Sosyal Medya:

İlhan Soylu: Artık İstanbul’u Asya ve Avrupa Diye Ayırmak Yetmiyor

[InPostAds ad=”1″]

İstanbul basketbol altyapı liglerinin çiçeği burnunda takımlarından Potanın Kartalları Spor Kulübü kurucusu İlhan Soylu, sitemizin sorularını yanıtladı.

[InPostAds ad=”2″]Basketbol okulu çalışmalarının altyapıların temel taşı olduğunu belirten Soylu, İstanbul’un büyüyen yapısında iki bölgeye ayırmanın yeterli olmadığını söyledi.

***

– Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

1982 Gümüşhane doğumluyum. Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunuyum.Basketbolla tanışmam çok küçük yaşlara dayanıyor. Ülkemizin çeşitli il ve beldelerinde hem öğretmenlik hem de basketbol altyapı faaliyetlerinde antrenör olarak görev aldım. Son 6 yıldır İstanbul’da önemli altyapı basketbol okullarında görev aldım ve son 2 senedir de kendimin kurucusu olduğu Potanın Kartalları Basketbol Kulübü bünyesinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

– Potanın Kartalları Spor Kulübü 2014 yılında çalışmalarına başladı. Geride kalan kısa sürede geldiğiniz noktayı nasıl buluyorsunuz?

Sizin de söylemiş olduğunuz gibi 2 sene önce kurmuş olduğumuz bu organizasyonu son 1 yıl içerisinde İstanbul Mahalli Ligi ve Özel Liglerde oynayabilecek kapasitede takımlar oluşturduk. Bu yılda gayet başarılı bir sezon geçirmekteyiz. Bütün yaş kategorilerinde liglerde mücadele etmekteyiz.

“HEDEFİMİZ SPORCULARIMIZA ÖNEMLİ OLANAKLAR SAĞLAMAK”

– İlerleyen yıllar için ne gibi hedefleriniz var? Kulüp olarak başarmak istediğiniz şeyler neler?

Kulüp olarak hedefimiz sporu araç olarak kullanıp, gençlerimize öz güveni aşılayan ve pozitif düşünerek kendilerine güvenen, iletişim ilişkileri kuvvetli bireyler yetiştirmeyi amaçlayıp bu doğrultuda sporcularımıza yön verebilmektir. Sportif başarı hedefi olarak ise; altyapımızda yer alan tüm sporcularımızı bu spor havuzunun içinde tutabilmek ve gelecekte varabilecekleri en iyi noktalara gidebilmeleri için onlara kulüp olarak her türlü destek ve olanakları sağlayabilmek.

– Potanın Kartalları olarak şu an hangi yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca kulübün bünyesinde çalışan ekibi de tanıtabilir misiniz?

Potanın Kartalları Basketbol Kulübü olarak; U-18, U-16, U-14, U-13, U-12 ve U-11 yaş kategorilerinde İstanbul Mahalli Lig ve Özel Liglerde mücadele etmekteyiz. Antrenör ekibimiz TBF lisanslı antrenörlerinden oluşmakta olup bütün eğitmenlerimiz pedagojik eğitim almış, eğitimin hayat boyu süren bir süreç olduğu felsefesini benimsemiş, düzenli aralıklarla başta basketbol eğitim seminerleri olmak üzere birçok eğitim semineri ve programına dahil olmaktadır.

– Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları altyapılar için temel taşı oluşturmaktadır. Bunun sebebi; spor okullarında basketbol temel eğitimini almış bir sporcunun, ilerleyen yıllarda bir altyapı takımında oynayabilmesi için bu süreci en iyi şekilde tamamlamış olması gerekmektedir. Potanın Kartalları Basketbol Kulübü olarak; spor okullarımızda basketbolun temel yapısını oluşturan öğelerin sporcuya doğru bir şekilde aktırılmasında önemli bir rol üstlenmekteyiz.

