Sosyal Medya:

Haberler

Ömer Uğurata Yeniden Milli Takımda | İşte Yeni Görevi

ÖZEL HABER | 2017/2018 sezonunun artık ikinci yarısına geldik. Ocak ayı ile birlikte Altyapı Milli Takımları vitesi yavaş yavaş arttıracak. İlk olarak Yıldız Milli Takım ile açılışı yapacağız. Ocak ayının sonunda rotamız Sakarya ve önemli bir TBF Uluslararası U16 Turnuvası bizleri bekliyor. Organizasyona da Sırbistan, Fransa, Litvanya, Bosna Hersek gibi çok önemli ülkeler katılıyor. Yıldız Milli Takımımız da o turnuvada Gökhan Güney yönetiminde sahada olacak. U15 Milli Takımımız da ilk uluslararası turnuvasına Sakarya’da çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda Altyapı Milli Takımları’nda sıklıkla görev alan Semih Soğuksu, 2003 jenerasyonunun başantrenörü olarak parkedeki yerini alacak.

Genç Milli Takımımız için ise sezon Mart ayının sonunda başlıyor. Avrupa’nın Gençler seviyesindeki en prestijli hazırlık turnuvası olan Albert Schweitzer için Mannheim’ın yolunu tutacağız. Geçtiğimiz yıllarda bu jenerasyonun başantrenörü Semih Soğuksu idi. Koç Semih Soğuksu, 2000 jenerasyonu ile katıldığı 2016 Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’ndan da bronz madalya ile ayrılmıştı. Fakat 2018 Gençler Avrupa Şampiyonası‘nda bu yaş grubunun başında Semih Soğuksu olmayacak. Jenerasyonun yeni koçu ise Ömer Uğurata.

HER TOP SON TOPMUŞ GİBİ

Ömer Uğurata‘yı sanırım herkes yakından tanıyor. Altın jenerasyon olarak nitelendirilen 1996 yaş grubu ile 4 turnuvaya katılan Uğurata, bu dört organizasyondan da madalya ile ayrılmıştı. Koç Ömer Uğurata‘nın bu yaş grubu ile olan ilk deneyimi 2012 yılındaydı. Yıldızlar Avrupa Şampiyonası‘nda adeta gövde gösterisi yapan Ömer Uğurata‘nın ekibi, finalde Fransa‘yı mağlup ederek ilk altın madalyasını kazandı. Ayrıca bu altın madalya ülke olarak da 16 yaş altı kategorisinde kazandığımız ilk altın madalyaydı.

İki yıl sonra ise gözler artık Gençler Avrupa Şampiyonası‘na çevrildi. Kaunas’ta kazanılan altın madalyanın ardından beklentiler oldukça yüksekti. Ayrıca 2014 Gençler Avrupa Şampiyonası Konya’da düzenlenecekti. Çeyrek finaldeki Letonya galibiyeti ile muazzam bir hava yakalayan Genç Milliler, sırasıyla Hırvatistan ve Sırbistan‘ı mağlup etti ve ikinci kez kürsünün en üst basamağına çıktı. Ayrıca bu şampiyonluk ile birlikte U19 Dünya Şampiyonası‘na da katılmaya da hak kazanmıştık.

Bir yıl sonra ise U19 Dünya Şampiyonası için tekrar bu muazzam takım toplandı. Enerjisi ve kimyası ile herkesin hayranlığını kazanan bu yaş grubunun bir de sloganı vardı; ”Her Top Son Topmuş Gibi!” Koç Ömer Uğurata ile U19 Dünya Şampiyonası öncesinde güzel bir söyleşi gerçekleştirmiştik. O söyleşide de bu slogan ile şu açıklamalarda bulunmuştu;

”Bu sloganı 2012 Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’na hazırlanırken çıkarttık. Her top son topmuş gibi savunma yaparak maçın her anına önem verdiğimizi gösteriyoruz. İlk toptan son topa kadar savaşmamız gerektiğini, maçın başında yediğimiz kolay bir sayının bizi zor durumlara sokabileceğini anlatmak için bu sloganı kullanıyoruz.”

İşte bu slogan ile gittiğimiz U19 Dünya Şampiyonası‘ndan da madalya ile ayrılmayı başarmıştık. Yarı finalde Hırvatistan‘a mağlup olan altın jenerasyon, üçüncülük maçında ise Yunanistan‘ı adeta perişan etti. Uzun yıllar sonra katıldığımız bir U19 Dünya Şampiyonası‘ndan da alnımızın akıyla ayrılmıştık.

Her hikayenin bir sonu vardır. 1996-1997 jenerasyonu da son kez U20 Avrupa Şampiyonası için 2016 yılında toplandı ve koç yine Ömer Uğurata’ydı. Ekipteki herkesin içinde bir burukluk vardı. Kapanışı en iyi şekilde yapmak istiyorduk. Yarı finale kadar da kusursuz bir performans ile gelmişti Ümit Milliler. Fakat yarı finalde bir türlü ritim bulamamamız, kapanışı altın madalya ile yapamamamıza neden oldu. Ancak yine de altın jenerasyon son maçından başı dik ayrıldı ve boynumuza bronz madalyayı taktık.

Kısacası 1996 jenerasyonu ile dört şampiyonaya katılan Koç Ömer Uğurata, iki altın madalya ve iki bronz madalya ile bu muazzam serüveni noktaladı. Şimdi ise tekrar Milli Takım çatısı altına dönen Uğurata, 2000 jenerasyonu ile Gençler Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek. Kişisel olarak Ömer ağabeyi çok seven bir insanım. Bu haberi duyduğumda da inanın çok mutlu oldum. Genç oyuncularla nasıl iletişim kurması gerektiğini, onları nasıl havaya sokması gerektiğini çok iyi bilen bir antrenör. 2000 jenerasyonuna da çok şey katacağından şüphem yok. Mart ayının sonunda düzenlenecek olan Albert Schweitzer Turnuvası’nda ise takımın başında Ömer Uğurata olmayabilir. Malumunuz Darüşşafaka çok yoğun bir sezon geçiriyor. Koç Uğurata’nın da Mannheim’da olup olmayacağı Mart ayında belli olacak. Ömer Uğurata ve ekibine şimdiden başarılar dileyelim. Umarım madalya zincirine bu yaz bir yenisi daha eklenir.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler