Sosyal Medya:

Ankara

Okul da Olmalı Basketbol da

Genç Erkekler A Ligi kontenjanları ile olan röportaj serimize Başkent Karşıyaka’nın kontenjan oyuncusu Burak Yaşar ile başlıyoruz. Onu tanıyanlar, oldukça sakin görüntüsünün altında bir kaplan yattığını bilirler. Belki şu zamana kadar Türkiye Şampiyonaları’nda boy gösteremedi ki son 3 sezondur kıyısından dönüyor ( 2012-2013 ODTÜ Yıldızlar Ankara 5. 2013-2014 Yücetepespor Gençler Ankara 4. 2014-2015 Başkent Karşıyaka Gençler Ankara 5. ) gelecek vaadeden bir isim. Özellikle Ankaralı basketbolseverlerin genç, ümit ve bölgesel liginde takip etmesi gereken bir oyuncu. Bakalım altyapıdaki son sezonunda takımını Türkiye Şampiyonası’na taşıyabilecek mi. İşte Burak Yaşar ile yaptığımız röportaj


-Basketbola başlangıç hikayen nasıl ?

7 yaşında ODTÜ spor okuluna başladım. Basketboldan önce yaklaşık 3 4 ay da jimnastik ile ilgilenmiştim. Abim Kerem Yaşar da zaten voleybol ile ilgiliydi ki zaten kendisi şu anda profesyonel voleybolcu olarak kariyerine devam ediyor. İlk başta hep kendimden büyüklerle antrenman yapıyor ve maça çıkıyordum. İlk antrenörüm de Baran Tansel’di.

buraksyasar (5)

-Hangi takımlarda oynadın, hangi koçlarla çalıştın?

Minik, küçük ve yıldız sezonlarımı ODTÜ’de geçirdim.  Baran Tansel , Aykut Bülbül, Barış Sözeri, Cenk Dengiz ve Selçuk Gökler ODTÜ’de bu süreç içerisinde çalıştığım antrenörlerim. Daha sonra genç takım yaşlarımı geçirdiğim ve şu anda kontenjan oyuncusu olduğum Başkent Karşıyaka kulübünde de Baki Sarıca, Levent Şentürk, Bülent Türksen, Efe Can Önal, Özgür Bıyık ve Yavuz Soydan ile çalıştım.

buraksyasar (4)

-Basketboldan beklentilerin neler, önümüzdeki yıl hedefin ne?

Basketbol sayesinde Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü’nü burslu kazandım , hedefim bu zaman kadar yaptığım gibi okulumu okurken basketbol yaşantımı da sürdürebilmek .

-Okul ile basketbolu bir arada götürmenin zorlukları neler? Bu tempoya nasıl uyum sağlıyorsun?Ailenin desteği nasıl bu konuda?

Ailem hep destek oldu bana, zaten abimden dolayı evde sporla, sporcuyla ilgilenme konusunda tecrübeli bir ailem olmuştu. İdmanları gidip gelmem de her zaman destek oldular, ara sıra annem maçlarımı videoya da kaydediyor, gerçi bu aralar pek yapmıyor ama (gülüyor). Basketbol konusunda verdiğim her kararda arkamda oldukları için aileme minnettarım.

3 sezondur hem okullar ligleri hem genç ligi hem ümitler ligi hem de bölgesel ligde mücadele ediyorsun. Bunun artıları ve eksileri nelerdir?

Artıları bir sezonda 70 80 maç gibi ciddi bir sayıda maç yapmak tabikide. Böyle bir fırsat çok zor bulunur, bu konuda özellikle kulübüme bana bu yoğun tempoda güvendikleri için teşekkür ederim. Eksileri ise bazen tempo cidden çok yorucu oluyor ve konsantrasyon kaybına bağlı performans düşüşleri meydana geliyor. Psikolojik olarak çok sağlam olmak gerek çünkü 1 haftada bazen 3 4 karşılaşma olabiliyor.

buraksyasar (1)

-Sana göre artıların ve eksilerin nelerdir?

Artılarımdan başlarsam; asist yapmak, sabaha kadar yapabilirim, özellıkle şutörleri beslemeyi çok severim, onlara şut pozisyonu yaratabiliyorsam ne mutlu bana. Takımı oynatmak benim için ön planda olduğu için top kullanma konusunda bir egom yok, işin savunma kısmında da antrenörlerim güvendiği bir isim olduğumu düşünüyorum.

Zayıf olduğum bölümler ise faul yüzdem ve pek de istikralı olmayan şutlarım. Ayrıca riskli paslarım bazen çok top kaybına yol açıyor. Fiziksel olarak da daha da güçlü olmam lazım .

 

-En sevdiğin basketbolcu

Basketbola başladığım sıralarda Detroit Pistons’ın ligi domine ettiği zamanlardı. 2003/2004 sezonu NBA finalleri MVP’si Chauncey Billups’ın benim gönlümde yeri ayrıdır. Her ne kadar Billups forması olmasa da Ben Wallace formamla Detroit sevdamı görebilirsiniz(gülüyor)

buraksyasar (2)

-İdolün

Rajon Rondo. Attığı paslar gerçekten büyüleyici.

-Bu zamana kadar oynadığın takım arkadaşlarından bir ilk beş yapmanı istersek kimleri koyarsın

Oğuzhan Tosun: 2013-2015 yılları arasından Başkent Karşıyaka’dan 1996 doğumlu takım arkadaşım. Bu kadar rahat adam geçebilen bir takım arkadaşım olmamıştı.

Doğukan Çelik: Hala formasını giydiğim Başkent Karşıyaka’dan 1998 doğumlu 3 yıllık takım arkadaşım,dostum,kaptanım. Umarım şu anda zirvede olduğu sayı krallığını sezon sonunda birinci olarak tamamlar.

Kemal Alpaslan: Kemal ile hem okul hem kulüp olmak üzere uzun zamandır birlikte oynuyoruz. Asistlerimin çoğunu kendisine yapmışımdır diyebilirim.

Ahmet Büken : Geçen sezon 5 ay gibi kısa bir sürede olsa Bölgesel lig takımımıza ağabeylik etmiş mükemmel bir insan. Geldiği ilk idman, 5-5 yaptığımızda 10/10 3 sayı ile oynamıştı. Hepimizin ağzı açık kalmıştı açıkçası. Takımdaki herkesle yaklaşık olarak 9-10 yaş fark bulunmasına rağmen bize çok çabuk uyum sağlayıp geçen sezonki Bölgesel lig maceramızda bize çok katkısı olmuştu. Umarım ileride kendisiyle tekrar aynı takımda oynama şansını elde ederim.

Oğulcan Danacıoğlu : Oğulcan da kendi yaş kategorisinin (1996) Türkiye’de önemli oyuncularından. ODTÜ’deyken aynı takımda oynamıştık, Miniklerde Ankara şampiyonu olduğumuz yılın ardından kendisi Banvit’e transfer olmuştu.

burakyasar6

-altyapibasket.com hakkında düşüncelerin nelerdir?

Özellikle video yarışmaları basketbol severleri bu siteye yöneltmeye başladı. Ayrıca gençler liginde yaptığınız sayı krallığı tablosu bizler için çok değerli. Tabiki keşke tüm istatiklerimiz yayınlanabilse ancak bu da iyi bir başlangıç ve ilerleyen yıllarda tüm istatistiklerin de olacağı bir çalışma olacağından eminim.

Bizde altyapibasket.com ailesi olarak bundan sonraki tüm yaşantısında Burak Yaşar’a başarılar diliyoruz.

instagram:burakyasar5

Röportaj: Efe Can Önal

 

 

 

 

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Ankara