Connect with us

Danyal Fins: Amacımız Altyapıdan İyi Oyuncular Yetiştirebilmek

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul basketbol altyapı liglerinde mücadele eden Yıldırımspor Basketbol Şube Sorumlusu Danyal Fins sorularımızı yanıtladı.

2019 – 2020 sezonu ile ilgili görüşlerini aktaran tecrübeli basketbol adamı ayrıca kulübün yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul, 1965 doğumluyum. Evli ve 2 çocuk sahibiyim. 19 yaşında bir oğlum ve 14 yaşında bir kızım var. Basketbola 12 yaşında İTÜ’de başladım. Daha sonra bir sene Beşiktaş’ta forma giydim. Daha sonra 5 sene Eczacıbaşı’nda oynadım. Eczacıbaşı genç takımda oynadıktan sonra Yıldırımspor’a transfer oldum. Yıldırımspor’da İstanbul Amatör Küme şampiyonluğu ve 2. lig şampiyonluğu yaşadım. Takımımız 1. lige çıktığı zaman profesyonel basket hayatımı sonlandırdım. Daha sonra amatör kümede Şişli, Yeşilköy ve Taksim takımlarında oynadım. 2000 senesinde Yıldırımspor Yönetim Kurulu’na Basketbol Şube Sorumlusu olarak girdim. Hala Yıldırımspor Basketbol Şube Sorumlusu olarak gururla görevime devam etmekteyim.

“7 OYUNCUMUZ BGL TAKIMLARINDA OYNUYOR”

-Yıldırımspor köklü bir geçmişe sahip. Basketbol branşı olarak çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Kulüp olarak ne gibi hedefleriniz var?

Bu sezon U18 ve U14 takımlarıyla İstanbul TBF C kategorisinde mücadele etmekteyiz. Ayrıca U9, U10 ve U11 yaş kategorilerinde gelişim liglerine katılmaktayız. Bu sezon 1963‘ten bu yana ilk kez bir A takım oluşturmadık. A takım düzeyinde katıldığımız her sezon iddialı olmak isteriz. Hep bir üstü hedefleriz. Hedef olarak altyapıları artık temel alıyoruz. Amacımız altyapılardan iyi oyuncular yetiştirebilmek, gelecekte A takımımızı yetiştirdiğimiz altyapı oyuncuları ile yeniden kurabilmek. Bizim hedefimiz oyuncu yetiştirip büyük takımlara oyuncu verebilmek. Geçen seneki genç takımımızdan 7 oyuncumuz BGL ligi takımlarında oynamaktadır.

-2019 – 2020 sezonunun ilk bölümü geride kalıyor. Sezonun geride kalan bölümüyle ilgili neler söylemek istersiniz?

U18 takımımız şu anda 2 maçta 2 mağlubiyet aldı fakat gelişim kaydetmeye devam ediyor. U18 takımımızda U16 yaş seviyesinde oyuncularımız da yer almaktadır. Hedef tecrübe kazanmalarıdır. U14 takımımız 3 maçta 3 galibiyet ile devam etmektedir. Geçtiğimiz sezon kendilerinden 1 yaş büyüklere karşı oynayan bu takım gelişme kaydederek, kendi yaşıtlarına karşı başarı kazanmaktadır. U14 takımı ile grup finallerine çıkacağımıza inanıyoruz.

-Yıldırımspor olarak şu an hangi yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca kulüpte görev alan ekibi tanıtabilir misiniz?

Sait Çalışır 13 senedir bizimle beraber olan çok disiplinli ve işinde profesyonel olan bir hocamızdır. Ayrıca Taner Çipa ve Çağatay Atlı hocalarımız da yaşça tecrübeli ve bu işi profesyonel olarak yapan insanlardır.

-Yıldırımspor olarak sizi tercih eden sporculara ve ailelere ne gibi imkanlar sağlayabiliyorsunuz?

Her veli ve çocuğu kendi ailemizden bir birey gibi kabul ederiz. Ailelere çocuklarını teslim etmeleri için güvenecekleri bir ortam, çocuklara da spor disiplini ve ahlakı ile birlikte iyi bir basketbol imkanı sağlıyoruz.

-Basketbol Okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Sizin kulüp olarak yaptığınız basketbol okulu çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Biz önceliğimizi basketbol okullarına veriyoruz. Basketbol okullarından bilgi olarak eksik çıkan oyuncu altyapılarda zorlanıyor. Bizim kulüp olarak 2013-2012-2011-2010 doğumlu çocuklardan oluşan spor okullarımız var. Ayrıca bu yaş grupları ile gelişim liglerine katılmaktayız. Spor okulu antrenmanlarımız hafta sonu, altyapı idmanlarımız hafta içinde devam etmektedir.

yildirimspor.png
Ulus Mah No: 35174, 34340 Besiktas, Türkiye
0542 231 02 230542 231 02 23
0542 231 02 230542 231 02 23
Yıldırımspor Gençlik ve Kültür Kulübü Derneği (YSK); 1963 yılında gençleri ve çocukları spora teş...

– Her anlamda Türkiye’nin en büyük şehrinde faaliyet gösteren bir spor kulübü olarak ne gibi artı ve eksiler var?

Biz kulüp olarak çok geniş bir kitleye hitap etmediğimiz ve seçici olduğumuz için spor okullarımız fazla kalabalık değil. Bu bizim için öteki kulüplerle karşılaştırdığımız zaman bir dezavantaj. Kulübümüz basketbol camiasında köklü ve iyi bir geçmişe sahip olmasından dolayı tanınan ve tercih edilen bir kulüptür. Bu da bizim artı yönlerimizden biridir.

-Günümüzde aileler daha duyarlı hale gelmiş olsa da hala daha ebeveynlerin kafalarında “Çocuğum basketbol oynarsa eğitimine olumsuz etki eder mi?” sorusu var. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Basketbol oynamayı çok isteyen bir çocuk, derslerinde başarısız olursa basketbolu da kaybedeceğini bilmeli hem okulunu hem de basketbolu bir arada götürmeye odaklanmalıdır. Çünkü basketbolda aldığı sorumluluk duygusu ve disiplin onu hem okulunda hem de ilerideki iş hayatında başarılı bir yere taşıyacaktır. Velilerin bunu çok iyi anlaması gerekmektedir.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Altyapıbasket organizasyonuna bu yaptığınız çalışmadan dolayı çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim…

Yıldırım Spor Kulübü hakkında daha fazla bilgi almak ve kulüp yetkilileri ile iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz…

[ninja_form id=43]

Daha Fazla Haber