Sosyal Medya:

Haberler

Efe Aydan: Genç Yıldızları Daha Çabuk ve Daha Ustaca Parlatmayı Amaçlıyoruz

[InPostAds ad=”1″]

Türkiye Basetbol Federasyonu Asbaşkanı Efe Aydan, Türk basketbolunun geleceğine yatırım yapmayı amaçladıklarını ifade etti.

[InPostAds ad=”2″]Türkiye Basetbol Federasyonu Asbaşkanı Efe Aydan, 31 Ağustos – 1 Eylül 2016 tarihleri arasında Sapanca’da gerçekleşecek olan ‘Arama Konferansı’ ile ilgili bilgi verirken, Türk basketbolunun geleceğine yatırım yapmayı amaçladıklarını ifade etti.

Konferansa katılacak kişilerden üzerinde tartışılacak konulara dek birçok konuda açıklamalarda bulunan Efe Aydan, şu anda genç basketbolcular için atılacak adımların gelecekte onların ve ülke basketbolunun yaşayabileceği olası sıkıntıların önüne geçebileceğini söyledi.

-Arama Konferansı’nın içeriği ve katılımcıları ile ilgili şekillenen son tabloyu sizden dinleyebilir miyiz?

Efe Aydan: “Türk basketbolunun altyapılarda uluslararası alanda elde ettiği başarılar malum… Bu başarıların A Milli Takım seviyesinde de sürdürülebilir olması için ne gibi planlamalar ve organizasyonlar yapılabileceğini tartmak adına bir beyin fırtınası olacak ‘Arama Konferansı’. Bu konuyla ilgili Türk basketbolunun her kademesinden çok sayıda katılımcı fikrini beyan edebilecek Sapanca’da… Antrenörler, menajerler, kulüp idarecileri, kulüp basketbol sorumluları, basketbol ile ilgilenen basın mensupları, hakemler, basketbol emektarları… Basketbol camiasında aklınıza gelebilecek herkesi Sapanca’ya, konferansımıza davet ettik. Çoğu da kabul etti, geliyorlar… Bu arada konferansın organizasyonunu biz yapmayacağız; bu işte etkin ve yetkin, profesyonel bir kurum her şeyi planlayacak ve Oğuz Babüroğlu önderliğinde ortaya bizim de programını merakla beklediğimiz iki günlük bir iş çıkacak… Bu iki günlük toplantının ardından da derlenen fikirler bir rapor haline getirilerek Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu’na sunulacak…”

-Konferansın ardından ortaya çıkacak bu raporun uzun vadede nasıl bir getirisi olacağı öngörülüyor?

Efe Aydan: “Altyapı Milli Takımlarında çok başarılı olsalar da 18 yaşını doldurup A Takım seviyesine yükselme dönemindeki oyuncularımızda 18 yaşın ardından bireysel duraklamalar gözlemliyoruz. Bu durumun Türk basketbolunun sürdürülebilir başarısını sekteye uğratabileceğinden tedirginlik duyuyoruz. Bu sene Olimpiyat eleme maçlarında ortaya çıkan netice bize ileride karşılaşma olasılığımız olabilecek sıkıntılar hissettirmeye başladı. Önlemlerimizi almaya ne kadar erken başlarsak, ne kadar doğru hamlelerle işleri yoluna koymaya çalışırsak o kadar geleceğe yatırım yapmış olacağız. Genç jenerasyonlardaki yıldızları daha çabuk, daha ustaca parlatmayı amaçlıyoruz. Onların Türk basketbolu ve bireysel kariyerleri için ulaşabilecekleri en üst noktaya ulaşmaları Türkiye Basketbol Federasyonu olarak öncelikli hedefimiz.”

“Genç Oyuncuların Basketbola Gönül Vermeleri Gerekiyor”

“Şimdi biz 16 – 24 yaş arası gençlerin önünü açacak, onları besleyecek faaliyetler yaparsak, bu çocukların 10 sene sonra şimdiki ağabeylerinin yaşadığı bazı sıkıntıları yaşamalarını engelleyebiliriz. Tabii genç oyuncuların da tam kapasitelerini kullanarak çalışmaları, basketbola gönül vermeleri gerekiyor. O zaman Semih Erden gibi kalburüstü oyuncu olup hiçbir şeyden etkilenmeden formalarını giyip oynayabilirler. Biz bugün gençler için bir şeyler yapmazsak, çok şans eseri birileri bir yerlere gelecek. Oysa biz basketbola adanmış hayatların en güzel şekilde, hak edilen biçimde yaşanmasını istiyoruz. Bu sebeple ben ‘Arama Konferansı’nın gençlere yönelik olması gerektiğine inanıyorum.”

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

[InPostAds ad=”3″]

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler