Connect with us

Ömer Onan: Çocukları Rahat Bırakın

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkan Vekili Ömer Onan, Sonat Bahar’ın sunduğu “Nasıl Başardım” programında açıklamalarda bulundu.

Ömer Onan’ın yaptığı açıklamalardan bir bölüm şu şekilde;

“Ben şunu söylüyorum. 200’den fazla milli olmuş bir oyuncu olarak kendi oğlumun maçını en üstte seyrederdim. Bir kere hiç unutmuyorum bir altyapı maçına gittim. Maçın devre arasında veli grubu “Çocuklarımızın oyuncu olmaları için ne tavsiye edersiniz?” dedi. İlk tavsiye olarak “Maça bile gelmeyin!” dedim. Çünkü çocukları bir rahat bırakın. Olan çocuk olacak. Bizler bir yerlerden gelmişiz. Ben Mersin’den gelmişim, Hüseyin İzmir’den ailesinden ayrılmış gelmiş. Mirsad Türkcan, Novi Pazar’dan gelmiş, ailesi yanında değil. Hidayet Türkoğlu’nun annesini ancak giderdik boşnak böreği yapardı bize. Hidayet’in ben bir kere annesini babasını salonda görmedim. Bizler olmuşuz. Demek ki bu çok basit. Çocukları bir rahat bırakın. Ben şunları gördüm; ayaklı kamera getirip çocuğunun maçını çekip bana diyor ki “Biz seyredip akşam evde tartışıyoruz”. Dedim siz kimsiniz? Banka müdürüyüm dedi. Yani ben inanamadım. Antrenörle tartışsın, kendisinden üst dönem ağabeyiyle tartışsın. Çocuk tartışsın. Bırak bu çocuğu bu çocuklar zaten hepsi bir karakter. Yapamadığınız şeyleri çocuğun üstünde yapmayın.”

“SPOR LİYAKATİN %100 OLACAĞI TEK YER”

“Ben mesela evde gerçekten Yiğit’i hiçbir zaman sahada yapacağı kötü bir hareket dışında hiçbir şey hakkında uyarmam. Hakemle çok konuşuyorsa “Bunu yapma bu sana zarar verir” veya genç çocuklar yapabilirler arkadaşına yanlış bir şey yapıyorsa bunu yapma derim. Ama onun dışında bırakın antrenörü var zaten. Sizden daha iyi biliyorlar. Bizden de daha iyi biliyorlar. Her gün o çocuklarla. Spor liyakatin %100 olacağı tek yer. Ben kendi çocuğumu 12 yaşına kadar istediği takıma kadar gönderirim. Ama 16 yaşına geldiği andan itibaren artık yıldız milli takım başlıyor. Benim oğlumu almadılar Yıldız Milli Takıma ben federasyonun CEO’suydum. Düşünebiliyor musunuz? Ben velilere bunu söylüyorum. Bir yakınımız olsa, bir elvereni olsa vb. sporda böyle bir şey yok. Başka bir yerlerde oluyor olabilir. Eğer yeteneği yoksa bugün Obradovic’in oğlu da basketbolcu olamaz, benim oğlum da. Olup olmayacağı soru işareti. Kendi yapabilirse yapabilir. Yoksa yapamaz. Kimse kimse için bir takıma birini almaz.”

Daha Fazla Haber