Sosyal Medya:

Haberler

Altyapı Kulüpleri ve Antrenörlerinin Durumu Ne Olacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi ile ilgili normalleşme süreci devam ederken altyapı sporlarının geleceği merak ediliyor.

Ülkemizde ilk vakanın görülmesiyle birlikte 12 Mart 2020 tarihinden itibaren altyapılarda karşılaşmalara ve antrenmanlara ara verildi. Pandemiye yönelik alınan önlemler doğrultusunda uzunca bir süre sokağa çıkma kısıtlamalarının yaşanırken, Haziran ayı itibariyle normalleşme sürecine geçildi.

Normalleşme adımları kapsamında birçok alanda kısıtlamaların kalktığı görüldü. Mayıs ayı itibariyle AVM ve berberler açılırken, Haziran ayı itibariyle şehirlerarası seyahat kısıtlaması kaldırıldı. Ayrıca 65 yaş üstü ve 18 yaş altına uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları büyük ölçüde kaldırılırken, düğün salonları, sinema, tiyatro gibi yerler hizmet vermeye başladı.

ALTYAPILARDA ÇALIŞANLAR ZOR DURUMDA

Fakat alınan önlemlerin de etkisiyle altyapı sporları pandemi süresince durma noktasına gelmiş durumda. Yaklaşık olarak 4 aydır faaliyetlerini gerçekleştiremeyen özellikle kayıt odaklı çalışan spor okullarının zor durumda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Buna bağlı olarak altyapı sporları aracılığıyla geçimini sürdüren antrenör, yönetici, personel vb. yüzlerce kişi büyük sıkıntı çekiyor. Bu durum ayrıca çocuklar üzerinde psikolojik ve fiziksel olarak etkiler gösteriyor.

ÇÖZÜM BEKLENİYOR

Bu zorlu süreçte altyapı sporlarında çalışan insanların en büyük dertleri seslerini duyuramamak. Birçok alanda normalleşme süreci hızla devam etmesine rağmen altyapı sporları beklemeye devam ediyor. Bunun sonucu olarak birçok insan geçim sıkıntısı ile yüzleşmeye başlamış durumda. Yetkili kurumların ilerleyen günlerde ne gibi adımlar atacağı merakla bekleniyor.

Diğer Haberler > Haberler