Sosyal Medya:

Haberler

Kaan Kural, Beşiktaş’ın Basketboldaki Hamlesini Değerlendirdi

Basketbol yorumcusu Kaan Kural, Tivibu Spor’da yayınlanan Televizyon Molası isimli programda Beşiktaş’ın yeni yapılanmasına dair açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş’ın böylesine zorlu bir dönemde değerli bir işe imza attığını söyleyen Kural “Özellikle değerli ve potansiyelleri gençlerin süre alabilecek olması Beşiktaş olsun, Gaziantep olsun, Fenerbahçe olsun her zaman hepimizi çok heyecanlandırıyor. Bandırma’nın son 20 yıllık süreçte Türkiye’nin en önemli basketbol üretim merkezi haline dönüştüğünü görüyoruz. İstanbul dışında bunu yapmak biraz daha zordur. İstanbul’daki rekabet yüksek olduğu için orada yetiştirmek görece daha kolaydır. Buna rağmen Bandırma’nın son 10 yılda yetiştirdiği oyunculara bakarsan -gerek Basketbol Gençler Ligi’ndeki başarılarına, gerekse milli takımlara verdiği oyunculara- gerçekten harika. Beşiktaş’a gelen gençler arasında da çok değerli genç oyuncular var. Fakat şöyle bir şey var. Bu oyuncuların dakika alabilecek olması, oynayacak olması harika. Onu bir kenara koyalım. Beşiktaş’ın görece rekabet etmekte zorlanacağı bir ortamda hem kulüp finansmanı açısında hem koronavirüs sonrası düşen bütçeler açısından Beşiktaş için de müthiş bir hamle. Çok da doğru. Bunların hepsi harika. Bu harikaları bir kenara koyalım. Hepsinin çok değerli olduğunu söyleyelim.” dedi.

“KULÜP KENDİ SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİREMEDİĞİNDE OYUNUN ÇOK ANLAMI KALMIYOR”

Türkiye’de kulüplerin büyük bir bölümünde yaşanan maddi sorunların bu noktada önemli olduğunu belirten KAan Kural “Fakat ne olursa olsun pandemi sonrası süreç diyebilirsin ne dersen de bu profesyonel bir lig. Açıkçası bugün Galatasaray için de kısmen geçerli hatta şöyle söyleyeyim belki kısmen Fenerbahçe için bile geçerli Efes ve Tofaş hariç ligimizde oynayan bütün takımlar için geçerli bir durum var. Biz kulüp bazında profesyonelliği tam olarak uygulayamıyoruz. Beşiktaş ve Galatasaray için özellikle çok daha dramatik. Hatta bazı küçük belediye kulüpleri için de geçerli. Sezon ortasında oyuncuların ayrıldığını, çok ciddi mali sorunlar olduğunu, FIBA’da ULEB’de onlarca dava olduğunu görüyoruz. Bir kere kulüp kendi sorumluluklarını yerine getiremediği zaman orada oynanan oyunun falan da çok bir anlamı kalmıyor. Oyucuların psikolojileri dağılıyor. Nasıl basketbola konsantre olsunlar. O yüzden umarım daha düşük bütçeyi daha iyi planlamışlar ve “Üç aydır paralar ödenmiyor” gibi şeyleri duymamak istiyorlar. O olmazsa eğer bu yapılanma çok daha sonuca ulaşır. O olmadıktan sonra o zaman profesyonel olmuyorsun ki. O zaman 35 yaşındaki Amerikalıyı getirsen de 18 yaşındaki Türk’ü getirsen de bir şeye varamazsın. O olmadan hiçbir şey olmaz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler > Haberler