Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

Geleceğin Yıldızı: Tomas Balciunas

Sürekli olarak yeni sürümü çıkan Litvanya basketbolunun 2000 jenerasyonundaki en dikkat çekici oyuncuları arasında Tomas Balciunas ismi göze çarpıyor.

Henüz 16 yaşında olmasına rağmen sergilediği performansla dikkatleri üzerine çeken Balciunas, Sabonis Academy’nin bir ürünü olarak karşımıza çıktı. 2015 yılında Litvanya’da düzenlenen U16 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda Gümüş madalya kazanan ev sahibi takımın bir parçası olan genç oyuncu maç başında 13 dakika 8.6 sayı 6.2 ribaund ortalamalarıyla dikkat çekmeyi başardı. Öyle ki şampiyonadan yaklaşık 3 hafta sonra kendisini Barcelona’da buldu. Real Madrid ile hazırlık turnuvalarında boy göstermesine rağmen Katalan ekibini tercih etmesini “Genç takım antrenörü bana gelecek adına umut verdi. Benim pozisyonumda oynayan fazla sayıda oyuncuları yoktu. Ayrıca kulübün altyapı, eğitim, yaşam koşulları ve eğitmenlerin bireysel anlamda yaklaşımından çok etkilendim” ifadeleriyle açıklayan Balciunas geride bıraktığımız bir yılı ise dolu dolu geçirdi.

BİR BRONZ, BİR GÜMÜŞ

Sabosi Academy ile ülkesinde alt yaş gruplarında oynayan genç oyuncu ardından İspanya’da Real Madrid ile hünerlerini sergileme fırsatı elde etti. Geride bıraktığımız sezonda Barcelona ile hem altyapı liglerinde hem de özel turnuvalarda oynayan Balciunas, Nikola Zizic ile beraber önemli performanslar ortaya koydu. Haziran ayı geldiğinde U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ev sahibi İspanya’yı geçerek üçüncü olan Litvanya’da nispeten kendisinden büyük oyunculara karşı oynayan 16 yaşındaki oyuncu maç başına 5 sayı 6.3 ribaund ortalamaları yakaladı. Gözünü Ağustos ayındaki U16 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’na çeviren Tomas Balciunas arkadaşlarıyla beraber 2015 yazındaki ikinciliği unutturmak istiyordu. Fakat finalde son saniyede Cegarra’nın üç sayısına engel olamayan Litvanya üst üste ikinci kez gümüş madalya kazanırken, Balciunas maç başına 12.8 sayı 9.9 ribaund ortalamalarıyla takımının başarısında önemli pay sahipleri arasında yer alıyordu.

Pozisyonuna göre sahip olduğu oyun görüşü ve pas kabiliyeti onun en dikkat çeken özelliklerinin başında geliyor. Savunmalar ona odaklandığında arkadaşlarına pozisyon yaratabiliyor. Oyun takibi ve konsantrasyonu sayesinde ribaundlarda oldukça etkili. Sete set oyunda çembere yakın olduğunda, hızlı hücumlarda ise yaptığı doğru koşularla etkili olabiliyor. Zaman zaman dış atış denese de şu an üst seviyede bir şutu yok. Serbest atış yüzdesini geliştirmek zorunda. Ayrıca doğru hücum tercihlerini yapma konusunda kendisini geliştirmesi halinde jenerasyonunun önde gelen oyuncuları arasında yer almaya devam edecektir. Henüz 16 yaşının ortasında olan Balciunas ilerleyen dönemlerde Litvanya basketbolunun önemli parçaları arasında yer alabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=RP2TqznrLaE

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı