Connect with us

BÜYÜKŞEHİR GELECEĞİN 12 DEV ADAM’INI YETİŞTİRİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi açtığı basketbol kursları geleceğin dev adamlarını yetiştiriyor. Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen Basketbol Okulları, Muratpaşa, Kepez, Döşemealtı, Aksu ilçelerinde 5 ayrı salonda devam ediyor. Basketbol okulları özellikle alt yapı çalışmalarını ön planda tutuyor.

350 SPORCU
Büyükşehir Belediyesi Basketbol Okulları Genel Koordinatörü Gülhan Öztürk hedeflerinin alt yapı oluşturarak sonraki yıllarda bu çocuklarla birinci lige beraber çıkmak olduğunu söylüyor. Tüm branşlarda da alt yapıya verdiği önemle bilinen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in basketbolda da geleceğin sporcularının yetiştirilmesini istediğini anlatan Koordinatör Öztürk, “Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel’in talimatıyla bu yola çıktık. Bunun içinde ilk önce antrenörlerimizi belirledik. Kadromuz içerisinde 12 antrenör, 1 tane idareci bulunuyor. Gerçekleştirilen üçlü protokol ile iki ay gibi kısa sürede okullarımıza giderek öğrencilerimize broşür ve spor okullarıyla ilgili tanıtım yaptık. Daha sonra afişlerimizi Antalya’nın her yerine astık. Muratpaşa, Kepez, Döşemealtı, Aksu ilçelerinde 5 ayrı salonda çalışmalarımız oldu. Bu çalışmaları yaptıktan sonra 350 sporcumuzu belirledik” dedi.

SAYI ARTACAK
Antalya’nın doğusundan batısına tüm ilçeleri dolaşarak daha önce basketbol ile tanışmayan yetenekli çocukları bulduklarını anlatan Gülhan Öztürk adeta yetenek avcılığı yaparak sporcu sayılarını arttırdıklarını belirtiyor. Geleceğin dev adamlarına malzeme yaptıklarını da söyleyen Öztürk; “Bu yaptığımız spor okullarında bazı öğrencilerimizin ekonomik durumları iyi değildi. Biz onlara ayakkabı, çorap, tişört, çanta, top yardımı yaptık. Hatta bulduğumuz öğrencilerin maddi durumu kötü olanlara yemek yardımı olmak üzere birçok çalışmalarımız oldu. Onun dışında şimdiki hedeflerimiz bir alt yapı oluşturmak. Bunun için erkeklerde, genç, yıldız, küçük, minik-A, Minik-B takımları; kızlarda yıldız, küçük ve minik kategorilerini belirledik” diyor.

BASKETBOLU SEVDİRMEK İSTİYORUZ
Basketbolu Antalya’nın merkezinden ilçelerine kadar yaymayı ve çocukları basketbol ile tanıştırmaya devam etmeyi planladıklarını dile getiren Öztürk Gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarıp, basketbolu sevdirmek istediklerini söylüyor.

MOTİVASYONU YÜKSEK TUTACAĞIZ
Basketbol Okulu’nda bulunan sporcularla yakından ilgilendiklerini belirten Öztürk sözlerini şöyle sürdürüyor “Kaliteli bir eğitim vererek bu oyunculara ilk önce basketboldan ziyade bir antrenör ile nasıl konuşulacağını öğretiyoruz. Problemli çocuklarımız var ise ebeveynleri yanımıza alarak onlarla konuşup onlara nasıl davranacaklarını anlatıyoruz. Sadece basketbol eğitimiyle kalmıyor, sporcu ahlakını öğretiyoruz. Arkadaşları ile olan ilişkilerini, dersleri ile olan sıkıntılarını bu şekilde olumlu anlamda çözümlüyoruz. Hatta karnesi iyi olan öğrencileri ödüllendireceğiz. Bu şekilde sporcularımızın motivasyonunu yüksek tutacağız”

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR
Büyükşehir Belediyesi Basketbol Okulları sporcusu 9 yaşındaki Konukhan Konuk, “Üç aydır basketbol eğitimi alıyorum. Burada çok güzel zaman geçiriyoruz. Koçlarımızın verdiği eğitim ile turnikeler atıyor, açma-germe ve maç yaparak kendimizi geliştiriyoruz. Kaslarımın gelişmesiyle rahatlıkla şut atabiliyorum. Gelecekte profesyonel bir sporcu olarak büyük takımlarda oynayıp başarılı bir basketbolcu olmak istiyorum. Bu amacımda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Daha Fazla Haber