Sosyal Medya:

Haberler

Göksenin Koçoğlu: İzmir’e Yakışan Değeri Kazandırmak İstiyoruz

İzmir U18 Genç Kızlar Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan BMS Spor Kulübü antrenörü Göksenin Koçoğlu sitemizin sorularını yanıtladı.

Oldukça başarılı bir performansın ardından bu başarıya ulaştıklarını belirten Koçoğlu sıradaki hedeflerinin Türkiye Şampiyonası olduğunu vurguladı. Göksenin Koçoğlu ayrıca Ümit Kızlar Ligi olmamasının önemli bir eksik olduğunu söyledi.

-Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

27.10.1992, İstanbul, Bakırköy doğumluyum. Basketbola İstanbul’da başladıktan sonra babamın tayini nedeniyle İzmir’de devam ettim. 2010 yılından bu yana antrenörlük yapıyorum.

“İZMİR’E YAKIŞAN DEĞERİ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

-Sezonun ilk kupası U18 Kızlarda geldi. Şu ana kadar gösterdiğiniz performansı değerlendirebilir misiniz? Ayrıca bundan sonraki hedefiniz nedir?

Kızlarla geçirdiğim 4. Senem ve bunu da başarıyla atlattık. Kendilerinden 1 yaş büyük kızlara karşı çok fazla emek harcayarak buraya geldiler. Hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bundan sonra bölgede ve yarı finallerde başarı elde edip İzmir’e yakışan değeri kazandırmak istiyoruz.

-İzmir’de altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

İzmir’de erkek basketboluna yatırım oldukça üst düzeyde olmasına rağmen kadın basketboluna önemli bir destek sağlanmıyor. Belirli isimler etrafında dönüyor. Kadın basketboluna altyapılarda destek veren bir oluşum olmadığından her sene farklı isimlerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Umarım büyük kulüpler kadın basketboluna erkekler kadar değer vermeleri gerektiğini anlayabilirler.

“ÜMİT KIZLAR LİGİ NİYE YOK”

-Bu sezon statüde bir değişiklik meydana geldi. Sizin bu değişiklikler hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Yapılan değişikliğin arkasındayım. Federasyonumuz doğru bir kararla yaş kategorisini düzenledi. TEOG senelerinde olan sporcular belki biraz daha fazla maç oynayarak ara verebilirdi. Ancak federasyona şunu sormak lazım neden Ümit Kızlar Ligi yok. Ümit Kızlar Ligi yapılmadıysa bölgesel lige teşvik verilmeli diye düşünüyorum.

-Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Basketbol okulları kesinlikle kurala sokulmalı diye düşünüyorum. Türkiye’deki büyük kulüpler franchisingler vererek basket okullarını destekliyorlar. Ama bunları ne kadar takip ediyorlar belli değil. En son Tofaş Spor Kulübü’nde sayın Orhun Ene ile sohbet etme fırsatımız oldu. Yeni Nesil Tofaş projesinin destekçilerinden birisiyim. Umarım her kulüp bu şekilde doğru işlere önem verir. Çünkü gelecek bu okullardaki doğru eğitimden geçiyor.

-Son dönemde birçok takım Bölgesel Lig’de Gelişim takımları kuruyor. Bu uygulamanın sizce ne gibi yararları var?

Bölgesel Ligdeki gelişim takımlarını sonuna kadar destekliyorum. Genç takım oyuncularının buralarda tecrübe kazanması büyük bir olay. Ama Bölgesel Lige acilen yaş sınırlaması konmalı. 35 – 40 yaşındaki tecrübeyle genç oyuncunun sahada olması haksız rekabet doğuruyor diye düşünüyorum.

“ÖZEL LİG AÇIĞI VAR”

-Özel liglerin oyuncuların maç tecrübesi kazanmasında önemli bir yeri var. İzmir’in bu yönde bir eksiği var mı? Yapılan çalışmalar hakkında neler söylemek istersiniz?

İzmir’de İstanbul gibi özel lig yapan bir altyapı organizasyonu olmuyor. Birkaç kulüp sömestr tatilinde bu girişimleri yapsa da yetersiz oluyor. Bence bu konuya yatırım yapmak isteyenler il temsilciliği ile iyi bir yol çizebilir.

-Küçük yaşlarda sporcularla çalışıyorsunuz. Onları mental ve fiziksel anlamda hazırlamak adına yöntemleriniz nelerdir?

Sporcularıma her maçın ayrı önemi olduğundan bahsediyorum. Fiziksel olarak hazır hale gelmek için yaz dönemini çok ağır bir şekilde geçiriyoruz. Mental olarak sporcularımla özel görüşmeler yapıyorum. Onlara çeşitli testler uygulayarak onları hazır hale getirmeye çalışıyorum.

“VELİLER BİLİNÇLENDİRİLMELİ”

-Altyapı basketbolunda velilerin rolü oldukça önemli olarak görülüyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz? Onlarla iletişiminiz nasıl?

Velilerimiz kesinlikle bilinçlendirilmeli. Her anne ve baba için çocukları dünyanın merkezi ancak realist olmak gerektiğini düşünüyorum. Herkes basketbolcu olamaz ve velilerin bu konudaki baskılarını bilinçlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Velilerin bunu spor olarak yaptırdıklarını unutmaması gerektiğini düşünüyorum.

-Son olarak altyapibasket.com hakkında düşünceleriniz öğrenebilir miyim?

Altyapılara önem verdiğiniz için sizlere ayrı teşekkür etmek istiyorum. Böyle bir site sayesinde etraflıca tüm altyapıları takip etme şansı buluyoruz. İlginize ve alakanıza ayrı teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler