Connect with us

Hakan Demirel | Bireysel Antrenmanların Temel Faydaları Nelerdir?

ÖZEL İÇERİK – A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Sigortam.net Basketbol Yardımcı Antrenörü Hakan Demirel, bireysel antrenmanların temel faydalarından bahsetti.

İşte bireysel antrenmanların öne çıkan temel faydaları;

Bu konuyu iki başlık altında ele alacağım. İlki sezon ortasında profesyonel oyuncularla yapılan bireysel antrenmanlara çok inanıyorum ben. Çünkü orada kendi rutininden çıkarılıp farklı bir ortamda haftada 1 ya da 15 günde 1 idman yapıp kendi performansını ve kendi rolünü, takımında nasıl büyüteceğini biriyle birlikte kafa yorup onun üzerine çalışmak, farklı bir pencere açıyor oyuncuda. Tabii ki burada koçuna, bireysel antrenörüne teslim olması gerekiyor. Aslında burada en optimumu, takım içerisinde oyunculardan sorumlu biriyle bunu yapmak. Ama maalesef Türkiye’de bu mümkün değil.

“ÖNEMLİ OLAN PLANLAMA”

Profesyonel oyuncularla sezon bittikten sonra yapılan bireysel antrenmanlar, oyuncunun eksik yönüne önemli dokunuşlar yapmamızı sağlıyor. Burada en önemli şey, her şey değil. Orada oyuncunun ihtiyacı olan noktalara dokunduğunda, orada ciddi farkındalık yaratıp onu ileri sezonlara hazırlamak lazım. Tabii yaşta çok önemli burada. 32-33 yaşındaki bir oyuncuyla daha çok 1 tane ufak noktayı değiştirip sezon planlaması yapılırken, daha genç bir oyuncuyla kariyer planlaması yaparken her sezon bir tik atabileceğimiz bir kariyer planlaması yapılabilir. Burada önemli olan planlama.

“TESLİMİYET ÖNEMLİ”

İkinci olarak profesyonel olmamış, genç oyuncularla bireysel antrenman yapmak. Burada oyuncuda birçok noktada dokunuş yapabiliyorsun. Tabi burada en önemlisi koç! Oyuncuya sadece koçluk yapmıyor, önce tabii ailesine de koçluk yapıyor. Bu nokta da teslimiyet önemli. Burada da bireysel antrenmanın temel olarak oyuncu profiline uygun olarak planlanıp antrenman yaptırmak gerekiyor. Her şeyi yaptırmak değil; basit fundamental’ı doğru yaptırmak, oyuncunun profilini çizip ona uyumlu antrenman yaptırıp birkaç tane şeyi en üst seviye yapmasını sağlamak. Çünkü şu anda zaten genelde bütün koçların özellikle Türk oyuncularda aradığı bir şeyi en iyi yapabiliyor olması. O noktada da oyuncuyu buna inandırıp, oyuncuya uyumlu kısa-orta-uzun vade olarak planlayıp ciddi bir şekilde antrenman yaptırmak. Burada temel fundamental’ı doğru ve oyuncuya uygun şekilde öğretmek ve çok tekrar yapmak bence en önemli şey.

Daha Fazla Haber