Sosyal Medya:

Antrenör Görüşü

Antrenör Görüşü – Mert Yaman: Takım olabilmek üzerine

Sezona iyi bir başlangıç yapan FESA Spor Kulübü antrenörü Mert Yaman takım olabilme konusundaki düşüncelerini belirten bir yazı yazdı.

İşte o yazı;

Egolarından arınan , kendine değil takımı için oynamaya başlayan oyuncu grubunu durdurmak kolay değildir.

Bir takımı yönetmek bir antrenör olarak sadece kenardan taktik vermek, salonda antrenman yaptırmak ya da basketbol tekniğini öğretebilmek değildir.

Teknik – Taktik – Fundamental zaten bir antrenörün oyuncusuna vermek zorunda olduğu ” must ” lardır. Başarılı bir takım oluşturabilmek için basketbolu çok iyi oynayan oyunculara ihtiyacınız yoktur. Basketbol oynamaya uygun karakterde sporculara sahipseniz ve o karakterleri doğru yönetebiliyorsanız başarı gelir.

Sahada görev dağılımını doğru yapabilmek , oyuncuların potansiyelini doğru değerlendirmek ve her oyuncudan verim alabilmektir esas olan.

Bu noktada basketbolun mental kısmı devreye giriyor. Oyunculara hücumda özgürlük tanımak onlara rahat bir ortam yaratabilmek onların performansını yukarı taşır. Oyuncunun bu özgürlüğe sahip olabilmesi için yapması gereken tek şey savunmada yüzde yüz on konsantre olabilmektir.

Savunmada başlayan yardımlaşma , oyuncuların birbirinin açıklarını kapatma isteği, sayı yememek için ortaya konan efor ; onların hücumda da birada oynayabilmesine ve topu paylaşmasına katkı da bulunur.

Oyuncular hücumda şut kaçırabilir, turnike de başarılı olamayabilir. Antrenör hücum da mükemmellik aramaz , ama savunma da kusursuz bir performans ister.

5 kişinin 24 saniye içinde sayı atmaya çalıştığı bir oyunda topu kullanacak oyuncuyu doğru seçebilmek, hücumdaki sıcak eli , sayı atabilecek oyuncuyu seçebilmek antrenörü görevidir. Bu görevlendirme yapıldıktan sonra bunu eğer takım anlayabilirse ve bu sistem içinde hareket edebilirse o takım başarılı olur.

Kişisel beklentisi ve hırsları olanların asla mutlu olamayacağı, bir amaç uğruna kenetlenebilen ve sahada mücadele ederek var olabilenlerin başarılı olabileceği bir spordur basketbol.

Sadece “lafta takım” olmak yetmez, bunu antrenmanda sahada tribünde hissedebilirseniz gerçek bir takım olmuşsunuz demektir.

MERT YAMAN – FESA

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Antrenör Görüşü