Haberler

Beşiktaş ile Türkiye’ye dönen Efe Tahmaz Eurohoops’a Açıklamalarda Bulundu

Beşiktaş formasıyla bu kez A takım seviyesinde mücadele etmek için Türkiye’ye dönen Efe Tahmaz başta Sırbistan macerası olmak üzere birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Efe Tahmaz’ın Eurohoops’a yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde;

“Benim için asıl sebep ve motivasyon kaynağı oynamaktı. Bildiğiniz gibi basketbolda neler yapabileceğinizi sahada, oynayarak gösterebilirsiniz. Kenarda otururken herhangi bir şey göstermek mümkün olmuyor. Süre almak benim için çok önemli bir kriterdi. Avrupa’da da herhangi bir ülkeye gitsem, 1. liglerinde alacağım süreler ve yapacağım işler burada yapabileceklerimden daha tatmin edici olmayacaktı. Burada şu an milli takımda olan arkadaşlarıma da çok güzel fırsatlar tanındı Beşiktaş’ta. Ben de bunu temel alarak Beşiktaş’a gitme kararı aldım. Profesyonel bir ligde süre almak ve sevdiğim işi yapmak istiyorum. Hak ettiğim o süreleri burada alabileceğimi düşünüyorum. Daha önce de Beşiktaş forması giymiştim ve kartal yuvasına dönüyor gibi hissediyorum.”

“Yurt dışında oynayan tüm arkadaşlarımın fiziksel gelişim konusunda ciddi fark yarattığını görebiliyorum. İspanya, Karadağ ve Makedonya gibi ülkelerde oynayan arkadaşlarımız var. Hepsinin fiziksel gelişimi Türkiye’de oynayan oyunculara göre daha dikkat çekici. Oradaki mantalite tamamen spora yatkın. Halterden çıkıp şut idmanına, oradan çıkıp takım antrenmanına giriliyor. Akşam gerekiyorsa yeniden halterde mobilizasyon yapıyorsun.”

“Saha içi eğitimde en dikkatimi çeken şey, yaptırdıkları çalışmaları olabildiğince gerçek maç içi pozisyonlara benzetmeleri olmuştu. Kukada bacak arası yapıp gidip turnike atmıyorduk, mesela pick and roll’de bacak arası yapıp dışarı dribling edip yeniden içeri penetre ederek kendimize pozisyon yaratmaya çalışıyorduk. Gerçek maçlarda nelerle karşılaşacaksak antrenmanlarda da ona hazırlanıyorduk. Tüm driller buna göre uyarlanmıştı. Sırbistan’a gittiğimde bu kadar uzun değildim, o sene boyum 193 cm civarındaydı. O boyuma rağmen beni guard olarak oynattılar.”

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