Aile Rehberi: Diğer Aileleri Anlama

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak çeviri çalışmalarımızda bugün velilerin diğer ailelerle olan ilişkilerine yönelik bir içerikle karşınızdayız.

Genç bir basketbolcunun ebeveyni olarak çocuğunuzun takım arkadaşları ve onların aileleriyle olan ilişkileriniz büyük önem arz ediyor. ABD’de Basketbolun Yönetim Organı olan “USA Basketball” tarafından 2010 yılında yayınlanan yazıda bu konuyla ilgili önemli ifadeler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

****

Antrenörler sezon başında yaptıkları toplantılarda gürültülü, kaba ve çirkin davranışların kabul edilemez olduğunu açıkça anlatacaktır. Anne ve babaların çoğunluğu bu durumu anlıyor ve duygularını kontrol altında tutuyor.

Saha kenarında rahatsız edici şekilde gürültü çıkaran bir ebeveynle karşılaşırsanız, söz konusu ebeveynin başkalarına rahatsızlık verdiğini antrenöre bildirin. Eğer antrenörden karşılık alamazsanız, bir lig yöneticisine veya yetkiliye danışın. Yetkililer genellikle kontrol dışı bir ebeveyni cezalandırma ya da saha dışına çıkarma yetkisine sahiptir.

Bazı ligler, yetkililerin oyunu herhangi bir zamanda durdurabildikleri ve sözlü saldırgan bir ebeveynden spor salonundan ayrılmalarını talep edebildikleri “sıfır toleranslı” bir politika kullanmaktadır. Ebeveyn salondan ayrılmıyorsa, resmi görevli genellikle oyunu rakip takım lehine hükmen galip ilan etme seçeneğine sahiptir. Bu büyük bir adım gibi gelebilir, ancak sıfır tolerans politikaları ebeveynlerin davranışlarında önemli farklılıklar yaratmıştır.

KONTROL DIŞI DURUMDAKİ BİR EBEVEYNE YAKLAŞMA