Sosyal Medya:

Altyapı Milli Takımlar

Halil Demirbilek: Kulübün Vizyonunu Altyapı Gösterir

U16 Yıldız Kız Milli Takım Başantrenörü Halil Demirbilek, Ay Yıldızlılarımızın jenerasyonunu değerlendirirken, oyuncuların gelişim sürecinde üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

U16 Yıldız Kız Milli Takım Başantrenörü Halil Demirbilek, Ay Yıldızlılarımızın jenerasyonunu değerlendirirken, oyuncuların gelişim sürecinde üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

2000 doğumlu oyunculardan kurulu jenerasyonu değerlendiren U16 Yıldız Kız Milli Takım Başantrenörü Halil Demirbilek, “Hemen her pozisyonda orta seviyede bir jenerasyona sahibiz. Ama bu oyuncuların kaybolmadan, mevcut potansiyellerini iyi duruma getirmek için ciddi anlamda çalışıyoruz. Bu çalışmalarda uzunları ve kısaları bireysel anlamda daha iyi duruma getirmeyi hedefliyoruz. Hem hücumda hem de savunmada bireysel olarak hücum potansiyeli olan oyuncuların, savunma tekniklerini ve bilinçlerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bundan sonraki jenerasyonlardan da 2002 doğumlu oyuncular daha elit bir jenerasyonu oluşturuyor. Fakat biz elimizdeki jenerasyonu kaybetmek istemiyoruz. Aralarında çok iyi oyuncu olabilecek potansiyeller var. Ekip olarak o oyuncuları çıkartmaya çalışıyoruz” dedi.

Anadolu’da ciddi anlamda kadın takımlarının olduğunu ve bu nedenle de kadın basketboluna olan ilginin üst seviyede olduğunu kaydeden genç antrenör, “Anadolu’da takım sayısının artması kadın basketboluna olan ilgiyi inanılmaz derecede yükseltti. Doğal olarak da her kulüp A Takım kuruyor ve altyapılar hareketleniyor. Ama ben bunun yeterli olmadığını düşünüyorum. Ligimizde olan tüm takımların altyapılarının olması gerekiyor. Bizim bu anlamda havuzumuz çok küçük. En fazla 5-6 kulüpten oyuncu çağırabiliyoruz. Her kulübün altyapısının olması gerekiyor. Kulüp kurulurken en önemli yapıtaşı da altyapısının olması… Altyapısı olan kulüp maddi anlamda sıkıntı yaşamaz ve oradan yetişen her oyuncu da kulübün vizyonunu gösterir. Bir kulüp A Takım kuruyor ama altyapısı yok. Bir oyuncu getiriyorlar ama oyuncuyu da oynatmıyorlar. O nedenle de altyapıdaki oyuncu gelişemiyor. Bazı takımlarında oyuncu potansiyeli var ama A Takımları yok. Bu önemli bir detay… A Takımları olan ekiplerimizin altyapıya ciddi anlamda yatırım yapmaları gerekiyor. Altyapı olmadığı sürece kulüpler uzun sürede yaşayamazlar. Maddi ve manevi olarak en önemlisi kriter bu… Bizim bunu çözmemiz gerekiyor” açıklamasında bulundu.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Altyapı Milli Takımlar