Sosyal Medya:

Eğitim

Luka Doncic’i Eşsiz Bir Oyuncu Yapan 5 Temel Özelliği

ÖZEL İÇERİK – Kaynak göstermeden kullanmayınız.

NBA’in Dallas Mavericks takımında forma giyen Slovenyalı genç yıldız Luka Doncic harika bir sezon performansı sergiliyor.

Real Madrid ile yaşadığı Euroleague şampiyonluğunun ardından NBA’e de çok iyi uyum sağlayan ve MVP adayları arasında gösterilen Doncic, takımı Dallas’ın mutlak lideri konumunda bulunuyor.

İşte Sloven yıldızı basketbol sahasında eşsiz kılan 5 etken:

5 – Takım Arkadaşlarını Geliştiriyor

Koç Carlisle, Medya Günü’nde Luka Doncic hakkında konuştu. Başka herhangi bir oyuncuyla takas yapmayacağını açıkladığı ifadesinden, Doncic’in benzersiz bir oyun kurucu olduğunu ilan ettiğini anlayabiliriz.

Belki de Carlisle’ın bahsettiği en ilginç şey, Luka’nın sahadaki herkesi daha iyi hale getirme yeteneği.

Doncic bu alanda eşsiz. Hücum becerilerini ekip arkadaşlarına boş alanlar ve kolay basketler vermek için kullanıyor.

Taraftarlar, Kristaps Porzingis’in bu sezon sahada kariyer zirvesini vermesini beklemeli. Unicorn, Luka gibi bir oyun kurucu ile hiç oynamadı. 20 yaşındaki genç, büyük adamı kolaylıkla açık şutlar için bulacak. Mavericks’in iki yıldızı arasındaki pick & pop oyunu, sezon sonunda NBA’de en ölümcül oyunlardan biri olabilir.

Luka Doncic’in Seth Curry, Delon Wright ve Dallas Mavericks’in geri kalanı üzerinde de aynı etkisi olacak. Tüm takım arkadaşlarınızı daha iyi hale getirmek sadece büyük oyuncuların sahip olduğu bir beceridir. Doncic bunu zaten gösteriyor.

4 – Skor Kabiliyeti

Luka Doncic, Dallas Mavericks’e 20 yaşındaki bir çaylak olarak skorda liderlik etti. On maçta kenarda oturmasına rağmen NBA’de toplam sayıda 27. oldu. Doncic, 21.2 ile maç başına sayı olarak 22. oldu.

Zaten elit bir skorer. Luka, sayı atmak için çok sayıda hamle kullanıyor. Taraftarlar, penetre sırasındaki spin hareketini ve geri adımlamayı hatırlıyor, ancak Doncic her şekilde skor yapabiliyor.

Geçen sezon “catch-and-shoot” 3 sayılık atışlarda yüzde 37.4 oranında isabet sağladı. Matador kendi atışlarını yaratıyor, ancak onları da yakalayarak da atabiliyor.

Luka, serbest atışta ligde 11. oldu. Real Madrid ile son iki sezonunda yüzde 79,5 ile isabet sağladı. Bu forma geri dönmek, verimliliği ve sayı toplamlarında ona büyük yarar sağlayacak.

3 – Son Anlardaki Oyunu

Dallas Mavericks, geçen sezon takımın son bölümdeki atışlarını yapması için Luka Doncic’e güvendi. El yakan anlarda bir çaylağın topu kullanan adam olmasına çok sık rastlanılmaz. NBA istatistiklerine göre, Doncic farkın 5 ve daha az olduğu anlarda, maçın son dakikasında 24 atış girişiminde bulundu. Bu NBA’de 19. sıradaydı. 20’den fazla girişimde bulunan tek çaylak oydu.

Beş fark ve son beş dakikaya genişletirsek Doncic, 92 deneme ile ligde 13. sırada yer aldı. Yüzde 44.6 isabet sağlayarak en az 50 denemeye sahip oyuncular arasında 13. sırayı elde etti.

