Sosyal Medya:

Eğitim

Basketbol Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basketbol ayakkabıları sporculara birçok konuda önemli avantaj sağlamaktadır. İşte doğru basketbol ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gerekenler…

basketbol ayakkabıları

Basketbol ayakkabıları sporculara birçok konuda önemli avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle doğru basketbol ayakkabısı seçerken bazı şeylere dikkat etmemiz gerekmektedir.

Popüler bir takım sporu olarak basketbol oyuncuların saha içerisinde sürekli olarak aktif olduğu bir spordur. Bu kadar aktif ve birçok aksiyonun bir arada olduğu bir spor için basketbol ayakkabılarının doğru seçimi büyük önem taşımaktadır. Doğru basketbol ayakkabısı seçmek hem sporcunun sağlığı hem de saha içerisindeki performansı açısından oldukça önemlidir.

İşte basketbol ayakkabıları konusunda seçim yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar.. 

1- YÜKSEKLİK

Basketbol ayakkabıları bilek desteği açısından kısa, orta ve yüksek olmak üzere üç boyuta sahiptir. Kısa ayakkabılar hız ve çeviklik açısından katkı sağladığı için genellikle guardlar tarafından kullanılmaktadır. Orta yükseklikteki ayakkabılar ise ayak bileği desteğinin yanında orta ayar bir şey isteyen henüz pozisyonu netleşmeyen oyuncular tarafından tercih edilir. Bilek boyu olarak yüksek ayakkabılar denge açısından ayak bileğine önemli destek sağlar ve genellikle pivotlar tarafından kullanılır.

2- BASKETBOL AYAKKABILARI KONFORLU OLMALI

Basketbol sürekli aksiyonun olduğu ve yerinizde neredeyse hiç durmadığını bir spordur. Bu kadar aksiyonun ve hareketin olduğu yerde konforlu bir ayakkabı sizin rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle basketbol ayakkabısı seçerken konforlu olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Konforlu basketbol ayakkabıları daha rahat hareket etmenizi ve saha içerisinde iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da direkt olarak performansınıza etki edecektir.

3- TAM OLMALI

Ayak baş parmağınız ile ayakkabının ucu arasında küçük bir boşluk bırakmayı unutmayın. Basketbol ayakkabısı genişlik açısından ne çok küçük ne de çok büyük olmalıdır. Ufak esneklikler pek önemli değildir ama ayakkabının ayağınızı sıkmadığından ya da ayağınızdan çıkmadığından emin olun.

4- TABAN MALZEMESİ

Basketbol ayakkabılarının bu bölgesi oyuncunun sahaya temas ettiği bölgedir ve bu nedenle oldukça önemlidir. Basketbol oyuncularının oyun içerisinde hızla değişiklik yapabilmesi için iyi bir taban çok değerlidir. Her geçen gün gelişen taban teknolojileri ile birlikte oyuncular saha içerisinde yeteneklerini daha rahat kontrol etme ve sergileme fırsatı buluyor.

5- GÖRÜNÜŞÜ

Bir basketbol ayakkabısı seçerken en son dikkat etmeniz gereken şey görünüşü olabilir. Fakat ilk dikkatinizi çeken şey mutlaka görünüşü olacaktır. Günümüzde basketbol ayakkabıları artık performans dışında moda açısından oldukça önemli hale geldi. Ama güzel görünene ve çok satan bir ayakkabının olumlu performans sağlayacağının garantisi yoktur. Bu nedenle görünüşünün sizi asıl amacından uzaklaştırmasına izin vermeyin.

6- KALİTESİ

Seçtiğiniz basketbol ayakkabısının kalitesine özen gösterin. Hemen hemen her sektörde olduğu gibi basketbol ayakkabıları konusunda farklı kalitede ürünler bulunmaktadır. Hem saha içerisindeki performansınız hem de sağlığınız açısından seçtiğiniz basketbol ayakkabısının kalitesi büyük önem taşımaktadır. Sadece fiyatı uygun diye düşük kalitede bir ayakkabı alırsanız ilerleyen dönemde size istemediğiniz geri dönüşler sağlayabilir. Bu nedenle seçtiğiniz basketbol ayakkabısının kalitesinden emin olun.

7- FİYATI

Basketbol ayakkabısının size kazandıracakları fiyat ile doğru orantılı olmayabilir. Kendinize uygun bir bütçe belirleyin ve o bütçe dahilinde en uygun ayakkabıyı arayın.

Diğer Haberler > Eğitim