Sosyal Medya:

Haberler

Altyapı Sporlarını Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?

ÖZEL İÇERİK | Covid-19 pandemisi nedeniyle sportif anlamda en çok etkilenen bölüm olarak altyapılar ön plana çıkıyor. Peki altyapı sporlarının geleceği nasıl olacak?

Dünya çapında büyük bir etkiye sahip olan ve ne zaman sonlanacağı kestirilemeyen koronavirüs pandemisi ile ilgili belirsizlikler en çok altyapı sporlarını etkiliyor. Profesyonel spor liglerinin bir bölümü sezonu iptal ederken, bir bölümü ise alınan önlemler dahilinde müsabakalara ve antrenmanlara devam ediyor. Fakat alınan önlemlerin de etkisiyle altyapı sporları pandemi süresince durma noktasına gelmiş durumda. Bu durum çocuklar üzerinde psikolojik ve fiziksel, organizasyonlar üzerinde ise özellikle ekonomik anlamda etkiler gösteriyor.

Morning Consult tarafından ABD’de yapılan ve 290 gençlik spor organizatörü’nün katıldığı araştırmada; gençlik spor programlarının %46’sının kalıcı bir  şekilde kapanma tehlikesi yaşadığı sonucuna ulaşıldı. Ayrıca %38’lik bir bölümü ise mevcut koşullar altında en fazla 3 ay ayakta kalabileceklerini belirtti. İçinde bulundukları durumu aktaran Alabama Futbol Birliği Genel Müdürü Jennifer Pfeiffer “Anlamak için birçok adım var. Ne zaman antrenman yapabiliriz? Ne kadar alan kullanabiliriz? 10 oyuncuya hangi noktada ulaşabiliriz? Hangi noktada 25 oyuncuya ulaşabiliriz? Sadece anlamaya çalışmak bile stresli, bilirsiniz, bir işimiz olacak mı? Antrenörlerin işi olacak mı? ” ifadelerini kullandı.

Benzer şekilde Türkiye’de de spor kulübü ve spor okullarının bu süreçten ciddi bir şekilde etkilenmesi bekleniyor. Özellikle salonda gerçekleştirilen basketbol, voleybol, hentbol gibi sporların yeniden gerçekleştirilmesinde ne gibi önlemler alınacağı ve antrenmanların tam anlamıyla ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Geride kalan 3.5 aylık süreçte faaliyetlerini ya tamamen durdurdu ya da tam kapasite ile sürdüremedi. Bu nedenle özellikle spor okullarının ekonomik anlamda etkilenmesi antrenör, yönetici ve diğer çalışanları da etkiledi.

AİLELER NASIL ETKİLENDİ?

Bir diğer yandan Covid-19 pandemisinin ekonomik etkisi tüm dünyada hissedildi. Çalışanların büyük bir bölümü ya işinden ayrılmak zorunda kaldı ya da ücretsiz olarak izne ayrıldı. Bu durum insanların harcamalarını gözden geçirmelerine neden olması bekleniyor. Ayrıca psikolojik etkilerini de düşünecek olursak ailelerin, çocuklarının yeniden salonlara dönmesi konusunda temkinli olması muhtemel.

Mayıs 2020’de ABD’de yapılan bir araştırmada; katılımcıların %24’ü Covid-19 salgını sonrasında çocuklarını bir spor programına kaydettirme olasılıklarının düşük olduğunu belirtirken, yine Mayıs 2020’de ABD’de yapılan bir araştırmada ise ailelerin %24’lük bir bölümü çocuklarının gittiği spor programlarının tamamen kapanmasından endişe duyduğu sonucuna ulaşıldı.

Tüm bunlar göz önüne alındığında dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de spor anlamında altyapıların önemli bir şekilde etkilenmesi bekleniyor. Birbirine güçlü bir şekilde bağlı paydaşlardan (antrenör, yönetici, veli, oyuncu) oluşan altyapı sporlarını yeni bir dönem bekliyor. Geride kalan dönemin ekonomik ve psikolojik etkilerini atlatmanın yanında uzun vadeli planlamalar artık kaçınılmaz olacak. Bu noktada hem spor okullarının hem de yetkili kurumların alacağı önlemler büyük önem taşıyor. Spor okulları gelir modellerini değiştirerek bu tip oluşabilecek zorlu dönemlere kendilerini  hazırlıklı hale getirebilmek için çaba göstermeleri gerekiyor. Yetkili kurumların ise spor okulları ve kulüpleri üzerindeki bu baskıyı azaltabilmek adına doğru planlanmış fonları devreye sokması faydalı olacaktır.

Diğer Haberler > Haberler