Luka’nın sayıları fantastik değildi, ancak özellikle sezonun sonlarında ona çok fazla baskı yapmayan bir ekipte küçük bir örnekti. Hayranlar yine de başarılı son saniyeleri hatırlayacak. İşte Doncic’in en iyi “clutch” anlarından öne çıkan bir video.

Portland’a karşı maçı eşitleyen üçlüğü sezonun en iyi atışlarından biriydi. Doncic’in o basketi atması inanılmazdı.

Hayranlar Luka’nın o andan korkmadığını biliyorlar. Topu istiyor ve oyunun üzerine gidiyor. Bu tek başına özel bir beceridir. Bazı oyuncular kritik an atışı yapmakta tereddüt ediyorlar. Luka etmiyor.

2- Elit Bir Oyun Kurucu

Luka Doncic için skordan çok daha fazlası var. Dallas Mavericks yıldızı istekli bir pasör. Takım arkadaşlarını dahil etmek isteyen bir oyuncu. Doncic, geçen sezon maç başına ortalama 6.0 asist yaptı. Bu NBA’de 19. oldu, ancak yediyi aşan sadece on oyuncu vardı. All-Star molasından sonraki 17 maçta Doncic ortalama 7.2 asist kaydetti.

Onun top hakimiyeti ligin en iyileri arasında. Luka, yıldız oyuncuları hamleleri ile düşürme yeteneğine sahip. Taraftarlar geçen sezonun en iyilerini aşağıda görebilir.

Doncic’in kendi şutlarını yaratma ve açık takım arkadaşını bulma yeteneği savunmayı bağlıyor.

Mavericks, bu sezon için Seth Curry ve Kristaps Porzingis’e iki elit şutör ekledi. Curry, ligdeki en iyi 3 sayılık atıcılarından biridir. Kariyer ortalaması yüzde 43.9. Porzingis, son sağlıklı sezonunda çizginin gerisinden yüzde 39,5 yüzdeye ulaştı. Geçen sezon Mavs’in en iyi atıcıları Broekhoff (zar zor oynayan) ve Harrison Barnes (yüzde 38.9) idi. Eklemeler önemli bir gelişme sağlamalıdır.

Yerdeki bu ekstra alan, Doncic’in bu sezon top hakimiyeti ve oyun kurmasına olanak tanıyacak. 20 yaşındaki oyuncu maç başına 7,5 asisti zorlamalı.

1 – Basketbol IQ’su

Luka Doncic sahada başka bir seviyede. Rakiplerini çok iyi düşünüyor. Doncic çaylak sezonunda bunu bolca gösterdi. Sahayı okuyabilir ve kolay basketler için mükemmel bir pasla açık takım arkadaşını bulabilir.

Olağanüstü basketbol IQ’su, neredeyse her ileri savunma departmanında en iyi 60 oyuncudan biri olmasına yardım etti. Taraftarlar, en büyük endişesinin bu olduğunu belirten draft uzmanlarını hatırlayabilirler. Bazıları aldığı süreyi sınırlamayı beklemek kadar ileri gitti. Doncic, basketbol IQ’sunun ve vücut büyüklüğünün çabukluk eksikliğini telafi edebileceğini kanıtladı.

Hatta arka arkaya iki denemede LeBron’u engelleme de dahil olmak üzere birkaç savunma performansı bile üretti.

Luka Doncic’in elit düzeyde oyunu anlayışı şaşırtıcı olmamalı. 13 yaşında Real Madrid’in akademisinde oynamak için Slovenya’dan İspanya’ya taşındı. Doncic ilk profesyonel dakikalarını 15 yaşında gördü. Genç adam, ikinci yıl NBA oyuncularının çoğundan ışık yılı kadar daha deneyimli.

Luka bu sezon hayranlarını bolca şaşırtacak. Onu özel kılan birçok şey var. Dallas Mavericks taraftarları, organizasyonları için oynadığı için ona minnettar olmalıdır.

Bu haberin oluşturulmasında thesmokingcuban.com’dan yararlanılmıştır.

Diğer Haberler > Eğitim