Sosyal Medya:

Haberler

Erçe Şahin: Basketbolcu Yetiştirmek İsteyen Kulüpler Desteklenmeli

Marmara Basketbol Ligi U13 Kategorisinde mücadele eden Boğaziçi Kartalları Spor Kulübü antrenörü Erçe Şahin, marmaralig.com’un sorularını yanıtladı.

Marmara Basketbol Ligi’nde güzel bir ortamın oluşturulduğunu belirten Şahin, kulüp olarak öncelikli amaçlarının iyi sporcular yetiştirmek olduğunu söyledi.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Öncelikle merhaba; Gedik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Profesyonel olarak basketbol oynamadım. Ama okul takımlarında yıllarca aktif basketbol hayatım devam etti. İlk antrenörlük tecrübemi Boğaziçi Kartalları Spor Kulübünde yaşıyorum.

Boğaziçi Kartalları, 2015 yılında kuruldu. Kuruluş sürecinden biraz bahsedebilir misiniz? Hedefleriniz, beklentileriniz nelerdi?

Boğaziçi Kartalları Spor Kulübü olarak beklentimiz ve hedeflerimiz; sporcu yetiştirmesinin ve sporu gençler için daha popüler hale getirmesinin dışında, Türk sporunun ve gençlerin sporla olan bağlarının güçlendirilmesi için katkıda bulunmak. Türk gençlerinin spora ilgisini artırmak ve yetenekli sporcuların becerilerini sergileme olanağı tanımaktır. Sporu yaygınlaştırarak kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını ve topluma faydalı gençler yetiştirmeye çalışmak ısrarla vurguladığımız bir noktadır.

ercesahin

“OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZU GÖSTERİYOR”

Geride kalan 2 yıllık süreçte kat ettiğiniz mesafe hakkında kısa bir durum değerlendirmesi yapmanızı istesek…

Basketbol şubesini bir düzen içinde ilerlemesi için büyük çaba sarf ettik hala çalışmalarımız devam etmekte bu konuda. Bizim hedefimiz öncelikle iyi sporcu ve daha sonrasında iyi bir basketbolcu yetiştirmek. Boğaziçi Kartalları altında eğitim alan tüm sporcularımızı bu bilinçle yetiştirmekteyiz. bu konuda hem ailelerden hem de çocuklarımızdan olumlu geri dönüş almak bizim için amaçlarımız doğrultusunda ilerlediğimizin bir göstergesi.

Boğaziçi Kartalları olarak şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca kulübün bünyesinde çalışan ekibi de tanıtabilir misiniz?

Voleybol ve Basketbol branşlarında 6 – 15 yaş gruplarında eğitimlerimiz devam ediyor. Voleybol’ da “Minik, Küçük, Yıldız” takımlarımız ligde mücadele etmekteler.

Basketbol’ da ise şuan sadece Marmara Basketbol Ligi’nde U-13 kategorisinde mücadele etmekteyiz.

Voleybol ekibimizde Alper TEZGÜR, Nilay ŞAHİN, Semih DEMİRÖREN bulunmakta, basketbol ekibimiz ise Ben ve Batuhan GÖKHAN oluşturmakta.

“MARMARA BASKETBOL LİGİ’NDE GÜZEL BİR ORTAM VAR”

Özel liglerin oyuncu gelişimi açısından önemli bir yeri var. Bu bağlamda Marmara Basketbol Ligi’nin yerini nasıl görüyorsunuz?

Evet özel liglerin oyuncular üzerindeki gelişimi çok üst düzeyde bu sporcuların hem tecrübe anlamında hem de kendi oyunlarını geliştirmek adına büyük bir fırsat sunuyor. Marmara Basketbol Ligi bu konuda bize güzel bir fırsat hazırlıyor ve lige katılım gösteren takımlarında aynı özveri ve samimiyet içerisinde yer alması rekabeti, dostluğu ve saygının bir arada olabileceğini gösteren bir platform hazırlaması oldukça güzel bir basketbol ortamı yaratıyor.

Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol okullarında verilen eğitim ileride bu alanda yol çizmek isteyen çocukları için çok kilit bir nokta çünkü sizin verdiğiniz eğitim ile altyapıya aldığınız ve ya başka bir kulübe yönlendireceğiniz çocuklar orada kendine güvenen ve ne yapacağını bilen birey olarak adım atabilmeliler. Biz bu konuda oyuncularımızı değerlendirirken basketbol okulu kısmına çok önem veriyoruz çocuklarımıza teknik kısım kadar taktik açıdan da eğitimler sağlamaya özen gösteriyoruz. Bu eğitimler sayesinde oyuncuların belirli bir seviyeye geldiğinde daha bilinçli bir oyun mantığına sahip olmaları dışında saha içerisinde yapması gerekenler konusunda fair-play alt yapısıyla sorumluluk sahibi sporcular yetiştirmiş oluyoruz.

bogazicikartallari“BASKETBOLCU YETİŞTİRMEK İSTEYEN KULÜPLER DESTEKLENMELİ”

Sizce Türk basketbolunda altyapıların yaşadığı en büyük sıkıntı nedir? Sizin sunabileceğiniz çözüm önerileri nelerdir?

Aslında en büyük sorun büyük kulüplerin altyapıları dışında basketbolcu yetiştirmek isteyen kulüplerin yeteri kadar maddi ve manevi yönden desteklenmemesi olarak görüyorum. Bunun sebebi kulüp yöneticileri ve ya idarecileri kendi imkanları ile kulübü ve oyuncuları bir seviyeye getirmeye çalıştıkları için yetersiz kalıyorlar bir süre sonra. Bu konuyla ilgili yapılabilecek pratik çözüm federasyonun bu kulüplerle iletişime geçip, kulüpleri yönlendirip mevcut oyuncuları izlemesi ve seçeceği oyuncuları kendi bünyelerine katmaları, ülkedeki basketbol seviyesini ve basketbola daha fazla ilgi duyulmasını sağlarken bu kulüplerinde eğitimlerindeki kaliteyi arttırmış olmaları gerekeceği için daha iyi bir basketbol bilgisi ile donanmış oyuncular yetişmesine yardımcı olacaktır.

Altyapı milli takımlarında oldukça başarıl bir süreç yaşadık. Fakat üst yapıya geçiş sırasında çoğunlukla başarısız olunuyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Bunun nedeni küresel bir sorun aslında endüstriyelleşmiş bir düzende kulüplerin beklentileri ve gelir gider dengelerinin yanı sıra insanların takımlardan beklentileri sadece anlık başarı odaklı olmasından kaynaklanıyor. Altyapılarda ise iş bu şekilde yürümüyor oyuncular sadece basketbol için ter döküyor yani amatör ruh ile mücadele edebiliyorlar o seviyede, ama iş bir sonraki seviyede farklı bir boyut kazanıyor, bir ekol yaratabilmek yerine sadece başarı beklentisi bu üst yapıdaki başarısızlığı tetikliyor.

“MARMARA BASKETBOL LİGİ SAĞLAM BİR YAPI”

Bu yıl Spor Toto Basketbol Ligi’nde Yeşilgiresun Belediye örneği göze çarpıyor. Başta Okben Ulubay olmak üzere genç oyuncular şanslarını iyi kullandılar. Bu proje hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Yeşil Giresun Belediye inanılmaz işler başarıyor. Zaten bu sene başında tam bir proje takımı oldukları Zalgiris ile şampiyon olmuş Koç Alexsandar Trifunoviç ve kurulan kadro derinliğinden belli oluyor tecrübeli yabancı oyuncular ile yetenekli genç Türk oyuncuların bir arada olmaları Yeşil Giresun’ un önümüzdeki yıllarda bu mevcut sistemlerinden vazgeçmedikleri sürece çok daha kaliteli noktalara geleceğinden şüphe duymuyorum. Ellerinde gerçekten çok kaliteli oyuncular var ABD’ li Toure Murry, Ricky Ledo. Bulgar Dejan Ivanov çok tecrübeli oyuncular. Doğus Özdemiroğlu, Enes Taşkıran, Emircan Koşut, Okben Ulubay gibi genç, yetenekli oyuncular bu fırsat verildiği zaman genç oyuncuların ne kadar katkı sağladıklarını ve bir takımı hangi noktaya getirebileceklerini gösteriyorlar. Umarım sezon sonunda daha üst sırada tamamlarlar.

Son olarak Marmara Basketbol Ligi hakkındaki düşünceleriniz öğrenebilir miyim?

Marmara Basketbol Ligi kaliteli bir ekip tarafından yürütülen başarılı bir organizasyon ve bu organizasyonun içinde olmak bizim için mutluluk verici. Oyuncuların gelişimine katkı sağlayan, maç tecrübesi edinme imkanı bulmayı sağlayan bir yapı. Kaliteli takımlar, başarılı antrenörler ve yetenekli oyuncuların içinde bulunduğu Marmara Basketbol Ligi sayesinde basketbol ile yaşayan basketbola gönül vermiş sporcuların bu heyecanı yaşamalarını sağladıkları için emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler