Sosyal Medya:

Haberler

Geleceğimiz Altyapıda (Hakan Köseoğlu Röportajı)

Türk basketbolunun değerli oyun kurucularından Hakan Köseoğlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Geçmişinden, basketbola başlayışına, İzmir’in hayatındaki öneminden, 2002 Dünya Basketbol Şampiyonasına kadar bir çok konuda fikirlerini öğrendik. Bu sezon Bornova Belediyesi ile hem oyuncu hem de altyapı koordinatörü olarak anlaşan Köseoğlu röportajını keyifle okumanız diliyoruz.

Altyapıbasket: Hakan Köseoğlu’nu öncelikle daha yakından tanıtalım insanlara. Nerede doğdunuz? Aileniz ve sosyal yaşantınız hakkında neler söylersiniz?

Hakan Köseoğlu: İstanbul Bayrampaşa doğumluyum. Boşnak göçmenlerinin yoğun yaşadığı bir mahalle olan Yıldırım Mahallesi’nde büyüdüm. 5 A Milli oyuncu çıkaran mahalle. Hidayet Türkoğlu ,Orhan Güler, Semih Erden, Emircan Koşut ve ben aynı mahallede yetiştik. Ayrıca bir çok aktif basketbolcu arkadaşımızın da tanıdığı, yetiştiği ve yaşadığı bir bölge.

Altyapıbasket: Basketbola Darüşşafaka altyapısında başladığınızı biliyorum. Parkeye ilk adımı nasıl attınız?

Hakan Köseoğlu: Darüşşafaka altyapısında başlayan basketbol yaşantımda, yaklaşık 25 sene öncesine gidersek, Bayrampaşa İlköğretim Okuluna giderken bir taraftan Darüşşafaka antrenörleri diğer taraftan Çavuşoğlu Kolejinin antrenörlerinin mahellemizi ve okulumuzu keşfetmesi ile hayatımızın önemli bir kararını almış olmakla başlayan bir serüvenimiz var. Hakan Köseoğlu

Altyapıbasket: 25 yıl önce Bayrampaşa’da basketbol başlamanıza rağmen, genelde sizi Ege semalarında gördük. İzmir’in sizde değeri bu yüzden çok büyük sanırım. Ne söylemek istersiniz?

Hakan Köseoğlu: Darüşşafaka’dan sonra profesyonel olarak ilk transferimi Karşıyaka‘ya gerçekleştirmiştim. Çok iyi gecen sezondan sonra Tuborg‘a transfer oldum ve Tuborg’da yaşamış olduğum çok iyi bireysel ve takım başarısı İzmir’i sevmem de etkili oldu.Tabi şehri de sevmem keyfi, huzuru ve rahatlığıda büyük etken olmuştu benim için. O yüzden İzmir’in değeri benim için önemlidir.

Altyapıbasket: Gelelim kariyerinizin zirve yaptığı noktaya. 2002 Dünya Basketbol Şampiyonasında Milli takım kadrosundaydınız. Dünya 9.su olduğumuz turnuva öncesi milli takıma katılışınız nasıl gerçekleşti? Oldukça iyi bir jenerasyonduk. Kalitenin yüksek olduğu bir kadroda kendinize yer bulabilmeniz nasıl bir duyguydu?

Hakan Köseoğlu: İlk Milli takıma çağrıldığımda 17 yaşındaydım, çok gençtim. Darüşşafaka’da genç oyuncu olarak çok iyi oynuyordum ve takım da çok başarılıydı. Efes ve Ülker in arkasından Darüşşafaka geliyordu ve biz her iki takımıda yeniyorduk. Bende genç oyuncuydum ve çok iyi bir kadro ya sahiptik. Daha sonrasında aday kadroya davet edildim ve yavaş yavaş üst seviyelere çıkmaya başladım. Çok iyi bir Milli takım kadrosuna sahiptik. Bir sene öncesinde 2001 Avrupa ikinciliğimiz vardı ve ertesi sene o takımın bir parçası olmak gurur vericiydi. 12 oyuncu arasında olmak ve Dünya Şampiyonasında boy göstermek kariyeriniz açısından çok büyük bir basketbol olayıdır. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bir duygu. Hakan Köseoğluu

Altyapıbasket: 25 yıllık kariyerinizden bahsediyoruz. Bir çok farklı takımda oynadınız. Bir çok şehirde forma giydiniz. Çok takımda oynamanın avantajları veya dezavantajları için neler söylemek istersiniz?

Hakan Köseoğlu: Kariyerim boyunca bir çok takımın formasını giydim. Bazı takımlar kalıcı oldu, bazı takımlar geçici oldu. Kurumsal ve basketbol kulübü olan takımlarda oynamak her zaman avantaj oluyor oyuncular için. Çünkü daha düzenli, daha sistemli ve hazır olan bir yapı var ve rahatlıkla adapte olabiliyorsunuz. Diğer takımlarda küçük sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz çünkü sistematik olmayan bir yapı ve aynı şekilde o yapıya da ayak uydurmanız gerekiyor. Çok takım değiştirmek aslında doğru değil ama A takıma ilk çıktığımda 3 yabancılı bir sistemde oynuyordum. Şimdi ise devşirme oyuncu ile 7 yabancılı bir sistemde oynanıyor oluşu ister istemez farklı arayışlara itiyor maalesef. Bizlerde ona göre transfer ve seçimler yapmak zorunda kalıyoruz.

Altyapıbasket: Günümüze gelirsek, Socar Spor maceranız sonrası TBL’de bir takımla anlaşmanızı beklerken, kısa zaman önce Bornova Belediyesi Spor Kulübü’nde altyapı koordinatörlüğü görevine geldiniz. Gelen teklifler olduğunu da biliyorum ama TBL’de oynamak yerine neden böyle bir göreve başladınız?

Hakan Köseoğlu: Geçen sezon Socar’da bireysel performansım ve takım performansımız oldukça iyi ve başarılıydı. Socar ile devam edecektim ki sözlü yapmış olduğumuz anlaşmada Socar Spor idarecileri ve çalışanları sözlerini maalesef tutmadılar. Yüzüme konuştuklarının, verdikleri sözlerin arkasında duramadılar. Daha sonrasında bende Tbl takımlarından teklifler geldi ama ben artık daha sağlıklı bir yapıda olmak, hayatımın yönünü değiştirmek istedim ve böyle bir karar aldım. Bornova Belediye’yi kabul etmemdeki en büyük etken Belediye Başkanımız Sn.Olgun Atilla ve Şube Başkanımız Sn.Cemal Şenel dir. Yeni bir yapılanma ve altyapı organizasyonunu yeniden canlandırma projesi başlattık. Başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Altyapıbasket: Aynı zamanda Bornova Belediyesi’nin EBBL takımında da forma giyeceksiniz. Göreve geliş süreciniz nasıl gelişti? Hem takımın hem de kulüp altyapısının gerçekçi hedefleri nelerdir? bb

Hakan Köseoğlu: Tecrübeli oyuncu olarak takıma yardımcı olacağım. Genc oyunculara bireysel gelişim konusunda yardımcı olmak istiyorum. Aynı şekilde A takım kadrosunda olacağım bu sene ama asıl hedefimiz altyapı organizasyonumuzu geliştirmek ve başarı odaklı oyuncu yetiştirme programına hazırlamak.  Bu süreci başlatmış bulunuyoruz.

Altyapıbasket: İzmir’de uzun yıllardır basketbol oynadınız ama işin saha kenarında altyapıya, oyunculara, kulüplere kısa sürede hakim olabilecek misiniz? Aklınızda ne gibi planlamalar var? Kulüpler, antrenörler ve oyuncular ile alakalı neler söylersiniz?

Hakan Köseoğlu: Uzun yıllar profesyonel oyuncu olarak devam ediyordum bundan sonra oyuncu gelişimi bireysel gelişim konularında çalışacağım. Maçlarını İzlediğim takımların seviyesi maalesef çok düşük. Koçların kendilerini geliştirmesi gerekiyor, yeniliğe açık olmaları gerekiyor. Oyuncular da aynı şekilde basketbol seviyesi olarak yetersiz kalıyorlar. Çok çalışmaları gerekiyor, emek sarfetmeleri, inançlı olmaları, gelişmeye açık olmaları gerekiyor. Öğrenmenin yaşı sınırı yoktur. Basketbola önem, değer versinler sevsinler bu işi ve başarabileceklerine inansınlar. Pes etmek, bahane üretmek yok. Çalışmak çalışmak çalışmak olmalı prensipleri. Kulüpler de artık daha sistemli, düzenli, disiplinli olmalı. Profesyonel altyapıya adım atılmalı. Gelecek altyapı da başka bir yerde aramayalım.

Altyapıbasket: Bundan sonraki kariyer planlamanızda idarecilik & menajerlik mi daha ön planda olacak yoksa antrenörlük yapmak da planlarınızda var mı?

Hakan Köseoğlu: Bundan sonraki kariyerimde daha çok koçluk yapma isteği var ama tabi gelişmek gerekiyor. Basketbolun yeniliklerine ayak uydurmak gerekiyor o yüzden mümkün olduğunca maçları izler ve takip ederim. Oyuncuları ve koçları düzenleri ile seyreder kafamda planlama yaparım her zaman. Zaman gösterecek.

Altyapıbasket: Son olarak altyapıbasket ile alakalı neler söylersiniz? Takip ediyormusunz web sitemizi ve nasıl buluyorsunuz?

Hakan Köseoğlu: Altyapıbasketi takip ediyorum ve doğru işler yapıldığını düşünüyorum. Altyapı basketbolunu takip edebilmemizde sizlerin büyük yardımı oluyor ve bunun içinde yapmış olduğunuz çalışma ve emek işine saygı duyuyor ve teşekkür ediyorum. H.Koseoğlu allstar

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Haberler