Sosyal Medya:

Haberler

Atıl Dönmez: Veliler skor değil spor sevgisi aşılamalı

Bu hafta İstanbul’un dikkat çeken kulüplerinden Florya Elit’in kurucusu Atıl Dönmez ile yaptığımız özel röportaj ile karşınızdayız.

Kulübün hedeflerinin yanı sıra gerçekleştirdikleri çalışmalardan da bahseden Dönmez, sporcular ve ailelerine de önemi tavsiyelerde bulundu.

Keyifle okumanız dileğiyle…

Sizi tanıyabilir miyiz? Antrenörlüğe nasıl başladınız?

Ben Atıl Dönmez, 1979 İstanbul doğumluyum. Eski bir basketbol oyuncusu olarak, antrenörlüğe üniversite okurken
başladım. Cihat Levent Basketbol Okulu’nda görev alarak başladım, devamında Armada Spor Kulübü, Vefa Spor Kulübü, ABS Spor Kulübü ve Galatasaray Spor Kulübü’nde çalıştım. 2005’ten bu yana kurucusu olduğum Florya Elit Spor Kulübü’nde çalışıyorum.

Florya Elit’ten biraz bahsedebilir misiniz? Hangi alanlarda, kaç yaş aralığındaki öğrencilere hizmet veriyor?atıldönmez1

Kulübümüz, basketbol ve voleybol branşlarında, 5-17 yaş arasındaki öğrencilere hizmet vermektedir.

Kulüp olarak hedefleriniz neler?

Kulüp olarak öncelikli hedeflerimiz; öğrencilerimize sporu sevdirmek, kötü alışkanlıklardan uzak tutup sosyal yönden gelişimlerini sağlamak, saha içinde ve saha dışında örnek davranışlar sergilemelerini sağlamak; başarılı bir spor kariyeri edindirmek ve profesyonel sporcular yetiştirebilmektir. Oyuncularımızın tamamına doğru hedefler koyup doğru yönlendirmeye çalışmaktayız.

Profesyonellik derecesinde oyuncu olamayacak çocuklarımıza verdiğimiz eğitimle günümüzde büyük sıkıntısını çektiğimiz bilinçli taraftar ve bilinçli spor seyircisi yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Kulübünüzde farklı olarak ekstra ne tür çalışmalar yapılıyor? (Saha içi, saha dışı, organizasyon, takım veya bireysel performans anlamında)

Kulübümüz, Yaz, Kış ve Sezon Başı Kampları olarak yılda 3 kez kamp düzenlemektedir. Bu kamplarda bireysel basketbol gelişimi, eğlence ve takımdaşlık duygularını geliştirmekteyiz. Lisanslı oyuncularımız için kendilerinde gördükleri eksikleri kapatmak adına birebir özel gelişim çalışmaları yapmaktayız.

elit1

Florya Elit’teki ekibi tanıtabilir misiniz? Bu organizasyonu yürüten dinamikleri de bilmek isteriz.

Ekibimiz 8 kişiden oluşmaktadır. Yönetici Nadir Dönmez, Basketbol Altyapı Sorumlusu Çağlar Yürük, Antrenör ve Voleybol Altyapı Sorumlusu Mert Yılmaz, Yardımcı Antrenörler Furkan Can Çınar, Gani Mehmet Peltek, Ege Altınel ve salon sorumlusu Metin Dönmez’den oluşan bir ekibimiz bulunmaktadır.

Basketbol okulları altyapılar için sizce ne kadar önemli ve ne kadar verimli çalışmalar yapılabiliyor?

Basketbol okulları, hem altyapı olarak hem de sosyal yönden büyük öneme sahiptir. Altyapılar içinde genişleyen basketbolcu havuzunda, ülkemiz basketboluna yeni yetenekler kazandırmakta basketbol okullarının yeri çok büyüktür. Basketbol okulları, sadece basketbol için değil, tüm gençlik için çok önemli bir yer tutmaktadır.

Ülkemiz gençlerinin en verimli çağlarının sınavlarla, her yıl değişen eğitim sistemiyle kafası karışmışken, bu çocuklara hayatı öğreten, düzgün insan, bilinçli sporcu ve taraftar olmayı öğreten yegane kurumlardır. Basketbol okulları, sadece basketbolda değil, tüm gençliğe doğru yolu gösteren, öğrenciler yetişkin olduklarında sağlıklı kafada olmalarını sağlayan çok önemli kurumlardır.

Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler, altyapılarda eksik gördüğünüz noktalar var mı? Oyuncu bazında geliştirilmesi gereken durumlar neler?

Altyapı statülerinin eksikleri, tertip komitesinin iyi niyetli çalışmasına rağmen, maçların yıl içerisine yayılamaması; özellikle Yükselme Grubu ve Altyapı Ligi gruplarının play-off’larının tek maça indirgenmesi, hakem oyuncu antrenör diyaloğunun sezon içerisinde bir kaç toplantı ile yapılabilecekken, bu konuda bir organizasyon yapılmaması benim dikkatimi çeken eksiklerdir.

Velileriniz ile etkileşiminiz nasıl? Onlarla daha iyi iletişim kurmak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Velilerimiz ile sürekli iletişim halindeyiz. Oyuncularımızın gelişimlerini, eksiklerini, spor dışındaki hayatlarının durumlarını ve bunun gibi bir çok şeyi sürekli olarak velilerimizle iletişim halinde olarak takip ediyoruz. Bunun dışında belli dönemlerde veli toplantıları yapıyoruz. Sosyal medyada olan hesaplarımız üzerinden de velilerimizle paylaşımlarda bulunuyoruz.

elit

Altyapılarda velilere de büyük iş düşüyor. Onlara ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

Çocuklarımızı sonsuz desteklemeleri gerektiğini düşünmekteyim. Sadece kazandıklarında değil, kaybettikleri zaman da yanlarında olmaları gereklidir. Skoru değil sporu sevdiklerini çocuklarına aşılamaları gerektiğini düşünüyorum.

Yetiştirdiğiniz, her gün antrenman yaptığınız oyuncular yaş itibariyle oldukça genç. Elbette çeşitli süreçlerden geçiyor olmalısınız. Genç oyunculara kendilerini geliştirmek adına hem mental hem de oyun olarak ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Oyuncularımızın, aslında tüm gençlerin derslerinin ve spor hayatlarının dışında dikkatlerini çeken çok fazla şey bulunuyor. Planlı ve programlı olarak eğitim hayatlarını düzenlemelerini, spora gereken önemi vermelerini ve özveriyle kendilerini geliştirmek için ellerinden geleni en iyisini yapmaya çalışmaları için tavsiyelerde bulunuyoruz.

Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz önerileriniz veya eleştirileriniz
neler?

altyapibasket.com’un değerli arkadaşlar tarafından ilgi, alaka ve özveriyle yapılan önemli bir oluşum olduğunu düşünüyorum. Hepinize çok teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Diğer Haberler > Haberler