Sosyal Medya:

Altyapı Milli Takımlar

Her Şeyiyle Harika Bir Çeyrek Final, Rakip Potansiyellerle Dolu Almanya!

Bursa’dan, güzel bir Temmuz gününden herkese merhabalar. Konumuz tabii ki U20 Avrupa Şampiyonası. Belki de uzun zaman sonra ilk kez klavyenin başına bu kadar istekli geçtim. Çünkü konumuz epey derin ve akşamki Almanya karşılaşmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Ümit Milliler, grup ikinciliğinin ardından son 16 turunda Ukrayna ile kozlarını paylaştı. Karşılaşma öncesinde ikinci olarak zor bir yola girdiğimizi düşünüyordum. Ama fikrim değişti ve 180 derece döndüm. Grubumuzdan lider çıkan Litvanya, B Grubu’nu dördüncü sırada tamamlayan İspanya ile karşılaştı dün. Ve sonuç baya enteresan oldu. Aleix Font liderliğindeki Boğalar, Arnas Velicka önderliğindeki Litvanya’yı büyük bir maç sonunda mağlup etti ve çeyrek finale yükseldi. Aleix Font-Arnas Velicka savaşından da 1998 doğumlu keskin şütör Aleix Font galip çıktı. Yani anlayacağınız bize grupta kök söktüren Litvanya, şampiyonaya erken veda etti. Eğer biz lider çıksaydık başımıza aynı senaryo gelebilirdi. İşte fikrimin değişmesinin ilk nedeni de bu. İkinci neden ise Almanya ile oynayacağımız çeyrek final karşılaşması. O konuya da birazdan değiniriz.

Ukrayna ile oynadığımız ikinci tur maçından biraz bahsetmek istiyorum. Beklentilerimin çok altındaydı son 16 karşılaşmamız. Elbette ki aldığımız rahat galibiyet çok iyi oldu ama Ukrayna’dan daha fazlasını beklerdim. Basketbola dair hiçbir şey yoktu oynadıkları oyunda. Tam 35 üçlük denediler. Bu takımın İspanya’yı nasıl mağlup ettiğini şimdi daha çok merak ediyorum. O maçın da tekrarını izlemek istiyorum.

Ümit Milliler, 104-46’lık skorla çeyrek final öncesinde moral depoladı. Özgüvenlerin tavan yaptığını da tahmin edebiliyorum. Ukrayna karşısında 11 oyuncumuz skor üretti ve tüm rotasyonumuzu kullandık. Alp Karahan (’98) beş üçlük ile ritim buldu. Ayrıca maçın başında da Muhaymin Mustafa (’99) ve Ragıp Berke Atar (’99) ikilisi üzerlerine düşen görevleri fazlasıyla yaptılar. Muhaymin dışarıdan oyunu açtı, Berke boyalı bölgedeki pozisyonları iyi değerlendirdi, Şehmus Hazer de işini en iyi şekilde yaptı. Emre Tanışan (’99) ise performansı ile hiç de fena bir turnuva çıkartmıyor. Bugün Almanya karşısında da sorumluluklar alacaktır. Keza Ömer Utku Al da takımı sete sette çok iyi yönetiyor. Son maçta da 7 asist yaptı. Ama ufak bir sorunumuz var. İşte o sorunun adı da sanırım Onuralp Bitim.

Karadağ karşısında hiç süre alamayan Onuralp Bitim, Ukrayna mücadelesinde de sadece üç buçuk dakika parkede kaldı. Ayrıca bu maçta sayı atamayan tek oyuncumuz. Onuralp’in bu kadar az süre alması sanırım teknik kadronun tercihi. Bu konu ile ilgili daha farklı düşüncelerim de var. Ama şu an bunları konuşmak doğru değil. Özellikle de neler yaşandığını bilmeden konuşmak hiç doğru değil. Koç Serkan Erdoğan’ın kararına saygı duyuyorum. Dört sene öncesine kadar 1999 jenerasyonunun Avrupa’daki en önemli yeteneklerinden olan Onuralp Bitim’in şu an şu durumda olması da beni üzüyor. Almanya karşısında da ne kadar sorumluluk alacağını, süre alıp almayacağını çok merak ediyorum.

ALMANLAR 4’DE 4 YAPTI

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Altyapı Milli Takımlar