Sosyal Medya:

Doug Dowell: Türkiye’deki Oyuncuları İzlemeye Devam Edeceğiz

Kanada’da bulunan British Columbia Christian Academy Başantrenörü Doug Dowell, Mustafa Akgöz ve Marijan Obad ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Mustafa Akgöz’ün büyük bir ilerleme kaydettiğini söyleyen Dowell, Obad’ın ise NCAA antrenörlerinin dikkatini şimdiden çekmeyi başardığını söyledi.

-Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sezonun önemli bir kısmı geride kaldı. Takımızın bu zamana kadar gösterdiği performansla ilgili neler söylemek istersiniz?

“Sezon başında daha önce bir arada oynamamış 13 yeni oyuncuyu bir araya getirdiğiniz zaman bu bir meydan okuma olabilir. Eğer bu oyuncular 9 farklı ülkeden gelmiş, farklı dillere, farklı basketbol geçmişlerine ve stillerine sahiplerse bu daha da önemli bir meydan okuma olur. Bu çocukların birçoğu daha hızlı ve fiziksel olarak oynanan bir oyunun içine giriyorlar ve bu nedenle ayarlamalar biraz zaman alıyor. Verilerimiz çocukların yaptığı ilerlemeleri açıkça ortaya koymuyor. Fakat ben özellikle Kuzey Amerika’ya geçiş yapan ve oyunumuza kısa sürede adapte olanlarla gurur duyuyorum. Her karşılaşmada daha iyiye gidiyoruz ve her antrenmanda karşı koyulması zor bir rakip haline gelmek için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

-Dünyanın her yerinden birçok oyuncu burs alarak ABD’de yaşıyor. Bunun oyuncular ve kolej basketbolu üzerindeki etkileri nelerdir?

“Son dönemde birçok oyuncu Kuzey Amerika’ya geldi ve bu oyunun küreselleşmesi için iyi bir durum. En iyi oyuncular bir araya geldiğinde krema daha da bollaşacak ve oyun daha iyi olacak. Tüm bu oyuncuların profesyonel olarak ya da kolejlerde oynaması oyunun genel seviyesini geliştirir. En iyi antrenmanı yapmak ve en iyilerle yarışmak herkesin yararınadır.”

-Türkiye alt yaş gruplarında uluslararası turnuvalarda önemli başarılar elde ediyor. Ayrıca NBA, NCAA ve Liselerde birçok Türk oyuncu var. Türk basketbolu ve oyuncular hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

“Türk basketboluna ve daima en yetenekliler arasında yer alan Türk oyunculara dünya genelinde saygı duyulmaktadır. Bu oyuncular ve oyun stiliyle çalışmak programımız açısından olduğu kadar benim için de önemli bir kazanç. Onların Kuzey Amerika tarzı oyunla ve tecrübe ettikleri rekabet seviyesiyle yaşadıkları dönüşümü izlemekten heyecan duyuyorum.”

-Mustafa Akgöz ve Marijan Obad geçen yaz takıma dahil oldu. Bu oyuncuları seçme nedeniniz neydi? Sizi nasıl etkilediler?

“Bu oyuncuların takımımıza katılmasına ve her birinin yaptığı katkı bizi gerçekten çok mutlu etti. Onların yeni bir kültüre, ülkeye ve oyuna uyum sağlamalarını izlemek şaşırtıcı oldu. Aileleri ve antrenörleri yaptıklarıyla gurur duymalı. Marijan Obad son birkaç ayda önemli gelişim gösterdi ve NCAA’den birkaç antrenörün ilgisini çekmeyi başardı. Fazlasıyla üniversiteden burs teklifi geleceğini umuyoruz. En genç oyuncularımızdan Mustafa Akgöz gerçekten Kuzey Amerika oyununu tecrübe etmeye başladı ve her geçen gün ilerleme kaydediyor. Geldiği güne oranla daha güçlü ve iyi durumda. İhtiyacı olan yetenekleri kazanıyor. Önümüzdeki yılların bu iki oyuncuya neler getireceği konusunda heyecan duyuyorum. Elimizdeki programın hedeflerine ulaşma konusunda onlara yardımcı olacağını düşünüyorum.”

“Bu oyuncuları kadromuza katarken, pozisyonlarında daha fazla güç ve beceri beklentimiz vardı. Fakat şu anda daha fazlasını elde etmiş durumdayız. Saha dışında verdiklerinden daha fazlasını saha içerisinde de veriyorlar. Gerçekten olağanüstü gençler. Aileleri ve ülkeleri onlarla gurur duyabilir.”

-Gelecek yıllarda Türkiye’deki oyuncuları takip etmeyi sürdürecek misiniz? Türkiye ve Avrupa’daki organizasyonlara scout göndermeyi planlıyor musunuz?

“BC Christian gelecekte de deniz aşırı ülkelerden ve özellikle Türkiye’den oyuncuları kadrosunda bulunduracak. Dediğimiz gibi zaten oyuncularla iletişim kuruyoruz ve her yıl milli takım seviyesindeki oyuncuları kadromuza katmak istiyoruz. Yurt dışında yıllarca oynamış bilinen oyuncuların olması size bu bölgedeki yetenekler hakkında dürüst değerlendirmeler yapabilecek birine sahip olmak ve Kuzey Amerika’da fayda sağlayacak oyunculara yönlendirmesi açısından oldukça değerlidir.”

 

  • First of all, thank you for accepting our interview offer. An important part of the season is behind. What do you want to say about your team performance until this time?

Any time you bring thirteen new players together at the beginning of a season who have never played together before it can be a challenge. When those players come from 9 different countries, have many different languages, have different basketball backgrounds and various basketball styles of play the challenge becomes even greater. Most of these players are being introduced to a new style of play with increased speed and physicality so it takes some time for them to adjust. Our record does not indicate the vast improvements these guys have made. I am especially proud of the guys who have travelled to North America and made such a quick transition to our style of game. Every game we play we are getting better and every practice we strive to compete at a level that will ensure that we are difficult to play against every time we hit the floor. I am extremely optimistic about the remainder of our season with over 15 games left to play. I can honestly say that I am excited to see our results moving forward.

  • Many players from all over the world are receiving scholarships and living in the US. What are the effects of this on players and college basketball?

There have been a number of players come to North America to play in the last few years and it is really good for the game globally. When all the top players come together the ‘cream will rise to the top’ and the game only gets better. Whether all these players play professionally or in college it only enhances the game and the level of play overall. Everyone benefits when the best train and compete against the best.

  • Turkey has achieved significant success in international tournaments in youth basketball.. Also, many Turkish players playing in NBA, NCAA and High Schools. May I learn your thoughts about Turkish basketball and Turkish players?

Turkish basketball and Turkish players have always been respected as some of the most talented in the world. Having the opportunity to work with these players and the style of play has been a real blessing to our program as well as myself. I get excited to watch them transform with the introduction of the North American style of play and the level of competition they are experiencing

  • Mustafa Akgöz, Kaan Tari and Marjan Obad joined your team last summer. What is your reason to choose these players? How did they affect you? What are your thoughts about their performance and development?

We have been truly blessed to have these players join our program and love what each have brought to the table. Watching them grow, adapt and adjust to a new culture, country and game has been amazing. Their families and coaches should all be proud of what they have accomplished. Marijan Obad has made giant leaps over the last couple of months and has gained attention from a number of Coaches in the NCAA. We are hoping that with more exposure and familiarity offers of College scholarships will soon follow. Mustafa Akgoz the youngest of the players has really taken to the North American experience and is finding opportunities to advance his game each day. He is stronger and more fit now and is gaining skills that he needed work on when he arrived. I am excited what the next few months and years will have in store for both of these guys and are hoping that the schedule we have and the exposure they will gain will assist them in reaching their goals to play at the next level. By recruiting these players we were hoping to gain more size strength and skill at their positions and we have been given more than we asked for. On top of what they have brought on the basketball court they have brought even more off the court. They are exceptional young men and their families and country can be proud of them.

  • Will you continue to follow the players in Turkey in the coming years? Do you plan to appoint a scout for organizations in Turkey or Europe?

The future at BC Christian is always going to include players from overseas and especially Turkey. We are already communicating with players as we speak and hope to add more National Team Calibre players each year. Having known players for years who have played overseas it is always valuable to have someone in the area who can give you an honest objective assessment of the talent and lead you to players who would benefit from the exposure in North America.

 

 

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler >