Sosyal Medya:

Haberler

Gökhan Özşen: Basketbol okulları kulüplerin temel taşıdır

Bugün İstanbul altyapısının önemli takımlarından olan İstanbul Anadolu GSK’nın başantrenörü Gökhan Özşen ile yaptığımız röportajla karşınızdayız.

Altyapı statülerindeki belirsizliğe dikkat çeken Özşen, basketbol okullarının kulüpler için oldukça önemli bir rol oynadığını da belirtti.

Keyifle okumanız dileğiyle…

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

2 Ağustos 1986, İstanbul doğumluyum. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Besyo’dan mezun oldum. 2012 yılında da Marmara Üniversitesi Spor Yönetim Bilimlerinde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. 2013 yılında evlendim ve 1 çocuk babasıyım. Şu anda İstanbul Anadolu Gençlik ve Spor Kulübü basketbol takımları Baş antrenörlüğü görevini yapmaktayım.

-Basketbolla nasıl tanıştınız ve antrenörlüğe geçişiniz nasıl oldu?

Basketbol ile tanışmam arkadaşımın babasının beni Pamukspor Kulübüne yazdırmasıyla başladı. İlk antrenörüm Süha EROL sayesinde bu tanışma bir bağlılığa dönüştü ve hayatımı bu yönde çizmemi sağladı. Basketbolu altyapıda yıldız takıma kadar Pamuk Spor Kulübünde, genç takımı M.Ü. Marmara Koleji Spor Kulübünde oynadım. A takım seviyesinde 2. Lig ve Bölgesel lig takımlarında oynayarak oyunculuk kariyerimi tamamladım ve parkelerden uzaklaşmamak için ilk antrenörlük deneyimime Coşkun Koleji Okul takımlarını çalıştırarak başladım.

-İstanbul Anadolu Basketbol Kulübü, 2011 yılında çalışmalarına başladı. Siz de 2014 yılından bu yana kulüpte başantrenör olarak görev yapıyorsunuz. Kulübü daha yakından tanımak isteyenler için hedeflerinizden ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Öncelik olarak hedefimiz dürüst, ahlaklı, ailelerine ve çevrelerine saygılı, duyarlı, sosyal, paylaşımcı, katılımcı aktif bireyler yetiştirmektir. Bunun yanı sıra bizim için ders başarısı, dengeli beslenme ve düzenli uyku kısacası sporcu gibi yaşamak en temel ilkemiz. Bu bilgileri sporcularımıza antrenman öncesi ve sonrası yaptığımız küçük toplantılarla devamlı hatırlatmaya çalışmaktayız.

gokhanozsen (4)

-Geride kalan süreyle ilgili olarak neler söylemek istersiniz? Ayrıca bundan sonrası için kendinize ne gibi hedefler koydunuz?

Geride kalan sürede çok ilerleme kat ettik. Ben ve ekibim bu kulübe başladığımızda sadece 3 takımla liglerde mücadele ediyorduk. Şu anda 9 takımla hem altyapı hem de özel liglerde müsabakalara çıkıyoruz. Doğru ve sistematik çalışarak her takımımıza ve oyuncularımıza birebir antrenmanlar yaptırarak başarımızı arttırmaya çalışıyoruz. İlerisi içinde her kategoride yarışan kız ve erkek takımları oluşturmak ve üst liglerde boy göstermek istiyoruz.

-İstanbul Anadolu GSK olarak şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca çalışma arkadaşlarınızı da tanıtabilirseniz sevinirim..

İstanbul Anadolu Gsk, Basketbol-Voleybol-Jimnastik ve Yüzme branşlarında 5 – 16 yaş grubu aralığında ki sporculara eğitim vermektedir. Basketbolda 9 takımımızla ( genç – yıldız – küçük A – küçük B – minik A – minik B – süper minik erkek , yıldız – küçük kız ) , Voleybolda 4 takımımızla ( yıldız – küçük – minik A – minik B kız ) turnuvalarda ve liglerde mücadele ediyoruz.

Ekibim Marmara Üniversitesi BESYO öğrencilerinden oluşmaktadır. Kendi sporculuk dönemlerinde en iyi altyapı ve koçlarla çalışan çalışma arkadaşlarımın isim listesi;
Nazım Kerem Fırat ( Antrenör)
Baha Turgut ( Y. Antrenör )
Cemal Çelebi ( Y. Antrenör )

gokhanozsen (2)-Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları kulüplerin temel taşını oluşturmaktadır. İstekli, hırslı, azimli çalışan sporcular yeteneklerini de üstüne koyarak lisanslı sporcu olma seviyesine yükselmektedirler. Biz altyapı takımlarımızı kendi yetiştirdiğimiz sporculardan oluşturuyoruz. Bu oyuncuları lisanslı olma seviyesine gelene kadar antrenmanlarla, hazırlık maçları ve özel turnuvalarla takviye ediyoruz.

-Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler? Altyapı basketbolu ile ilgili eksik gördüğünüz noktalar var mı?

Aslında çok bir düşüncem yok. Bizim yarıştığımız liglerde statüler belli değil. En büyük eksiklik sene başında her kategori de statülerin belli olmaması. Bence bu çözülürse takımlarda ona göre programlarını ve çalışmalarını yaparlar. Daha verimli bir ilerleme görebiliriz.

-Altyapı milli takımlarında oldukça başarılıyız. Fakat üst yapıya geçiş sırasında büyük bir zorluk yaşanıyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Bence bu işin iki boyutu var. Birincisi antrenör boyutu, ikincisi kulüp boyutu. Antrenörler yabancı sporculara Türk oyunculardan daha çok şans veriyorlar, onlara güveniyorlar. Bizim sporcularda nasıl olsa yabancıyı oynatacağını düşündükleri için gelişme göstermiyorlar. Kulüpler ise başarı endeksli olduğu için antrenörler üzerinde baskı kuruyorlar. Antrenörler de ne yazık ki genç sporculara süre veremiyorlar. Elimizde çok iyi bir altyapı milli takımları var. Ben inanıyorum ki bu gençler çok çalışarak ve kendilerine iyi bakarak süre alacaklardır.

-Çok küçük yaşta sporcularla çalışıyorsunuz. Oyuncularınızla iletişiminiz nasıl? Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmeleri konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Basketbola ilk adım olarak başlamış sporcularımıza ilk hedefimiz bu işi sevdirmek. Onlara antrenman yaptırırken onların seviyesine inerek eğlenceli oyunlarla birbirimizle olan iletişimimizi güçlendiriyoruz. Daha sonra başarmalarını görmek için sabırla bekliyoruz.

Başarmaları için sporcularımıza özgüven aşılıyoruz. “Sana güveniyorum, aferin sana” sesleri salonumuzu inletiyor. Fiziksel olarak gelişimleri için her antrenman zorunlu hareketler adını verdiğimiz (push up, mekik, ters mekik, squat ve calf) hareketleri yapıyoruz. Gerçi onlar bu hareketlere sorunlu hareketler diyorlar.

gokhanozsen

-Veliler altyapılarda önemli bir faktör. Kendileriyle iletişiminiz nasıl? Onlarla ile saha dışı çalışmalar yapıyor musunuz?

Kulübümüzde mükemmel bir aile havası var. Bu ailenin de en önemli parçası velilerimiz. Özellikle basketbol okulu seviyesinde ki takımlarımızda bu bağlılık çok daha fazla oluyor. Yaşlar büyüdükçe sporcularımız kulübe kendileri gidip gelmeye başladığından takım oyuncularımızın velileriyle maçtan maça görüşmeye devam ediyoruz.

Velilerimizle devamlı iletişim halinde başarmak ve kazanmak için hep beraber çalışıyoruz. Antrenman yoğunluğundan rakip takımları izleme fırsatı bulamadığımız zamanlarda velilerimiz devreye giriyor ve rakiplerimizin videolarını çekip bize getiriyorlar. Bizde sporcularımıza izlettiriyoruz.

-Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Altyapibasket.com’un tekrardan faaliyete geçmesi çok güzel oldu. Bütün liglerden maç sonuçları, puan durumları, maç programları hakkında sıcağı sıcağına bilgi alabiliyoruz. Bize verdiğiniz destekten dolayı sizlere teşekkür ederiz.

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Haberler