Sosyal Medya:

Haberler

Ömer Onan’dan Genç Oyuncularla İlgili Açıklamalar

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan genç oyuncuların gelişimiyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. 

Ömer Onan yaptığı açıklamalarda hem genç oyuncuların oynaması için yapılacak çalışmalara değinirken, aynı zamanda oyuncu ve kulüplere tavsiyelerde bulundu.

– Bazı oyuncular menajerler tarafından dolaştırılıyor. Oyuncuların haklarını koruyacak NBA’deki gibi sendika benzeri bir şey yapılabilir mi?

Bizde sendika yok ama Avrupa’da var. Onlar da bu işlere çok bakmıyor. Özgür bir dünya var, oyuncu istediği menajerle anlaşabiliyor, kulübünü buluyor. Kötü niyetli menajerlerden uzaklaşmaları lazım: Sen iyi oyuncuysan menajerin söylediklerini kabul etmeyebilirsin. Bunlar şehir efsanesi çünkü ben de yöneticilik yaptım. Fazla para veren takıma gidip kenarda oturabilirsin veya az paraya sahada olabilirsin. Oyuncu karar verir buna. Ben Efes Pilsen’de oynarken 23 yaşında kaptan oldum. Ama oradaki antrenörle anlaşamıyorduk, oynatmıyordu. 2 yol vardı önümde, çok rahat bir şekilde böyle devam edebilirdim, kaptanıydım oranın ama içimdeki ateş buna izin vermedi. Ben başka bir takıma gittim ve oyunum da çok daha fazla gelişti. Ama orada kalan oyuncu da vardı, ismi de gelişimi de öyle kaldı.

Ben kendim için bu örneği verdim ama 12 Dev Adam dediğimiz oyuncuların hepsinde o oynama ateşi vardı. Bunu kabul etmeyebilirsin, oyuncu menajeri kement bağlayıp seni sürüklemiyor ki. Şuna karar vermen lazım, Fenerbahçe’ye, Anadolu Efes’e, Galatasaray’a, Beşiktaş’a ne zaman geleceksin? 18 yaşında 3 sene oturup Fenerbahçe forması giymek mi seni mutlu ediyor? Yoksa bir yerde forma giyip, kendini geliştirip, hepsinin seni isteyeceği bir oyuncu haline gelmek mi seni mutlu ediyor? Çünkü oyuncu menajeri günün sonunda sana ne kadar para kazandırıyorsa o kadar mutlu oluyorsun ama sen şunu söyleyebilirsin, ben daha 18 yaşında para istemiyorum, beni oynayacağım bir takıma götür diyebilirsin. Ya da git büyük bir takıma TBL’de seni oynatabilecek bir takıma gönderileceğine dair anlaşmanı yap, bunu da yapabilirsin. Oyuncuların kendi kaderlerini eline alması lazım. Balkan Ülkeleri’nde, VTB Ligi’nde, eski Sovyetler ülkelerinde insanlar kendini geliştirmek için az paraya oynamayı kabul ediyor, sonra NBA’ye gidiyor. Yetenekli oyuncular da, veliler de önlerine biraz bakacaklar ne yapıyoruz diye.

“ADRİYATİK LİGİ’NDE 3 KURUŞ PARAYA OYNUYORLAR”

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler