Sosyal Medya:

Geleceğin Yıldızı

Fenerbahçe’nin yeni gözdesi: Tarık Biberovic

Geçtiğimiz yaz Podgorica’da düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası’nda 2001 jenerasyonu sahne almıştı. Yavaş yavaş dikkatleri üzerine çeken bu yaş grubunda çok yetenekli oyuncular bulunuyor. Örneğin Real Madrid forması giyen Mario Nakic’i çok beğenirim. Ayrıca Fransız kökenli Theo Maledon için de herkes çok umutlu. Çoğu gözlemci onun NBA yapabileceğinden bahsediyor.

İsterseniz yukarıdaki ikiliyi kısa bir süreliğine rafa kaldıralım ve ana konumuz olan Tarık Biberovic’e odaklanalım. Bosna Hersek son yıllarda çok önemli oyuncular yetiştirdi. Dzanan Musa da şu an itibariyle en büyük umutları. Dzanan Musa haricinde de Edin Atic gibi, Amar Gegic gibi, Nedim Buza gibi nice önemli potansiyelleri Avrupa basketboluna kazandırdılar. 3.5 milyon nüfusa sahip bu şirin ülkenin son meyvesi ise Tarık Biberovic.

Yaklaşık 2.01 boyunda olan Tarık Biberovic, 28 Ocak 2001 doğumlu bir forvet oyuncusu. Bosna Hersek’in en önemli kulübü olan OKK Spars Sarajevo forması giyiyor. 14 yaşından itibaren gözlemcilerin yakın markajındaydı. Nitekim de geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe ile anlaşmaya vardı. 16 yaşındaki Tarık Biberovic, bu yılı Spars Sarajevo’da geçirdikten sonra gelecek sene ile birlikte Sarı-Lacivertli formayı sırtına geçirecek.

Aslında genç Boşnak, Fenerbahçe formasını sezon başında da giymişti. Fenerbahçe’nin hazırlık kampına katılan Tarık, yanılmıyorsam iki de hazırlık maçı oynadı. Özellikle de İran temsilcisi Petrochimi karşısında aldığı sorumlulukları, yakaladığı fırsatları çok iyi değerlendiren Boşnak prospect, maçı 11 sayı ile noktaladı.

16 yaşındaki genç yetenek ilk olarak 2016 Adidas Next Generation Turnuvası’nda sahne aldı. O organizasyonda üç yaş büyüklerine karşı mücadele etmişti. Çıktığı dört karşılaşmada da 2.5 sayı-2.0 ribaund ortalamaları tutturabildi. Daha sonrasında ise rotası U16 Avrupa Şampiyonası’ydı. Polonya’nın Radom kentinde düzenlenen turnuvada Tarık Biberovic yedi maça çıktı. Bir yaş büyüklerine karşı mücadele etse de ondan beklentiler oldukça fazlaydı. Ancak o istediği oyunu bir türlü sahaya yansıtamadı. Turnuva genelinde denediği üç sayılık atışların %23’ü başarılı oldu. Polonya’daki genel ortalamaları ise 7.1 sayı-4.1 ribaund-0.9 asist. Ayrıca Bosna Hersek bu turnuvada çok kötü bir performans sergiledi ve  şampiyona sonunda Division B kategorisine düştü. Tarık Biberovic de bir sonraki sene Karadağ’da düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası’nda maalesef forma giyemedi.

Sayfalar: 1 2

Diğer Haberler > Geleceğin Yıldızı