Connect with us

Maç Öncesi Hangi Besinler Tüketilmeli?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün maç öncesi tüketilmesi gereken besinler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Greg Bach’ın 2007’de yayınlanan “National Alliance for Youth Sports” adlı çalışmasında bu konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Eğer oyuncularınız midelerinde hiçbir şey olmadan veya arabada tüketilen hamburger, patates kızartması ve gazlı içecek ile dolu karınlarıyla antrenmanlara veya maçlara gelirlerse, performans ve konsantre olma yetenekleri zarar görür. Kendilerini zayıf veya hasta hissedebilmelerini söylemeye gerek bile yok! Besleyici bir maç öncesi yemek, çocukların optimum seviyelerde konsantre olmalarını sağlar. Sağlıklı bir yemek yiyen veya en azından sağlıklı atıştırmalık yiyen bir genç, bol miktarda karbonhidrattan oluşan besinlerle oynamak için, özellikle uzun süre ve iyi oynamak için kas enerjisine sahip olacaktır.

MAÇTAN 2-3 SAAT ÖNCE YEMEK YENMELİ

Oyuncular maçtan iki ya da üç saat önce maç öncesi yemeği yemelidir. Maç saatinden 1 saat önce yemek yememeliler, çünkü bedenleri ilk yarısını yiyeceklerini sindirmek için harcayacak ve performanslarını azaltacak. Maç öncesi öğün kalorilerinin çoğunu karbonhidratlardan türeten yiyeceklerden oluşmalıdır, çünkü karbonhidratlar enerjiye diğer besinlerden daha hızlı ve daha verimli bir şekilde dönüşür. Performansı en çok arttıranlar için, gençler aşağıdakilerin bir kombinasyonunu seçmelidir:

-Makarna
-Ekmek
-Tavuk ya da Balık
-Gevrek
-Kepekli Tahıllar
-Meyve ve Sebzeler

Eğer oyuncu ve ailesi maç saatinden önce tam öğün yemek yemek istemiyorsa, sağlıklı bir atıştırmaya razı olabilirler. Maç öncesi iyi atıştırmalıklar:

-Simit
-Yoğurt
-Kurutulmuş veya taze meyve
-Enerji veya meyve çubukları
-Fıstık ezmesi veya peynir içeren tam tahıllı kraker

Daha büyük çocuklarla, ikinci yarıda enerjilerini ateşlemeye yardımcı olmak için yarıda bir çırpıda ağza atmalık muz veya onun gibi bir parça meyve getirmelerini teşvik edin.

Oyuncularınızın maçların ikinci yarısında durgunluk hissetmeye başladığını ve performanslarının düşük olduğunu fark ederseniz, antrenman sırasında küçük bir deneme yapın. Antrenmandan önce bazı sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelerini isteyin ve enerji seviyelerinde bir fark olup olmadığını görün. Eğer öyleyse, onlardan bu bilgiyi kullanmalarını ve bedenlerini maç öncesi bu tür yiyeceklerle beslemelerini isteyin.

Eğer takımınızın bir sabah maçı varsa ve çocuklarınız maç öncesi tam bir öğün için yeterince erken kalkamayacaklarsa, bir gece önce besleyici olarak sağlıklı bir yemek yemelerini tavsiye edin. Bu yemek biraz sebze, tavuk veya balık içeren bir porsiyon makarna olmalıdır. Ve maçtan önceki gece bile çocuklar, onları ihtiyaç duydukları enerjiden arındıracak abur cuburlardan uzak durmalı.

Daha Fazla Haber