Sosyal Medya:

Haberler

İzmir’de Grup Aşamaları Sürüyor

İzmir’de basketbol altyapı karşılaşmaları tüm hızı ile devam ediyor. Tüm kategorilerde heyecan üst seviyede seyrederken, üst sıralarda yer alıp final grubu bileti kapma çabası izlenmeye değer maçlar ortaya çıkarıyor. Şöyle bir göz atalım bakalım neler oluyor İzmir’de…

KÜÇÜK ERKEKLER

Küçüklerde ilk 6 takım arasına dahil olmak için büyük savaş var. Şuan da Pınar Karşıyaka, Mavişehir Koleji ve Gediz Basket Gençlik takımları tüm maçlarını kazanmış durumdalar (4/4).  Pınar Karşıyaka ligin favorisi konumunda. Rotasyonu geniş ve temposu yüksek bir takım. Şuana dek çok zorlanmadılar. Gediz Basket Gençlik, tıpkı Pınar Karşıyaka gibi rotasyonu geniş bir takım. Fizik olarak ilerisi için umut vaad eden bir kadro olan Gediz Basket, Pınar Karşıyaka ile beraber hedefini şampiyonluk olarak belirleyen diğer takım. Namağlup bir diğer takım olan Mavişehir Koleji ise disiplinli ve iddialı bir takım. Sezona iyi başladılar ve büyük zorluklar yaşamadan ilk 4 haftayı geride bıraktılar.

Bu üç takımın hemen arkasından Gelişim Koleji ve Ege Asist Spor kulüpleri geliyor. Gelişim Koleji, ligdeki tek yenilgisini Pınar Karşıyaka’dan alırken ilk üç periyot sergilenen oyun kendileri için umut vericiydi. Ege Asist ise Gediz Basket’e kaybederken, diğer üç maçını kazanma başarısı gösterdi. Hem Gelişim Koleji hem de Ege Asist ilk üç sıradaki takımları takiplerini sıkı şekilde sürdürüyorlar.  4 maçın 2sinden galip ayrılan Siba ve Genç Karşıyakalılar’da ilk 6 için diğer iddialı takımlar. Siba, fizikli ve agresif bir takım. Pınar Karşıyaka ve Mavişehir Koleji’ne karşı kaybettiler. İlk 6 hedefleri için ekstra maç kaybetmemek zorundalar. Genç Karşıyakalılar ise 1 yaş küçük olarak mücadele ettiği ligde şuana dek 2 galibiyet almayı başardı. Ekstra 1 veya 2 galibiyet onları final grubuna taşıyabilir. Şirinyer Doruk, Bornova Belediyesi, Mavi Ege Gençlik ve Oluşum Spor şuana dek 1 galibiyet alabilen takımlar. İlk 6 arasına girebilmeleri şuan için zor görünüyor. Grup aşamasının bitmesine daha uzun bir süre var. Ritm yakalayıp ekstra galibiyetler alabilirlerse işler değişebilir. 9 Eylül Voleybol ise henüz galibiyet alamadı.

YILDIZ ERKEKLER

Yıldızlarda henüz mağlubiyet yüzü görmemiş 4 takım var. Genç Karşıyakalılar, 9 Eylül Akademi, Gelişim Koleji ve Gediz Üniversitesi henüz yenilgi yaşamamış durumda. Genç Karşıyakalılar, 3 maçını da kazanarak sezona iyi bir giriş yaptı. Gençler liginde de mücadele ediyor olmaları onlar için bir avantaj olarak görülmeli. Çok dominant bir takım değiller belki ama aynı ekip küçük yaşlarında da sezonun sonuna doğru ivmelenmiş ve basketbol seviyesini yükseltmişti. Düşüncem sezonun sonunda yine bu ivmelenmeyi yakalayacakları yönünde. 9 Eylül Akademi de üç maçını rahat kazandı ve yoluna devam ediyor. Onlarında hedefi sezon sonu ipi göğüsleyebilmek. Diğer namağlup takım Gelişim Koleji de henüz çok zorlanmadı. Sezon başında Doğukan Üzüm’ün Anadolu Efes’e transferi bir güç kaybına neden oldu. Orayı nasıl doldurabildiklerini hedef maçlarda görebileceğiz. Hem 9 Eylül Akademi hem de Gelişim Koleji geçmiş senelerdeki gibi dominant bir jenerasyona sahip değiller. Sürprizli bir yıldız sezonu olacak gibi. Gediz Üniversitesi henüz iki maç oynadı. Ege Asist maçında zorlandılar. Fizik olarak çok önemli bir jenerasyon ama geçmiş senelerden bu yana başarı elde etme konusunda sıkıntı yaşadılar. Bu sezon ne yapacakları merak konusu.

Ege Asist, HİRES ve BETA şuana dek üç maçlarının ikisini kazanmış durumdalar. Ege Asist, Gediz Üniversitesi karşısında iyi basketbol oynayarak kaybetti diyebiliriz. Hedef jenerasyonları ile Türkiye şampiyonası’na gitme planları yapıyorlar. Bunun için üst sıralardaki takımlarla oynayacakları maçlarda daha büyük mücadeleler sergilemek zorundalar. HİRES, sezona mağlubiyet ile başlamıştı. Daha sonra iki maç üst üste kazandılar. Final grubu ve iyi bir derece hedefleri sürüyor. Karşıyaka’nın 2001 doğumlu oyunculardan kurulu BETA da iki galibiyet ile şuan final grubu barajında. İlk 6 içinde var olmaları kendileri adına başarı olarak görülmeli. Gelecek sezonun hedef takımı olan BETA, bu sezon ilk 6 için ter döküp ekstra seviyesi yüksek maçlar oynamak istiyor.

Gediz Basket, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ören Gücü ve Ege Bornova takımları 1’er galibiyet almış durumdalar. Gediz Basket, Üniversitesi’nin 2001 doğumlu oyunculardan oluşan takımı. Hedef sezonları gelecek sezon belki ama bu yıldan büyük tecrübeler edinmek istiyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 9 Eylül Akademi karşısında başa baş bir oyun sergiledi ama sonunu getiremedi. Zor bir fikstür ile başladılar ve grubun devamında ivmelenme yaşayacaklardır. Ören Gücü ve Ege Bornova ise rakiplerine oranla ilk 6 hedefine daha uzak görünüyorlar. Ege Elit, Pınar Karşıyaka, Yarımada ve Trabzongücü ise henüz maç kazanamayan ekipler.

GENÇ ERKEKLER

Gençlerde de 5. hafta oynanıyor. Pınar Karşıyaka, 9 Eylül Basketbol, Bornova Belediyesi ve Gelişim Koleji 5 te 5 yapmış durumdalar. TB2L vizesi alan Pınar Karşıyaka, çok zorlanmadığı ligde rahat şekilde ilerliyor. Kadro kalitesi olarak bulunduğu konumu hak eden bir görüntüleri var. TB2L’ye de iyi başladılar. 9 Eylül Basketbol’u da henüz zorlayan çıkmadı. 9 Eylül tarihinin altın jenerasyonunun son senesi artık. Yine iyi başladılar ve sonunu getirmeyi planlıyorlar. Bornova Belediyesi de sezona iyi başlayanlardan. Tecrübeli bir kadroya sahipler ve planlar şampiyona vizesi almak üzerine. 5 galibiyetli diğer takım Gelişim Koleji ise biraz fikstür avantajı da yaşıyor. Avantaj diyorum çünkü sakatlık sorunları ile boğuşurken çok zor maçlar oynamadılar. Fikstürün devamında ki performansları daha belirleyici olacaktır.

4 maçının 3’ünü kazanan Narlıdere Belediyesi şuana dek iyi bir performans sergiledi. Diğer üç galibiyetli takım ise Ege Elit. Üç maçın tamamnını kazanmış durumdalar. İlk 6 iddialarını sürdürüyorlar. 2 galibiyetli takımlar Nergiz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi. Nergiz, Büyükşehir karşısında kazanarak bir nevi lige tutundu diyebiliriz. Final grubu için kritik bir galibiyetti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, son toplarda kaybettiği Bornova Belediye ve Nergiz karşılaşmalarında iyi mücadele sergilemelerine rağmen kazanamadılar. Fikstürün devamı şuana dek yazdığım 9 takım için çok kolay geçmeyecektir. Mavişehir, Genç Karşıyakalılar, 9 Eylül Akademi, Gediz Üniversitesi ve Karşıyaka Belediye henüz maç kazanamayan ve hedeften sapan takımlar konumundalar.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler