Sosyal Medya:

Haberler

Ermal Kuqo: Altyapıdaki Türk Oyuncuların Temel Fundamental Eksikliği Var

LA Clippers Uluslararası Gözlem Direktörü Ermal Kuqo katıldığı bir televizyon programında önemli değerlendirmelerde bulundu.

BeIN SPORTS’a değerlendirmelerde bulunan Kuqo, Türk basketbol altyapısının temel problemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“FUNDAMENTAL EKSİKSLİK VAR”

“Bunu tartışmak için aslında çok daha uzun bir programa ihtiyaç var. Sadece benim değil farklı insanların, farklı düzeyde basketbola emek vermiş insanların gelip bunu tartışması gerekiyor. Ne kadar doğru olduğu tartışılır tabii ki ama sadece kendi fikrimden bahsedebilirim. Türkiye’de maalesef fundamental eksikliği var. Yıldız takımda genç takımda bizim çocuklarımız zone savuma yapmayı, tam saha pres yapmayı, 15 tane set hatırlamayı çok iyi biliyorlar. Fakat en basit şeyler olan dripling, pas ve şut maalesef birçok oyuncuda eksik. Oyunu okuma eksik. Geçen hafta sonu oynanan ANGT turnuvasında bizim takımlara sorarsan hepsinde 15 tane set var. Hepsi maşallah çeneyi tutarak, kafayı tutarak, beyzbolda bu kadar işaret yok. Real Madrid’e Stellazzurra’ya Zalgiris’e bakıyorsun, 1-2-3 var, onun farklı oyun okuma opsiyonları var. Fakat oyuncular savunmaya göre tepki veriyor. Top 2-3 defa döndükten sonra setin ilerisine gidip, kendileri oyunu okuyarak açık adamı buluyorlar. Bizim oyuncular ise tamamen topu alıp sanki instagram’a video çekiyorlarmış gibi el üst şut atmaya, 1-1 isolation oynamaya çalışıyorlar. Bu bir eksiklik.”

“2-3 BİN LİRA KAZANAN ANTRENÖRDEN MİLYON DOLARLIK OYUNCU BEKLEYEMEZSİNİZ”

“Biz altyapıdan üst seviyeye çıkıp 1-2 milyon dolarlık oyuncu olmasını istiyoruz. Fakat bu oyuncuları hazırlayan genç antrenörlere gerçek anlamda bir yatırım yapılmadığını düşünüyorum. Altyapıdaki antrenörlere bakarsanız kendisini göstermeye çabalıyor. Ben iyi bir koçum diyor ve o yüzden böyle setler yapıyor ki biri görsün de üst yapıya geçip para kazanabilsin. Sen şimdi altyapıda 2-3 bin liraya antrenörlük yapan bir antrenörden 1 milyon dolarlık oyuncu bekleyemezsin. Zaten o donanıma sahip değil. Federasyon son dönemde bu konuda çalışmalar da yapıyor ama ben yetersiz buluyorum. Bu antrenörlere gerekli donanımı veremiyorlar. Hatta vermiyorlar. Türkiye’de genelde parasını verip oynatın mantığı var. Bir oyuncuya 5 senede harcayacağım 500 bin doları ben 1 senede olmuş ABD’liye vereyim direkt sonuca varayım. Bu da şundan kaynaklanıyor. Kulüpler bazında başkana, yönetim kuruluna baktığın zaman diyorlar ki ben futbola bağlıyım, burada benim sürem sonuçlara bağlı. En kısa sürede başarılı olayım da ne olursa olsun diye düşünüyorlar. Siz 5 yıl yatırım yaptığınız bir oyuncu için sonuçları aldıktan sonra o yatırımı yapan kişi hala yönetim kurulunda mı belli değil. Ben yatırım yapayım meyvelerini niye başkası alsın diye düşünülüyor. Ben böyle gözlemliyorum.”

Diğer Haberler > Haberler