Sosyal Medya:

Eğitim

Harika Bir Şutör Olmak İçin 4 Anahtar Nokta

Her basketbolcu için oldukça önemli olan şut konusuyla ilgili olarak bugün önemli bir makale çevirisiyle karşınızdayız.

Tucker Neale’ın 2010 yılında kaleme aldığı “Harika Bir Şutör Olmak İçin 4 Anahtar Nokta” isimli yazıda aşağıdaki tavsiyeler ön plana çıkıyor;

AYAKLAR VE TEMEL

Şutörler harika bir temelle başlamalıdır. Ayaklarınızı omuz genişliğinde ve paralel bir şekilde tutun (Bir ayak önde değil) Paralel ayaklar perdeden çıktığınızda dengeyi ve her iki yönden de penetre üzerinden atış yapmanızı sağlar.

ŞUTA HAZIRLIK

Şuta hazır olmak, harika bir şutörün en önemli parçasıdır. İlk olarak güç ve denge için dizlerin bükülmesi gerekir. Daha sonra iyi bir atıcı bileklerini topu almaya hazırlar. Top geldikten sonra gözler hedefe odaklanır. Son olarak harika bir şutör şuta hazırlanırken dirseklerini vücuda yaklaştırır.

ŞUT

Top alındıktan sonra sırayla şu adımlar izlenmelidir;

-Öncelikle hedefi gözlerinizle bulun.
-Daha sonra şuta başlayın ve tek seferde topu şut seviyesine çıkarın.
-Top elden çıktığında parmaklarınız hedefe doğru bakmalı. Gözünüzü hedefin üzerinde tutun, topun değil.
-Hedeften uzaklaşmayın ama onun yerine atışınızı takip edin.

ANTRENMAN

Harika bir şutör olmanın son önemli ayağı antrenmandır. İyi bir şutör günde ortalama 300-500 şut atmalıdır. Ne kadar çok maç temposunda antrenman yaparsanız, maç gününde o kadar iyi bir atıcı olursunuz. Şutla ilgili olarak her konuda çalışın;

-Penetre üzerinden
-Sabit
-Perde üzerinden
-Orta mesafe
-Üç sayı çizgisinden
-Faul atışları
-Ritim dışı şutlar
-Gözyaşı damlası olarak bilinen hareket halindeki atışlar

Yapmanız gereken çok iş var, fakat sonunda iyi bir şutör olarak ödülü almış olacaksınız. Harika bir şutör olmak için büyülü bir hap yok. Yukarıdaki anlatılanlara sadık kalarak, kaliteli bir şutör haline gelme ancak sıkı çalışma ve kusursuz antrenmanlarla elde edilebilir.

Kaynak: usab.com

Diğer Haberler > Eğitim