Sosyal Medya:

Eğitim

Genç Sporcuların Beslenme Gereksinimleri Nelerdir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün çocukların beslenme gereksinimleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız. 

Kanada Antrenörlük Birliği tarafından 1996 yılında yayınlanan “Ebeveynler, Koçlar ve Öğretmenler için Çocuklar ve Spor Önerileri Hakkında Direkt Konuşma” isimli kitapta bu gereksinimlerin neler olduğu, çocukların nasıl beslenip nelerden kaçınmaları gerektiği konusunda bilgiler verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Kanada’nın Sağlıklı Beslenmeye Yönelik Gıda Rehberi’ne göre, her çocuğun tahıl ürünleri, sebzeler ve meyveler, süt ürünleri, et ve alternatifler olmak üzere dört ana besin grubundan seçilen gıdalarla dengeli bir diyete ihtiyacı vardır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları arasında karbonhidrat oranı yüksek (yüzde 55-60) ve yağ oranı düşük (yüzde 30’dan fazla olmayan) ve protein (yüzde 12-15) bulunmaktadır.

Spor Tıbbı ve Bilimi Kanada Konseyi ile spor beslenme programı direktörü olan Marilyn Booth, genç sporcuların bir maç ya da antrenmandan en az üç saat önce yemek yemeleri gerektiğini söylüyor. Böylece mide maç zamanı dolu değildir. Maç öncesi beslenmede ebeveynlere ve koçlara tahılları, ekmekleri, pirinci, makarnayı, patatesleri, meyveleri ve sebzeleri, özellikle sindirimi kolay ve enerjiye dönüşen karbonhidratlar tavsiye ediyor.

MAÇ ÖNCESİ YAĞLI GIDALARDAN UZAK DURULMALI

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > Eğitim