Sosyal Medya:

Altyapı Milli Takımlar

Arjantin’deki Son Maçta Rakip Avustralya, Keyfini Çıkartalım! #FIBAU17

Bir turnuvanın daha sonuna geliyoruz. Arjantin’in ev sahipliğinde düzenlenen U17 Dünya Şampiyonası’nda artık final günü.

Amerika Birleşik Devletleri ile Fransa, U17 kategorisinde dünyanın en büyüğü olabilmek için karşı karşıya gelecek. ABD olağandışı bir yarı final performansı ile finale yükseldi. Kanada karşısında tökezleyebilirler mi diye düşünürken önüne gelen herkesi sildiler, süpürdüler. Kanada potasına tam 120 sayı bıraktılar ve sahadan 49 sayı farkla galip ayrıldılar. Finalin de şu an mutlak favorisi konumundalar. Karşılarında ise bizi çeyrek finalde deviren Fransa var. Porto Riko karşısında zorlanan Fransa, bir şekilde adını finale yazdırmayı başardı. Bizimle oynadıkları maçta Malcolm Cazalon (‘01), Killian Hayes (’01) ve Theo Maledon (’01) üçlüsü ile galibiyete koşmuşlardı. Yarı finalde de durum çok farklı değildi. Porto Riko potasına attıkları 78 sayının 51’i yukarıdaki üçlüden geldi.

Özellikle Malcolm Cazalon’a ayrı bir parantez açacağım. Yani, tamam defoları yok değil. Dış şut anlamında seviye atlaması gerekiyor. Ama ben bu turnuvada Cazalon’u inanılmaz beğendim. Çeyrek finalde bize sorun çıkartabileceğini biliyordum. Ama onun yaptığı sorun değildi. Tamamen bizi yerle bir etti. Atletizmini sahaya yansıttı ve kısa forvet pozisyonundan inanılmaz iş çıkarttı. Çeyrek final ve yarı finalde toplam 50 sayısı var. ABD karşısında da Fransızların en önemli silahlarından biri olacak.

Porto Riko’ya da değinmeden geçmeyelim. A Grubu’ndan, bizim olduğumuz gruptan lider çıkmaları herkesi şaşırtmıştı. Ama başarılarının da tesadüf olmadığını yarı final görerek kanıtladılar. Bugün üçüncülük maçında da Kanada ile karşılaşacaklar. Turnuvayı madalya ile kapatmaları onları çok mutlu edecektir. Sonuna kadar savaşacaklar.

Gelelim U17 Milli Takımımıza. Öncelikli şunu söylemek lazım. Dünya’nın en elit sekiz takımı arasına kalmak kesinlikle iyi bir başarı. Özellikle de can sıkıcı Fransa maçından sonra tüm hıncımızı Karadağ’dan çıkartmamız da enteresan bir olay. Bugün beşincilik-altıncılık maçında tekrar Avustralya karşımızda. Evet, buraya kadar geldiğimiz için teknik kadromuzu ve oyuncularımızı gönülden tebrik ediyorum. Çok mücadele ettiğimizi de ekleyelim. Ama itiraf edelim ki her şey çok daha farklı, çok daha güzel olabilirdi. Yani kısacası detaylarda boğulduk.

Kendi kaderimizi kendimiz belirleyebilirdik. Fakat ilk gün aldığımız Porto Riko yenilgisi tüm tadımızı kaçırdığı gibi iplerin de elimizden kaçmasına neden oldu. Daha sonrasında çocuklar sahaya inanılmaz yürek koydular. Avustralya, Dominik Cumhuriyeti ve Sırbistan galibiyetleriyle de çeyrek finale kadar geldik. Ama işte o noktada karşımıza Fransa’nın gelmesi bizi bitirdi. Maçın ilk yarısında tempoyu iyi yönettik. Maçtan kopmadık ve devreye sadece altı sayı farkla geride gittik.

Karşılaşma öncesinde ana parçaların performanslarının çok önemli olmadığını düşünüyordum. Yani kenardan gelen silahların oyunu açamaması, ibrenin bize doğru dönmesine neden olabilirdi, en azından düşüncem bu şekildeydi. Ama Malcolm Cazalon, Killian Hayes ve Theo Maledon üçlüsü resmen sapıttı. Malcolm Cazalon (’01) 30 sayı-8 ribaund ile bizi kestane gibi çizdi. 23 top kaybı yapmamız da bu üç oyuncunun ekmeğine yağ sürdü tabii ki. Bu kadar kaliteli oyuncuların olduğu bir takıma karşı, 23 top kaybı yaparsanız çok şey kaybedersiniz. Biz de yarı finali kaybettik. Sağlık olsun, sonuçta dünyanın sonu değil. Bu çocukların daha çok turnuvası olacak ve biz onlara daha çok destek olacağız. Bugünkü yazımda turnuva genelindeki performansımızdan çok bireysel performanslara değineceğim. Numara sırasına uyalım ve ilk olarak Ömercan İlyasoğlu diyelim.

ÖMERCAN İLYASOĞLU ALKIŞI HAK ETTİ

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > Altyapı Milli Takımlar