Sosyal Medya:

Basketbol Süper Ligi

Ergin Ataman: Türk Basketbolunu Yönetenlerin Kendilerini Sorgulaması Lazım

Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Anadolu Efes’in başantrenörü Ergin Ataman, Türk basketbolunun geldiği noktayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türk oyuncuların oynaması için yeterli teşviklerin verilmediğini belirten Ataman, genç oyuncuların yeterli süre bulamadığını söyledi.

İşte Ergin Ataman’ın Demirören Haber Ajansı’na yaptığı açıklamaların bir bölümü

Yıllarca Türk basketboluna önemli isimler armağan eden ve büyük hizmetler veren Bandırma Basketbol’un kapanma kararını değerlendiren 54 yaşındaki başantrenör, bu karardan dolayı büyük üzgünlük yaşadığını ifade etti. Ergin Ataman, TBF’nin bundan 3-4 yıl önce Avrupa’nın en değerli basketbol ligini nasıl bu hale geldiğini sorgulamaya davet etti.

“Türk basketbolunu yönetenler, şapkalarını önlerine koyacaklar ve bundan 3-4 yıl önce Avrupa’nın en değerli, marka değeri en yüksek basketbol ligiyken bugün neden bu hale geldiğimizi sorgulayacaklar. Benim dışarıdan gördüğüm husus şu: Kulüplere gelir yaratılamadı. Kulüpler eksiye gitmeye başladı. EuroLeague’de oynayan takımlar dışında genç oyuncuların oynaması, Türk oyuncuların oynaması için yeterli, gerçekten reel bazda teşvikler verilmedi. Bunun neticesinde de Türk basketbolunun en büyük basketbol fabrikalarından bir tanesi Bandırma, kapandı. Bandırma, son yıllarda altyapıya yaptığı yatırımı yapan en fazla biz varız, belki bir kulüp daha var. Bu kulüp yaşatılamadı. Türk basketbolunun geleceği için fabrikalar kurmalıyız, oyuncu fabrikaları kurmalıyız diyorlar. Önce elimizdekine sahip çıkalım. Çok da reel yönetmelikler çıkarmalı TBF. Kulüplere özellikle bugün baktığınızda, Avrupa kupasında oynamasa dahi kadrolarında dakikaların çoğunu yabancı oyuncuların aldığını görüyoruz. O zaman genç Türk oyuncuların yetişeceği bir yer bulamıyorsunuz.

“Bizim takımımızda Mustafa Kurtuldum diye genç bir oyuncumuz var. Bu oyuncu Genç Milli Takım’ın en önemli isimlerinden biriydi. EuroLeague ayrı bir olay, NBA gibi. Biz Mustafa Kurtuldum’u kiraya vereceğiz, takım bulamıyoruz. Onu alacağına, 50-60 bin Dolar’lık ABD’li alıyor. E tabii onlar daha tecrübeli oluyorlar ama biz bu tipteki genç oyuncularımıza Türkiye liglerinde yer bulamıyoruz. Bir tane genç oyuncumuzu, Ömer Can İlyasoğlu’nu, Frutti Extra Bursaspor’a verdik. EuroCup’ta oynayan bir takım, inşallah orada dakika alır. Çünkü geçmişte böyle sıkıntılar da yaşadık. Kiraya verip, geri dönüş yapan oyuncumuz olmadı. Bunun sebebini Türk basketbolunu yönetenlerin iyice düşünmesi lazım.”

“Spor konuşularak netice elde edemeyeceğin tek sektör. Sporda sonuçlar sahada alınır. Sen istediğin kadar şöyle yapıyoruz, böyle yapıyoruz de. Sonuç bazlı her şey. Acilen tedbir alınması gerekiyor. Peki o zaman sen niye oynatmıyorsun eleştirileri geliyor. Doncic dışında, Cedi Osman dışında, 20-21 yaşın altında EuroLeague’de çıkıp oynayan, star olan bir oyuncu yok. EuroLeague, Avrupa’nın NBA’i. 21-22 yaşında olgunlaşması gerekiyor ve öyle orada oynaması gerekiyor oyuncunun. Bunun için TBF’nin ciddi teşvik primleriyle bunu yapması gerekiyor. Basketbolun konuşulması gerekiyor. Sen ligi 5-6 ay tatil ettiğin zaman sponsorlar kaçıyor, seyircilerin heyecanı kaçıyor. Kulüpler gelir elde edemiyor, yatırım yapamıyor. Bugün her şey bir yatırım. Bütün bunların düzenlenmesi gerekiyor”

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla 2 bini aşkın üyemizin bulunduğu haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Son Haberler

Diğer Haberler > Basketbol Süper Ligi