Sosyal Medya:

Eğitim

Genç Sporcuların Beslenme Gereksinimleri Nelerdir?

Maç öncesi yemek de biraz protein içermeli ve yağı düşük olmalıdır, çünkü bu yiyecekler sindirimi yavaşlatır. Protein açısından zengin gıdalar et, balık, kümes hayvanları, yumurta, kuru fasulye, süt, yoğurt, fıstık ezmesi, az yağlı peynir ve fındıktır. Kızartılmış gıdalar, domuz pastırması, sosis, fast food burgerleri, krema ve salata sosları gibi yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Çocuklar spordan bağımsız olarak günde üç sağlıklı öğüne teşvik edilmelidir. Bununla birlikte, aktiviteden sonra, çocukların sıvıları ve enerji depolarını meyve suları ve atıştırmalıklar ile yerine koymaları gerekmektedir. Meyve suyu, simit ve yoğurt, bir aktiviteden sonra toparlanmaya yardımcı olan, taşıması kolay atıştırmalık yiyeceklere örnektir.

Ulusal Beslenme Enstitüsü’ne göre, eğitim ve rekabetin fiziksel stresiyle birlikte büyüyen talepler, bazı genç sporcuların yetersiz beslenebileceği anlamına geliyor. Egzersiz tipine ve yoğunluğuna bağlı olarak, daha fazla kaloriye, daha fazla suya, daha fazla proteine ve hareketsiz çocuklardan daha fazla demire ihtiyaçları vardır. Demir eksikliği, özellikle adet görmeye başlayan kızlar için bir sorun olabilir.

Bununla birlikte, gıda takviyeleri gereksizdir. Çocuklar dört besin grubundan çok çeşitli yiyecekler alıyorlarsa, ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineralleri alıyorlardır. Günde üç kez çocuklara sunulan çeşitli sağlıklı yiyecek seçenekleri, yaşam için iyi beslenme alışkanlıklarını aşılayacaktır.

Büyümekte olan çocukların, büyüme çabalarını sürdürmek için konsantre enerji kaynağı olarak diyetlerinde biraz yağ da gerekir. Hızlı büyüme dönemlerinde, çocuklar aç olduklarında istedikleri kadar yiyebilmeli. Çocuklar aktif bir yaşam tarzını çeşitli gıdalardan gelen enerji ile dengelemeyi öğrenirlerse, bu uzun vadeli sağlığa fayda sağlayacaktır.

2 of 2Devamı
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > Eğitim