Connect with us

Erman Kunter, Yetenek Keşfi ve Gelişim Konusunu Değerlendirdi

Türk basketbolunun önemli isimlerinden Erman Kunter yetenek keşfi ve gelişim konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

“YETENEKLERİ BULUYORUZ AMA GELİŞTİREMİYORUZ”

“Yetenekleri buluyor, belli bir yaşa kadar yetiştiriyor ama sonrasında geliştiremiyoruz. Sabır sözcüğüyle selamı sabahı kesmiş, çok kısa sürede başarı bekleyen yöneticiler bunun baş sorumlusudur. Antrenörler üzerinde büyük baskı kuruluyor. Her maça işini kaybetme korkusuyla çıkan antrenör, cesaretini kaybediyor. Risk almadan sadece günü kurtarmanın derdine düşüyor. Yabancı oyuncuların tercih edilmesinin, gençlere hiç sıra gelmemesinin nedeni bu. Altyapıda Avrupalı yaşıtlarına üstünlük sağlayan gençlerimiz, A takıma çıkınca yeterli gelişmeyi gösteremiyor. Bu sorunu aşmak için her kulüp 3-5 yıllık planlarla kadro kurmalı. Buna paralel olarak, antrenör kontratları da uzun vadeli olmalı. 1 yıllık antrenör kontratlarıyla takımlar hiçbir yere varamaz.”

“OYUNCULARI MENTAL OLARAK DA HAZIRLAMAK GEREK”

Gençlerle çalışmak zevklidir. Onlara fundamental öğretirsiniz; şut, savunmada ve ribaundlarda pozisyon çalıştırırsınız. Ama iş bunlarla bitmez. Oyuncuları mental olarak da hazırlamanız gerekir. Onları kitap okumaya, film ve dizi izlemeye, okuyup izlediklerini arkadaşlarıyla tartışmaya, sosyalleşmeye itmeniz lazım. Bu süreçte her gün yaşamın içinden örneklerle takım ruhunu, antrenörlerine, arkadaşlarına ve rakibe saygıyı onlara aşılayacaksınız. Tek başına çözemeyecekleri sorunları arkadaşlarından alacakları destekle, sevginin gücüyle aşabileceklerini bilmeliler. Hatta A takıma çıktıktan sonra bile onları takip etmeniz, iletişim kanallarını hep açık tutarak gördüğünüz hataları düzeltmek durumundasınız. 20 yaşındayken Avrupa şampiyonu olan gençlerimizin 25 yaşına geldiklerinde sıradanlaşmasını önlemek istiyorsak bunları yapmak şart.”

“EN BÜYÜK SORUMLULUK YÖNETİM KADROSUNDA”

” “Peki nasıl yapacağız?” diye sorarsanız ben en büyük sorumluluğun yönetim kadrosunda olduğunu söylerim. On yıl kadar önce Cholet’nin başında olduğum günlerde, sahamızda Fenerbahçe ile bir Euroleague maçı oynamıştık. O maça çıkarken Fenerbahçe namağlup durumdaydı ve bugün olduğu gibi yine ünlü oyunculara sahip güçlü bir kadrosu vardı. Biz mütevazı ekibimizle o gün kazandık ve büyük bir başarıya imza attık. Maç sonrası kulüp başkanı ile bir araya geldiğimizde tebrik beklerken, hiçbir zaman unutmayacağım bir dersle karşılaştım. Başkan istatistik kağıdını bana göstererek, altyapıdan gelen oyuncuların oyun sürelerinden memnun olmadığını söyledi ve “Bunun gelecek haftalarda düzelmesini bekliyorum” dedi. Kulüp yöneticileri bu mantaliteye geldiği gün, “Gençlerimizi neden geliştiremiyoruz?” sorusu da cevabını bulmuş olur.”

Kaynak: basketfaul.com

Daha Fazla Haber