Connect with us

Erman Kunter’den Türk basketbolu ve gençlerin gelişimi için tavsiyeler

[InPostAds ad=”1″]

Fransa’da Le Mans takımını çalıştıran Erman Kunter, Türk Basketbolu’nun ve özellikle gençlerin gelişimi ile ilgili bazı öneriler yaptı.

[InPostAds ad=”2″]Kunter’in yabancı koçlara kriter getirilmesini istediği öneriler demeti şöyle:

1/ Yıldız takım süresini 3 yıla çıkarabiliriz. Daha sonra genç takım yerine U20 ligi kurulabilir. Bu sayede çok erken (18 yaşında) hazır olmadan A takıma çıkıp süre bulamayan oyunculara en az iki sene daha hazırlanma süresi tanımış oluruz. Bu organizasyona TBF parasal katkıda bulunabilir . Bu oyuncular A takımda da oynayabilirler. Ancak profesyonel kontrat yaparlarsa geri dönemezler. 1. Lig takımları U20 Ligi’ni deplasmanlı oynarlar. Maçlar aynı fikstürle ve hemen A takımdan önce oynanir.

2/ Çalışan yabancı antrenörlerde bazı kriterler aramalıyız . Örneğin ülkesinde A milli takım antrenörlüğü yapmış veya Euroleague F4 veya diğer bir Avrupa kupasında en az final oynamış olma şartı aranabilir. Staffta da asistanlar yabancı olamaz, belki bir istisna kondisyoner olabilir.

3/ Yabancı oyuncu sayısı 5 olabilir.

4/ BSL 18 takım olabilir. Bu sayede biraz daha fazla Türk staffa ve oyuncuya yer açmış oluruz.

5/ Sporcular 18 yaşından önce profesyonel kontrat yapamazlar ve yaptıkları ilk kontratta menajer olamaz. Ilk profesyonel kontrat en az 2, en çok 3 yıl olabilir.

6/ Menajerlere federasyon lisans verir. Burada bir kurs ve bazı şirket kriterleri şartı getirilebilir. Yabancı menajerler mutlaka Türk bir partnerle çalışmalıdır.

7/ Bunlardan başka, Federasyon bir takım organizasyonuna girebilir, kategori olarak yıldız veya U20 olabilir. Bu takımlar TBL veya diğer liglere katılabilirler. Küme düşmezler, küme çıkamazlar (netice ne olursa olsun).

8/ Federasyon ligler başlamadan evvel BSL ve TBL takımlarının antrenörleri ve birer yardımcısını katılım mecburi olmak şartıyla, hakemleri, basketbol medyasını 2 günlüğüne toplar. Burada hem teknik seminerler verilebilir, hem de insanların birbiriyle diyalog geliştirmesi sağlanabilir.

9/ Kulüplerin bütçe şeffaflığı, gelirlerle giderlerin dengesinin mutlaka denetlemesi gibi konular ayrı ve zor bir konu. Yapılması en elzem konulardan biri.

Kaynak: basketfaul.com

[InPostAds ad=”3″]

Daha Fazla Haber