Connect with us

Aziz Akkaya: 2000 jenerasyonunda sporcu sayımız çok az

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü ve Altyapı Kadın Milli Takımlar Teknik Koordinatörü Aziz Akkaya, TBF Uluslararası Yıldız Kızlar Basketbol Turnuvası ve bu turnuvada yarışacak olan millerimiz ile ilgili görüşlerini tbf.org.tr ile paylaştı.

Türkiye Basketbol Federasyonunun ülke genelinden genç sporcuları altyapıya kazandırmak adına gösterdiği çabayı ayrıntıları ile aktaran Akkaya, kulüplerin de altyapılarına yeterli yatırımı yapmaları halinde yabancı oyuncu sayısının kendiliğinden düşeceğine inandığının da altını çizdi.

İşte o röportajdan bir bölüm;

-Erkek Milli Takımlar Teknik Altyapı Koordinatörü Nihat İziç ile gerçekleştirdiğimiz sohbette, erkeklerde 2000 jenerasyonunun fiziksel anlamda rakiplerine karşı dezavantaj yaşadığını konuşmuştuk. Sizin buna benzer bir probleminiz var mı?

Aziz Akkaya: Bizim de 2000 jenerasyonunda verim anlamında sıkıntı yaşadığımız doğru. Pek fazla oyuncumuz yok, sporcu sayımız çok az. Onlara 2001 – 2002 doğumlulardan takviye yapmayı bile düşünüyoruz. Eğitim sisteminin de sporcularımızın basketbol hayatına etkileri oluyor; örneğin TEOG sınavının denk geldiği dönemlerde doğal olarak okula ağırlık verilmesi gerekiyor. Belki biz de ülke çapında çok kapsamlı tarama yapmayı başaramadık, bu da bir neden olabilir tabii. 2000 jenerasyonu özelinde yaşadığımız bu sorunu aşmak için artık oyuncu seçmek adına daha çok çabalamaya başladık. Elemeleri azami genişlikte bir yelpazede gerçekleştiriyoruz ve her jenerasyonda elemelerde 45 – 46 sporcu bulundurmaya çalışıyoruz. Şunu da ekleyeyim, 1996 – 1997 jenerasyonunda da 2000 doğumlularda olduğu gibi oyuncularımızın az olması noktasında yaşadığımız bir kriz var. Belli yıllarda yaşanan bu tip krizler, kulüplerin altyapılarına çok fazla yatırım yapmadığı dönemlerde de ortaya çıkabiliyor. Biz artık bazı sıkıntıları ve nedenlerini gördüğümüzden ötürü çok daha hassas davranmaya başladık ve bundan sonra yaşanabilecek her olumsuzluğa karşı elimizden geldiğince önlem alıyoruz. Sonuç olarak, Nihat İziç’in bahsettiği sıkıntının bir benzerini de bizim yaşadığımızı söylemek yanlış olmayacaktır.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Haber