Sosyal Medya:

Eren Sarıkaya: Çok Daha İyi Yerlerde Olacağız

İstanbul basketbol altyapısında boy gösteren İstanbul Gençlik Gücü Spor Kulübü antrenörü Eren Sarıkaya sitemizin sorularını yanıtladı. 

– Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

İsmim Eren Sarıkaya. Marmara Üniversitesi Basketbol Antrenörlüğü bölümünden mezunum. Kulübün iki sahibinden biriyim. Ortağım Metin Sevimler de aynı üniversiteden mezundur. Diğer çalışanlarımız kendi alt yapımızdan yetiştirdiğimiz oyuncularımızdan oluşmaktadır. Onlarda Sakarya Üniversitesi’nde Beden Eğitimi bölümü okumaktadır. Biz İstanbul Maltepe’de 2010 yılında spor okulları olarak başladık. 2012 yılında spor kulübü olarak devam ettik. Altyapı ve A takım olarak bütün kategorilerde 5 yıldır mücadele etmekteyiz. Birçok oyuncu yetiştirdik ve ülkemizin önde gelen kulüplerinde basketbol hayatlarına devam ediyorlar.

– İstanbul Gençlik Gücü Spor Kulübü 2012 yılında çalışmalarına başladı. Geride kalan sürede kulübün geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?

Şu anda istediğimiz noktadayız. Acele etmeden yolumuza devam ediyoruz. Yavaş yavaş takımlarımız başarı elde etmeye başlıyor bu da bizi mutlu ediyor, umarım çok daha iyi yerlerde olacağız

– İlerleyen yıllar için ne gibi hedefleriniz var? Kulüp olarak başarmak istediğiniz şeyler neler?

Öncelikle altyapıdan yetiştirdiğimiz sporcularla A takım seviyesinde başarılı olmak istiyoruz. Öncelikli hedefimiz ahlaklı, disiplinli kendine güvenen sporcular yetiştirmektir.

– Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbolda en önemli yeri basketbol okulu olarak düşünüyorum. Ama ne yazık ki ülkemizde en önemsiz yer olarak düşünülmektedir. Beceriksiz antrenörler, yanlış yüklenme metodları ve psikolojik gelişimle ülke olarak çok başarılı olduğumuzu düşünmüyoruz. İstanbul Gençlik Gücü olarak bilimsel olarak yaklaşıyoruz. Sadece fizyolojik değil psikolojik etkilerini de göz önünde bulunduruyoruz. Beslenme programlarıyla destekliyoruz.

 

REKABET OYUNCU GELİŞİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

– Türkiye’nin en yoğun yerel liginin olduğu şehirde bulunmanın ne gibi artı ya da eksi yönleri var? İstanbul basketbol altyapısında bir şeyi düzeltme hakkınız olsa bu ne olurdu?

Rekabet çok daha iyi olması iyi oluyor oyuncu gelişimi için. Eğer bir şey düzelteceksek bunu kesinlikle spor kulüplerinin antrenörlerinin eğitilmesi ve kontrolüyle başlardım.

– Altyapılardaki başarıları üst yapıya taşımak adına sizce ne gibi yanlışlar yapılıyor? Çözüm önerileriniz nelerdir?

Artık yaşlanmış alaylı antrenörlerin yerine üniversite mezunu işe aç antrenörler olmalı. Aynı şekilde basketbol federasyonu ve hakemler içinde geçerli bu söylediğim. Oyuncular daha 15 yaşında ciddi paralar kazanıp olduğundan daha büyük yüklerin altına giriyor. Kesinlikle en büyük kulüplerde bile çok ciddi antrenman programlanmasında hatalar yapılıyor. Çözüm olarak denetim sisteminin artması ve öyle baştan savma seminerlerin yerine doğru düzgün eğitim programları geliştirilmelidir.

OYUNCULARLA İLETİŞİMİMİZ ÇOK İYİ

– Çok küçük yaşta sporcularla çalışıyorsunuz. Oyuncularınızla iletişiminiz nasıl? Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmeleri konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Oyuncularımla iletişimim çok iyi onların gelecekleri en önemsediğimiz nokta. Onların gelişimlerini sürekli kontrol ediyoruz. Doğru antrenman yapmalarını sağlıyoruz. Sosyal açıdan gelişmeleri için sık sık kitap okumaları, sinemaya gitmeleri, maç izlemeleri konusunda telkinlerde bulunuyoruz.

– Veliler altyapılarda önemli bir faktör. Kendileriyle iletişiminiz nasıl? Onlarla ile saha dışı çalışmalar yapıyor musunuz?

Velilerimizle aile ortamımız var. Beraber yemek yeyip sohbet ediyoruz .

– Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz? Önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Gerçekten çok önemli işler yapıyorsunuz ve takip ediyoruz. Sadece şunu diyebilirim köşe yazıları ekleyip sporcuların gelişimleri için ekol olmuş ülkelerdeki basketbol adamlarıyla iletişime geçip daha çok bilgi aktarımı yapılabilir. Ve maçları çekip yayın yaparsanız istatistik bilgileri de paylaşmanız çok yararlı olabilir.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler >