Sosyal Medya:

Haberler

Burak Karataş: Hedefimiz A Takım seviyesinde devam etmek

Bugün İstanbul altyapısında son dönemde yaptığı işlerle dikkat çeken takımlardan olan Beş Yıldız’ın Altyapı Koordinatörü Burak Karataş ile röportaj gerçekleştirdik.

Altyapılarda daha ciddi ve kaliteli organizasyonlar yapılması gerektiğini belirten Karataş gelecekte A Takım seviyesinde de devam etmek istediklerini söyledi.

Keyifle okumanız dileğiyle…

-Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

7 Şubat 1988 Adana doğumluyum. İlkokul ve ortaokulu Adana’da okudum. Ama okul hayatım dolambaçlı ve biraz dolaşarak oldu. Basketbolla tanışmam da geç oldu diyebilirim. Lise çağlarına geçince Antalya’ya taşındık ve basketbola başlamam lise zamanlarıma denk geldi. Altyapı olarak Antalya DSİ Spor Kulübü ve Antalya Lisesi ile birçok kez yıldız ve genç takım kategorilerinde Türkiye Şampiyonaları’nda bulundum. Antalya DSİ Spor Kulübü ile genç oyuncu kontenjanında 2. Lig maçlarında ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ile eski adıyla Bölgesel Lig’de mücadele ettim. Daha sonra Muğla Üniversitesi, Beden Eğitim Spor Yüksek Okulunu kazanarak 2010 yılında Antrenörlük Eğitim Bölümünden mezun oldum. 2011 yılında da hala devam ettiğim Beş Yıldız Spor Kulübünde Asistan Coach olarak işe başladım. Şu anda kulübümde altyapının bütün koordinatörlüğünden sorumluyum. Ayrıca genç ve yıldız takımlarımızın da antrenörlük görevini sürdürüyorum.

-Beş Yıldız’da önemli bir göreve sahipsiniz. Hem kişisel hem de kulüp olarak hedefleriniz ve beklentileriniz neler?

Evet gerçekten kulüplerde çalışan bütün antrenör dostlarımızın görevleri çok zor. Çünkü antrenörlük işi gerçekten bütün zamanını, enerjini harcaman gereken bir meslek ve garantisi olmayan bir meslek. Bu yüzden özveri isteyen bir meslek ayrıca. Ben bu işte sürekliliğe inanan bir insanım. Çünkü başarılı olmak için süreklilik gerçekten çok önemli. Bir grup için onları tam anlamıyla istediğin seviyeye getirmek 3-4 senelik bir süreç ve bu süreçte sporcularınızla hem ağabey hem antrenör olmak zorundasınız. Ben kendi hedeflerimden bahsedecek olursam ilk başta iyi bir birey ve iyi sporcular yetiştirmek ve topluma kazandırmak, ondan sonraki süreçte tabi ki bunun karşılığında başarılar kazanmak. En büyük arzularımdan birisi spor okulundan itibaren yetiştirdiğimiz sporcularla Türkiye Şampiyonalarına gitmek. Kulüp bünyesindeki hedeflerimizin ilk olanı çocuklarımızı teknoloji hegemonyasında kurtararak spora olan ilgilerini artırmak daha sonra tabi ki EĞİTİM! Sporcularımızın ne olursa olsun -ister profesyonel bir sporcu veya amatör bir sporcu- ilk başta eğitimlerini devam ettirmeleri bizim için çok önemli. Ondan sonraki öncelikli hedef her sene bazı oyuncularımızı başka büyük kulüplere ve başka yerlere veriyoruz veya altyapı yaşlarını doldurarak basketboldan ya kopuyorlar yada başka kulüplerde devam ediyorlar kulüp olarak en büyük hedefimiz işi artık A takım seviyelerinde devam ettirip sporcularımızı başka kulüplere vermek yerine kendi bünyemizde devam ettirip kendi yetiştirdiğimiz sporcularla devam edip başarı yakalamak

burakkaratas1

-Şu ana kadar kulübün geldiği noktayla ilgili olarak ne söylemek istersiniz?

Kulübümüz geldiği seviye itibariyle iyi bir konumda ama hiç bir zaman yeterli görmüyoruz ve daha başarılı işler ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. Dediğim gibi bu işte sürekliliğin çok önemli olduğuna inanıyorum. 5-6 senedir bu kulüpteyim ve son 3 sezondur Seri C liginde 2 kere Genç Erkekler İstanbul ikinciliği, 1 kere Yıldız Erkekler İstanbul üçüncülüğü, 1 kere Küçük Erkekler İstanbul Şampiyonluğu ve 1 Kere de Küçük Erkekler İstanbul dördüncülüğü kazandık. Bu başarılar sporcularımızın devamlılığı ve takım içinde oluşan arkadaşlıkla geldi bence. Başarı için en önemli şeylerden birisi de antrenörle sporcular arasında ilişki ve kurulan bağ. Sporcular ve antrenörler birbirine saha içi ve dışında inanırsa başarı gelmesi her zaman daha kolaylaşıyor. Kulüp için kısa vadede koyduğumuz hedeflerimize ulaşmaktan memnunuz ama daha yüksek ve iyi başarılar yakalamak için daha fazla çalışmamız gerektiğinin farkındayız

Beş Yıldız olarak şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca kulübün bünyesinde çalışan ekibi de tanıtabilir misiniz?

Beş Yıldız Spor Kulübü olarak büyük zaman ve gücümüzü basketbol branşı için harcıyoruz. Onun harici yüzme branşımız mevcut. Basketbolda 1997-2010 doğumlu sporcularımız mevcut. Takım olarak da Miniminik, Minik, Küçük, Yıldız, Genç katagorilerinde bulunuyoruz ve liglere katılıyoruz. Kulüp çalışanı olarak asistan coachlarımızı genelde sporcumuz olup daha ilerde antrenörlük yapmak isteyen isimlerden seçiyoruz. En azından kulüp yapımızı işleyişi bildiği için hem bizim için avantaj oluyor hemde kulübümüzden çıkıp ileride bu işleri yapmak isteyen sporcularımızı ortada bırakmak istemiyoruz.

ATALAY GÜLTEKİN: Kulüp Başkanı ,Kurucu, Küçük ve Minik Takım Antrenörü
BURAK KARATAŞ: Beş Yıldız Spor Kulübü Koordinatörü, Yıldız ve Genç Takım Antrenörü
TAHA İSMAİL AKTAŞ: Asistan Coach
İSMAİL GÜNEY: Asistan Coach

-Kulüp bünyesinde ekstra olarak ne gibi çalışmalar yapılıyor? (Hem saha içi hem saha dışı) Sizinle çalışan sporculara ne gibi imkanlar sunuluyor?

Kulüpler için en büyük sorunlardan bir tanesi de salon sıkıntısı. Ne yazık ki çok fazla kulüp olmasına rağmen tesis ve salon sıkıntısı bir çok kulüp için baş ağrısı. Biz bu yönden şanslı bir kulübüz. Büyükçekmece Gazanfer Bilge Spor Salonunu kullanıyoruz ve salonumuz geçen sene baştan aşağıya yenilendi. Sporcularımız için detaylı bir fitness salonumuz var. Sıçrama ve çabukluk çalışmak için gerekli bütün imkanlarımız bulunuyor. Bizim için önemli etkenlerden birisi de saha dışı ilk olarak sporcularımızın ders ve notlarını sürekli takip altında tutuyoruz. Eğitimleri için sporcularımızın okullarına gidip hocalarıyla iletişim halindeyiz. Her zaman sporcularıma şunu aşılıyorum “Saha içinde ben sizin antrenörünüzüm saha dışında ağabeyinizim.”

Onlarla beraber yemek organizasyonları veya dışarıda sinema, play station v.b aktiviteler yapıyoruz beraber dışarıda zamanlarını boşa harcayacaklarına takım arkadaşlarıyla beraber zaman geçirmeleri için çabalıyoruz.

-Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler? Altyapı basketbolu ile ilgili eksik gördüğünüz noktalar var mı?

Benim antrenörlüğe başladığım zamandan biraz daha iyi seviyelere çekildi. Ben ilk başladığımda C liginde sadece grup maçlarını oynuyordun ve sezon bitiyordu. Hiçbir amacı yoktu. Şu an biraz daha iyi en azından grup maçları ve play-off maçları oynuyorsun. Ama hala yeterli seviyede olmadığını düşünüyorum. Ayrıca şampiyon olan takımların ödül törenlerinde hiçbir organizasyon ilgi çekici bir şey yok. Bu da hedefleri ve beklentileri küçültüyor. Gerçi şampiyon olmanda bir şeyi değiştirmiyor. Daha geçen sene kazandığımız küçük erkekler şampiyonluk ve genç takım İstanbul ikinciliği kupasını da alamadık. O da ayrı mesele. Bu kadar yüksek ve ciddi gelirler kazanıp 2 kupa 15 tane madalya veremiyorsak bu işin bir yerlerinde sıkıntı var demektir. İstanbul’da liglere katılan birçok takım var ve ciddi bir gelir elde ediliyor. Bu takımlar için daha iyi organizasyonlar ve çalışmalar yapılabilir. Ayrıca maç sayısında artış yapılabilir. Çocuklar ne kadar fazla maç yaparlarsa o kadar gelişimlerini arttırıyorlar

burakkaratas2-Çok küçük yaşta sporcularla çalışıyorsunuz. Oyuncularınıza yaklaşımız nasıl oluyor? Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmeleri konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Çocuk psikolojisi gerçekten yaptığımız işlerde çok önemli bir yer tutuyor. Çünkü küçük yaştaki çocuklara daha farklı anlayabilecekleri, söz dinletebileceğiniz ve onları disiplin altında alabileceğiniz bir metotla çalışmanız gerekli. Ergenlik seviyesine gelen sporcuların daha farklı dertleri ve sorunları oluyor. Okul problemleri oluyor. Öncelikleri değisiyor onlara daha farklı yaklaşmanız gerekiyor. Kızlarla çalışmak ise zaten bambaşka bir psikoloji gerektiyor. Kız takımlarıyla çalışmak ve onlara coachluk yapmak bence en zoru. Bunun için kişisel gelişim kitapları okuyarak kendimi geliştirmeye ve üstesinden gelmeye çalışıyorum. Bence bu konuda bütün antrenörler kendisini geliştirip araştırma yapmalı diye düşünüyorum

-Genç takım seviyesindeki oyuncuların A Takım seviyesine çıkma konusunda yaşadıkları zorlukları neye bağlıyorsunuz?

İlk başta önemli kulüplerin altyapılarında bulunan sporcular yıldız ve genç takımlarda kendilerini yeterli görerek çalışmalarını ve gelişimlerini tamamlamalarını yarım bırakıyorlar. Tabi ki bunda kulüplerinde yeterli seviyede bu sporculara şans ve süre vermemesinden kaynaklanan sıkıntılar var. Ama bunun sebebini sadece kulüplere bağlamamak lazım. Sporcularımızda da ne yazik ki hatalar bulunuyor. Alt katagorilerde bir sürü başarılar kazanıp A takım seviyesine çıkınca orada yeteri kadar reaksiyon ve mücadele göstermiyorlar. Kaderine razı olup alt liglerde alırım paramı oynarım mantığı yatıyor. Bu yüzden de yeterli seviyede oyuncu verilemiyor üst liglere.

-Veliler altyapılarda önemli bir faktör. Kendileriyle iletişiminiz nasıl? Onlarla ile saha dışı çalışmalar yapıyor musunuz?

Veliler çocukları spora yönlendirmede en büyük yardımcılarımız olmalı. Bu konuda bizlere düştüğü kadar onlara da büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Velilerimizle bu konularda sürekli toplantı halinde olmaya ve sporun kişisel zihinsel ve beden gelişimlerini anlatmaya çalışıyoruz. Antrenman programlarımızla ilgili onları bilgilendiriyoruz. Ailelerimiz Beş Yıldız ailesi ve velileri olarak kendileri arasında kahvaltılar düzenliyor. Özellikle teknoloji konusunda ailelerle toplantı yaparak çocuklarımızın olabildiğince bilgisayar, televizyon ortamından uzaklaştırmaya ve spora yönlendirmeye çalışıyoruz. Bu konuda en büyük görevlerden biride dediğim gibi ailelerimize düşüyor.

-Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz? Önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Gerçekten çok takdir ediyorum. Sebebi de şu; sizin gibi altyapı antrenörlerinin dertlerini dinleyen, onların düşüncelerini aktaran, fikirlerine değer veren, altyapı maç sonuçlarını paylaşan altyapılarla ilgili bilgi alabileceğimiz siteler çok az ve yetersiz. Bununla ilgili sizin yapmış olduğunuz çalışmaları takdir ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Öneri olarak da ufak bir öneri aslında. Maçlardan ufak ufak çekimler yapıp paylaşabilirsiniz diye düşünüyorum sitede.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler