Sosyal Medya:

Haberler

ERMAY DURAN: Krossover Kendilerini Geliştirmeyi Hedefleyen Gençler İçin Bir Fırsat Kapısı

ABD’nin önde gelen profesyonel spor kulüpleri tarafından yaygınca kullanılan ve çok büyük fayda sağlayan bir sistem olan Krossover analiz programını Türkiye’ye getiren Ermay Duran, sistemi ve çalışmalarını anlattı.

 1. Öncelikle okuyucularımıza biraz kendinizden bahseder misiniz? Ermay Duran kimdir?

1980 Brüksel doğumluyum, diplomat bir ailenin ilk oğluyum, annem Hollandalı, babam Türk ve 5 yaşında Büyük Kolej altyapısında Ankara’da basketbola başladım. Bilkent Üniversitesinden mezunum ve ardından sırasıyla Ca Foscari Üniversitesi (Venedik, İtalya) ve Liverpool Üniversitesinde (İngiltere) yüksek lisans tamamladım. 20’li yaşlarıma kadar hem yurtiçinde hem de yurtdışında farklı ülkelerde basketbolumu geliştirmek için çabaladım. Üniversite yıllarımda 4 sene üst seviyelerde oynadıktan sonra sakatlıktan ve kurumsal bir kariyer takip etme tercihi gereği profesyonel basketbolu aktif olarak bırakma kararı aldım.

Kurumsal kariyerime 2004’de başladığımdan beri spordan (özellikle basketboldan) tam olarak da kopmadım spor pazarlama, spor analitik konularına eğilerek ve son senelerde özellikle danışmanlık yaparak çalışmalarıma devam ediyorum.

 1. Krossover, kalabalık bir ekip ve efor isteyen inovatif bir sistem gibi görünüyor. Verimli kullanıldığında, kullanıcılarına sahada ciddi avantajlar sağlayabilecek türden bir program. Okuyucularımıza Krossover sisteminden bahseder misiniz?

krossover image 3Krossover, 2008 yılında kurulup, sporda teknolojinin, pazarlamanın ve analitik yaklaşımın kesişmesi sonucu oluştu ve bu kesişimin önemini erken kavramayı başaran bir startup oldu. ilk etapta Amerika’da basketbol camiasının bir açığını kapatmak için kuruldu. Daha sonradan başka branşlara bu açığın olduğu bilinciyle yöneldi

Düşünülenin aksine kalabalık bir ekip ve efor isteyen bir sistem sayılmaz. Şirket bünyesinde 80+ çalışan bulunuyor ve özünde aslen analizi yapan ve maçların tag yoluyla analitik olarak islemesini yapanlar NCAA, NBA kökenli video editörleri ve antrenörleri ayrıca da global olarak beraber çalıştığımız ve outsource yoluyla Krossover ile çalışan toplam 1500 kadar antrenör.

Bir antrenörün sadece zaman kazanarak oyuncularıyla daha çok vakit geçirmesini sağlamanın yansıra oyuncuların “player assessment”, “player development” ve “visualisation” ile ilgili gelişimlerine de destekçi oluyor.

Günümüzde antrenörlerin uğraşları arasında vakitlerinin malum belli bir kısmı sahada geçerken saha dışında da video analizi ile ilgilenmeleri gerektiği olgusu mevcut. Video analizi ve analitiği ile ilgili zamanı daha verimli kullanabilmeleri acısından Krossover ve benzeri 3. parti servisler takım ve oyuncuların video koordinatörlüğünü en verimli şekilde sağlamaya çalışır.

Bu noktada Krossover inovatif bir çözüm olarak etkin çalışmaya gayret eder. Daha da önemlisi otomatize (Artificial Intelligence ile) bir şekilde değil antrenörleri etkin kullanarak (post game – real life solution ile) çalışır.

 1. Bu sistem Amerika’nın önde gelen profesyonel spor kulüpleri tarafından yaygınca kullanılan ve çok büyük fayda sağlayan bir sistem. Peki bu sistemi getirme fikri nereden geldi? Biraz bunun hikayesinden söz edermisiniz?

20130407091835964Krossover Amerika’da basta Cleveland Cavs, Toronto Raptors, San Antonio Spurs ve son donemde de Houston Rockets ile çok önemli çalışmalara devam ediyor. Ayrıca NCAA seviyesinde Kentucky, Georgetown gibi önemli üniversite programları ve IMG Academy, Nike ve Under Armour ile önemli markalarla da iştiraklarda da bulunuyor.

Krossover’i Amerika dışında geliştirme fikri aslında çok basit bir olgu sayesinde ortaya çıktı. Oyuncu gelişimi, değerlendirmesi ve görsel yollarla genel gelişim (player assessment, player development ve visualisation) alanlarında yakalanan ve diğer 3. parti program ve servislerin sunamadığı alanları kapsamak ve istatistik analitiğini kullanıcıya hitap edebilecek en kolay şekilde sunmayı hedef alarak global pazara yayılarak en analitik şekilde bir kulüp, antrenör ve takıma en optimal çözüm surecinde destek sağlamak.

Yukarıdaki açıklama doğrultusunda Avrupa basketbolunun güncel durumu, dikkate alındığında Türkiye’nin stratejik önemi, Türkiye Süper ligi, Türkiye Basketbol Ligi ve bayanlar basketbolunda yaşanan gelişmelerin tamamı Krossover’i bu pazara doğru yöneltmiştir.

 1. Krossover, 2008’den beri var olan ve faaliyetlerini Amerika’da başarılı ile sürdüren bir şirket. Biraz şirket profilinden ve operasyon ağından bahseder misiniz?

ksfounderVasu Kulkarni şirketin CEO’su ve kurucusudur. 2015 itibarıyla şirket bünyesinde 80+ tam zamanlı çalışanı mevcuttur.  İlk kuruluş yıllarında amaç, özellikle Amerika’daki lise ve üniversitelere profesyonel video analiz servisi sunarak ilk analitik yaklaşımı bu seviyedeki basketbola kazandırmayı hedefliyordu.

Şirket bünyesinde operasyonel kalite kontrolü ile ilgilenen ve video analizi ile ilgilenen çalışanların sayısı diğer departmanlara göre baskın. Şirket yapısal olarak tüm video analizlerini outsource ederek bu alanda gelişmiş antrenörlerle çalışmakta.

Tüm müşterilerin videoları cloud sistemi üzerinden online bir şekilde depolanıyor. Bu da haliyle müşterilerin kolay erişim, paylaşım ve limitsiz depolamalarına fırsat oluyor.

Kanimca diğer 3. parti servislere oranla en acik ve paylasima müsait olan servisin Krossover olmasi her sekilde ve her platformda calisabilir olmasida bu servisi diğerlerine gore essiz hale getiren en önemli unsur.

 1. Amerika ve Dünya genelinde hangi spor branşları ve liglerle iş birliği içerisindesiniz?

8edd7e231f7244eeac1ec62e0957d288Krossover özünde takım sporlarına hitap eder bu bağlamda basketbol malum Amerika’daki takım sporları arasında en üst sıralarda geldiği için servisin çıkış noktası bu oldu ancak video analiz ve analitik algoritmaları itibarıyla Amerikan Futbolu, LaCrosse ve Voleybol branşlarına yönelik olarak da video analizi hizmeti sunuluyor.

Dünya genelinde ilk aşamada yol kat etmeye özen gösterilen branşlar basketbol ve voleybol olarak belirlendi ve bu branşlarda basari yakalanınca hedef tabii ki de futbola doğru da dönecek.

 1. Krossover sistemi, epey geniş bir database’e sahip. Bu database’i nasıl elde ediyorsunuz?

krossover2Bu soruya cevap vermek için Krossover’in özünü iyice kavramak gerekli. Krossover sistemi kullanıcılarının sisteme yükledikleri müsabaka, maç veya antrenman sırasında çekilen videolardan yola çıkarak analiz ve analitiği sağlandığı için geniş bir veritabanına sahip. Sadece Amerika sınırları içerisinde 5000+ takıma verdiği hizmet düşünülürse günlük olarak ortalama 400 – 500 maç analizi yapılıyor. Bu da toplamda 3 milyon dakikaya yakın surenin analizi ve analitiğinin yapıldığını ortaya çıkartır. Bu özellik sayesinde ve veritabanının müşterilerinin etkisiyle gelişimi de Krossover’i ayrıcalıklı kılan noktalardan biridir.

Bir video kütüphanesi olmadan ancak hala gerekli analitik çözüm ortamını sağlayarak bir kulübün oyuncu ve takımı için en kritik kararların alınabileceği noktalarda destek olmasına vesile olan veritabanımızı en sade şekilde kullanıcıya gerekli istatistikler ve interaktivite ile sunulduğunu unutmamak lazım.

 1. Krossover sistemi, bu sistemden faydalanmak isteyen kulüplere, kısa ve uzun vadede ne gibi avantajlar sağlıyor?

krossover3Bunun için Krossover’in genel avantajlarına göz atmak gerekli:

Kolay kullanılıyor olması, güvenilir bir depolama ve erişim servisi, özellikle antrenörlere zaman kazandırarak karar vermelerinde daha analitik ve istatistiklere dayalı olarak hareket sağlaması ve neticede daha çok maç kazanmaya yöneltmek. 7/24 teknik destek sunulması ve en kritik avantaj noktası olarak diğer program veya servis bazlı çözümlere göre çok daha ekonomik ve finansal olarak esnek bir çözüm olarak piyasadaki yeri ve konumu olduğu bir gerçek.

Kısa vadede Krossover’a kullanmaya başlayan basketbol takımları ortalama 1.2 maç fazla kazanma oranına sahip. Takımınız özellikle playofflara kalma şansı yaklaşmışsa veya sezonun son haftalarında ekstra bir itiş gücüne ihtiyaç duyuyorsa Krossover bu desteği sağlayarak playofflara kalmanız için destek sağlayabilecek analitik ve istatistiklerle servis sağlar.

Uzun vadede Krossover’a geçiş yapmandan önce 500’ün altında kazanma yüzdesine sahip takımlar, Krossover servisinden faydalanmaya başladıktan ortalama bir kaç ay içerisinde 3.2 maç daha çok kazanır hale geldikleri görülmüştür. Kısacası sezon ortası hatta sezon sonuna doğru Krossover’a geçiş yapan takımların bile olumlu etkilendiğini gözlemledik.

Tabii ki en verimli neticeleri genede sezon başından başlamak üzere alınabileceğini tekrardan dile getirmekte fayda var.

 1. Bu sistemle neleri analiz ediyorsunuz?

Krossover analiz ve analitiğine dahil olan tüm noktalar sırasıyla:

 • İsabetli Atışlar – Smaçlar, Paslar, Turnikeler, Şutlar, Tipler
 • İsabetsiz Atışlar – Smaçlar, Paslar, Turnikeler, Şutlar, Tipler
 • Ribauntlar: Savunma, Hücum
 • Fauller – Savunma, Hücum Faul, Hücum, Atış, Teknik
 • Diğer – Saha Dışı, Hatalı Yürüme, Top Çelme, Top Çalmalar, İkinci Şans topları,

Hava Atışları

 • Kurgular – Topu Sola Sürmek, Topu Sağa Sürmek, Hızlı Hücumlar, Yarı Saha hücumları
 • Serbest Atışlar – İsabetli, İsabetsiz
 • Saha İçi – Kenar Çizgisi, Saha Çizgisi

Krossover, tek bir oyuncuyu ayırt etme seçeneği ile analiz ve analitik kapsamlı bir puan tablosu oluşturmak için özel olarak geliştirmiş özel bir algoritmadan faydalanarak oyuncu takibi sağlar.

NBA’de en iyi tanınan ve “Basketball on Paper” kitabinin yazari basketbol istatistik uzmanı Dean Oliver’ın üzerinde durduğu “four factors” baz alınarak gelişmiş istatistik ve analitik noktaları çıkartılmaktadır.

 1. Krossover’in tüm bu özellikleri dikkate alındığında Türkiye’deki altyapı basketbolu ve genç sporculara katkısı nedir?

Bu soruyu yönelttiğiniz için çok teşekkür ederim. Açıkçası Krossover’in uluslararası gelişim stratejisinde bu nokta da değerlendirmeye alindi. Geçtiğimiz senelerde Amerika’ya eğitim hayatını sürdürmek için giden bir çok Avrupalı yetenek Krossover’i kendileri için kullanarak hem AAU hem de NCAA sisteminde kendilerine yer edinebildi.

Türkiye’den en bilindik isim Barış Ülker, Amerika’da okuduğu Winchendon Lisesi Krossover ailesinin bir parcasi arasinda ve cok degerli Ercument Ulker Krossover sayesinde Baris’in maclarini Turkiye’den takip edebilme sansina sahip oluyor. Tabii ki asil daha kritik olan nokta Baris’in Milli takimlar haricinde Krossover sayesinde Amerika’daki universitelere exposure durumu.

Yakin zamanda ayrica Onuralp Bitim’in gidecegi aciklanan Huntington Prep (ozel) Lisesi de Krossover’in bu sezon ki potansiyel musteriler siralamasinda bulunuyor. Bilindigi uzere Huntington Prep gectigimiz sezon NBA’e gecis yapan Andrew Wiggins’in okudugu okuldur.

Kisaca toparlamak gerekirse, Krossover sayesinde altyapida gozden kacabilecek ve potansiyeli yuksek olup da dogru antrenorler tarafindan gozden kacan sporcular icin bir firsat.

Krossover acikcasi kendilerini gelistirmeyi hedefleyen gencler icin bir firsat kapisidir, antrenorlere kendilerini ozellikle mac videolarinin paylasimini saglarayak gercek degerlerini ortaya cikartabilecek bir gerec.

Tekrar bu roportaj icin sizlere cok tesekkur ediyorum, umarim Krossover ailesine Turkiye’den farkli ligler, seviyelerden oyuncular ve antrenorlerin ilgisini cekmeye devam edebiliriz.

 

 

 

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler