Sosyal Medya:

Eğitim

Başarılı Bir Altyapı Antrenörünün 5 Karakteristik Özelliği

altyapibasket.com olarak yabancı kaynaklardan yaptığımız bilgi paylaşımlarında bugün antrenörlere yönelik bir içerik yer alıyor.

ABD Basketbol Gençlik Geliştirme Kılavuzu’nda yer alan Coaching The Game (Maç Koçluğu) bölümünde altyapı antrenörlerinin sahip olması gereken bir takım özellikler bulunmaktadır.

İşte o bölüm

Bir kişinin basketbol antrenörlüğü yapmaya karar vermesinin pek çok nedeni var. Bazılarımız oyuna bir şeyler geri vermek ya da oyunun içinde kalmak isteyen eski oyuncularız. Bazılarımızın basketbol oynayan çocukları var ve biz onların takımına koçluk yapmak için gönüllü olarak bu işe soyunduk. Diğerleri ise topluluklarının ihtiyaçlarını doldurmak için koçluk yapmaktadır. Ayrıca, genellikle eğitmen olarak anılan, sezon dışında oyuncularla çalışan ama maç içinde onlara koçluk yapmayan antrenörler de vardır. Sebebiniz ne olursa olsun, genç oyunculara koçluk yapmak, üst düzeyde sorumluluk ve olgunluk gerektirir.

Genç oyunculara antrenörlük yapmak heyecanlı, faydalı ve eğlenceli olmayı gerektirir. Kendinizi hazırlamak, başarılı bir gençlik/altyapı antrenörü olmak için aşağıdaki özellikleri dikkate alın:

SABIR: Çocuklar için koçluk yaptığınızı hatırlayın. Genç oyuncuların öğrenmenin yanı sıra aynı zamanda hata yapma fırsatı ve özgürlüğüne de ihtiyaçları vardır. Koç olarak sizin rolünüz öğretmek ve oyuncularınızın hatalarından ders çıkarmasına yardım etmektir. Oyuncularınızın kusursuz bir şekilde oynamasını beklemek yerine, hata yapmalarına olanak tanıyın. Bu yaklaşım oldukça sabır gerektirir ama uzun vadede oyuncu ve takımın gelişimini en üst seviyeye çıkarır.

DUYGUSAL OLGUNLUK: Temel seviyelerde bile, basketbol karşılaşmalarının tansiyonu yüksek olabilir.. Sizin göreviniz her koşulda sorumlu bir yetişkin gibi davranmaktır. Bu haklı olduğunuzu bildiğiniz belirli durumlarda bile öfkenizi kontrol etme anlamına gelir. Bir lider olarak sizin oyuncularla, görevlilerle, ailelerle, hakemlerle ve diğerleriyle olan ilişkiniz gözetim altındadır ve bu her durumda baskıyı yönetmenizi gerektirir.

BASKETBOL BİLGİSİ: Bir ekibin, grubun veya bireyin antrenörü olarak, çalıştığınız düzeyle ilgili olarak fundamental, kurallar ve çeşitli stratejiler hakkında bir anlayış geliştirmeniz gerekecek. Başlangıç düzeyleri yalnızca temel eğitim gerektirir ancak aynı zamanda yeni başlayanların ilgisinin devam etmesini sağlama konusunda etkinizi anlamanızı da sağlar. İleri seviye, daha derin basketbol eğitimi ve koçluk için daha felsefi bir yaklaşım gerektirir.

ZAMANA BAĞLILIK: Maçlar kesinlikle önemli, ama iyi bir koç olmak maçlarda gözükmekten fazlasını gerektirir. Etkili olabilmeniz için antrenmanları organize etmeniz, temel beceri eğitimi vermeniz, oynama süresine karar vermeniz, oyuncular ve velileriyle sıklıkla iletişim kurmanız ve daha pek çok şey yapmanız gerekir. Koçluk yapmak oyuncuların hem saha içinde hem de saha dışındaki gelişimine ayırdığınız zamana bağlılıktır. Koçluk için tüm bağlılığınızı gösterin. Bu oyuncularınıza olan katkıyı en üst seviyeye çıkaracak ve deneyiminizin sizin için daha teşvik edici olmasını sağlayacak.

ÖNCELİK BELİRLEME: Kazanmak sağlıklı bir hedef olabilir, ama kazanmak için çabalamak skordan bağımsız olarak ders çıkarılan yerdir. Gerçekten etkili bir antrenör, takımın oyun seviyesini değerlendirir, ulaşılabilir hedefler belirler ve kazanmaya ya da kaybetmeye bakmaksızın gelişmelere dayalı sonuçları değerlendirir. Oyuncularınızın değerlerini ve bir antrenör olarak kendi değerlerinizi belirleyin, daha sonra bu değerleri takım ve oyuncunun hedeflerine öncelik vermede yol gösterici ilkeler olarak kullanın. Belki amacınızın herkese eşit süre vermek olduğu bir rekreasyon ekibine, belki de ülke şampiyonluğu amaçlayan bir lise takımına koçluk yapıyorsunuz. Her iki durumda da hedefe giden yolculuğu öncelik haline getirin.

Kaynak: usab.com

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Eğitim