– Bildiğiniz gibi altyapı statülerinde bu yıl değişiklikler oldu. Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Her yaş kategorisinin ayrı bir şekilde mücadele etmesi çok doğru ve isabetli bir karar. Sebebi ise; altyapılardaki sporcuların gelişme çağlarında oldukları da düşünülürse, aradaki bir sene yaş farkı bile sporcuların hem mental hem de fiziki açıdan büyük farklılıklar oluşturduğunu söyleyebiliriz. Küçük yaş gruplarının da bu ligde mücadele etme fırsatı verilmesi de bu sporcuların daha erken yaşta sorumluluk sahibi olması ve de sporcu havuzunun büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır.

“ASYA VE AVRUPA OLARAK AYIRMAK YETERLİ OLMUYOR”

– Türkiye’nin en yoğun yerel liginin olduğu şehirde bulunmanın ne gibi artı ya da eksi yönleri var? İstanbul basketbol altyapısında bir şeyi düzeltme hakkınız olsa bu ne olurdu?

Önemli altyapı takımlarının İstanbul’da yer alması, diğer takımlarda mücadele eden sporcular için bir hedef oluşturması ve onların ileriye dönük hedeflerinde bu takımların bir model oluşturması. Bunun yanında; İstanbul gibi önemli ve kalabalık bir şehirde yaşamanın en büyük sıkıntısı ise hareket edebilme zorluğudur. Bundan dolayıdır ki; sporcuların okul çıkış saatleri-maç saatlerinin erken saate konulması-salon uzaklığı ve trafik durumu da düşünülürse İstanbul için büyük bir sorun teşkil ediyor. Büyüyen ve gelişen bir İstanbul’da artık Asya ve Avrupa olarak ayırmak çok yeterli olmuyor. Bunun için hareket edebilme pratikliği olarak dört ve beş bölgede takımları toplayarak, kulüplere yakın salonlara yönlendirmek kulüplere de daha kolaylık sağlayacaktır.

– Altyapılardaki başarıları üst yapıya taşımak adına sizce ne gibi yanlışlar yapılıyor? Çözüm önerileriniz nelerdir?

Maalesef kısa vadeli ve günü birlik başarı elde etme hevesiyle çıkılan yollarda bu tür başarısızlıkların olması çok doğal. Antrenörlerin sadece maç kazanma ve başarısızlığa endeksli olarak işini kaybetme korkusu bu başarının önüne geçmektedir. Başarının elde edilebilmesi için kısa vadeli, günü kurtarma işlerinden sıyrılıp uzun vadede planlar yapıp, doğru ve gerçekçi hedefler konulması gerekmektedir.

– Çok küçük yaşta sporcularla çalışıyorsunuz. Oyuncularınızla iletişiminiz nasıl? Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmeleri konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Söylemiş olduğumuz gibi bünyemizde çalışan tüm antrenör arkadaşlarımız pedagojik formasyon sahibi kişiler ve bu anlamda küçük yaşta sporcularla kurmuş oldukları iletişimlerde gayet başarılılar. Antrenörlerimizin pedagojik eğitim almış olması onların psikolojik anlamda destekçi olabilmeleri konusunda sporculara önemli bir destek sağlamaktadır. Aynı zamanda antrenör olmaları da; doğru antrenman programlarıyla sporculara fiziksel gelişim desteği sunmaktadır.

– Veliler altyapılarda önemli bir faktör. Kendileriyle iletişiminiz nasıl? Onlarla ile saha dışı çalışmalar yapıyor musunuz?

Kulüp olarak yapmış olduğumuz plan ve programlarımız Veli-Sporcu ve Antrenör odaklıdır. Velilerimizin de bu sürecin ayrılmaz bir parçası olarak görmekteyiz.

– altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz? Önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Altyapı basket internet sitesinin kısa bir aradan sonra tekrar faaliyete geçmesinden dolayı bizler oldukça memnunuz. Tüm bilgi ve donanımlarınızla birlikte büyük bir özveriyle yönetiyorsunuz. Sizinle kurmuş olduğumuz bu şeffaf iletişimden dolayı bizler bu anlamda çok mutluyuz. Başarılarınızın devamını dileriz.

 [InPostAds ad=”3″]

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler >