok inanıyorum. Ama şu son iki maçtır Mert Akay hiç ortada yok. Fransa ve Rusya maçlarında toplam 1/19 FG ile oynadı ve 6 da top kaybı kaybetti. Savunmadaki performansına hiç değinmiyorum bile. Durum böyleyken de artık onun üzerine çok fazla gitmememiz gerekiyor. En azından öyle hissediyorum.

Rusya karşısında da sahada kaldığı bölümde +/- istatistiği -23’tü. Ne yapabiliriz peki? Bence Ömercan İlyasoğlu’nun sorumluluklarını arttırmalıyız. O da Mert kadar yetenekli bir isim. Fransa maçındaki en iyi isimlerimizden biriydi Ömercan. 13 sayısıyla da dikkat çekmişti. Bugün ise sadece 8 dakika sahada kaldı. Fakat buna rağmen o sahadayken takım +12’ydi. İkinci çeyreğin son bölümünde bence gayet iyi oynadı. Sorumluluk almasını sağlamamız gerekiyor. Belki sonuç kötü olacak ama en azından bu güveni ona vermeliyiz. Bence hak ediyor.

ERAY AKYÜZ SKOR YÜKÜNÜ ÇEKTİ

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Altyapı Milli Takımlar