Sosyal Medya:

Haberler

ABD’de Alt Yaş Grupları İçin Basketbol Turnuvası Yapıldı

ÇEVİRİ HABER | Covid-19 pandemisi nedeniyle ülkemizde basketbolun geleceği merakla beklenirken ABD’de turnuvalar gerçekleştirilmeye başlandı.

Press Herald’ın haberine göre 13 Haziran 2020’de ABD’nin Maine eyaletinde toplamda 59 takımın katılımı ile bir turnuva gerçekleştirildi. Turnuva her hafta sonu düzenlenmeye devam edecek. İşte turnuvada alınan önlemler, antrenör ve uzman görüşleri…

***

Maine Hoops basketbol kulübü, 13 Haziran’da eyalet genelinde üç sahada oyun düzenlemeye başladı ve bunu her hafta sonu (4 Temmuz hariç) yapacak. 5 – 12. sınıflardaki hem erkek hem de kızlardan elli dokuz takımı ilk hafta sonuna katıldı ve 72’sinin gelecek hafta sonu oynaması planlandı. Maçlar Saco’daki XL Sports World’de takım başına 175 dolar ve seyirciler için 7 dolar ücretle düzenleniyor.

Maine Sting’in koçu Matt McInnis, sakalını kaşındıran bir yüz maskesi takarak “Buna değer” dedi ve (Basketbol) bu kadınların yaşamlarının büyük bir parçası. Kızlarımız ve erkeklerimiz antrenmanda çok çalıştılar ve onları rekabetçi bir şekilde oynadıklarını ve sevdikleri şeyi yaptıklarını görmek iyi hissettiriyor. ” ifadelerini kullandı.

Ancak şu anda maçların neden oynandığını merak edenler var. ABD Hastalık Kontrol Merkezleri’ne göre, COVID-19’a neden olan virüs öncelikle birbirleriyle yakın temas halindeki insanlar arasındaki solunum damlacıkları yoluyla yayılır. Çoğu sağlık yetkilisi ve hatta Ulusal Devlet Lisesi Dernekleri Federasyonu (NFHS), sporun geri dönüşü sırasında, sosyal bir mesafedeki bireysel becerilere odaklanarak aşamalı bir yaklaşımı desteklemektedir. Maçlar son aşamada olmalıdır.

Aspen Enstitüsü Spor ve Toplum Programının Editör Direktörü Jon Solomon konuyla ilgili olarak “Neden bu yarışmalara geri dönme telaşı? Pek çok sağlık görevlisinin en iyi uygulamaları aşamalı bir yaklaşım içerir ve seyahat içeren sporlar son aşama olmalıdır.” ifadelerini kullanıyor.

Ancak maçta oynayanlar, oyunlara dönmenin zihinsel ve sosyal faydalarının, en az maçlar kadar önemli olduğunu söylediler.

Midcoast Elite dokuzuncu sınıf takımı için oynayan Jack’in babası Erin Elwell, “Dışarı çıkıp sağlıklı olma zamanı gelmişti ve zihinsel sağlığı için iyi bir şeydi” dedi. Oyuncular için basketbol oynamak ve virüs salgını yayılırken sporun kapatıldığı son üç ayı unutmak iyi hissettirdi. XL Thunder için oynayan Sophia Michaud ise “Oyun sırasında tüm (pandemik) durumu tamamen unuttum. Sadece basketbol vardı.” dedi.

Maine Hoops’un sahibi organizatörü Lenny Holmes, ilginin yüksek olduğunu, eyalet dışındakiler de dahil olmak üzere 150 ekibin olabileceğini söyledi. Ancak oyunları Maine takımlarıyla sınırlıyor ve işleri olabildiğince güvenli hale getirmeye çalışıyorlar. Holmes “İnsanlar oynamak istiyor ve bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

blankBunun gerçekleşmesi için Maine Hoops, federal CDC tarafından belirlenen kuralları, eyaletin topluluk sporları için kuralları ve Maine Hoops ile ortaklık yapan bir basketbol etkinliği şirketi olan Zero Gravity’yi takip ediyor. Holmes ayrıca takımlara ve hakemlere bir dizi yönerge gönderdi ve uyulması gereken belirli güvenlik özelliklerini belirtti.

Örneğin; hakemlerden oyuncular ile uygun bir mesafeyi korumaları ve topa dokunmalarını sınırlamaları istendi. Bir hakemin birkaç kez topu vücuduyla saha dışına çıkardığı, sonra ayağını kullanarak bir oyuncuya doğru gönderdiği görüldü. Hakemler oyun sırasında maske takmazlar ancak geri kalan zamanlarda bir maske takmaları gerekir.

Katılan herkes, oynama riskini kabul ederek bir sorumluluk feragatnamesi imzalamak zorunda kaldı. Takımlar oyunlarına bile başlamadan önce antrenörler ebeveynlerden oyuncularının sağlığını kontrol etmelerini ister.

Oxford Hills, Falmouth, Nokomis, Gardiner, Portland ve Gorham’dan oyunculardan oluşan Maine Attraction kız takımının antrenörü Pat Carson, “Ebeveynlere maçlardan önce “çocuklarınızı iyi hissediyor mu? Ateşlerini ölçebilir misiniz?” diye soruyoruz. Maçlardan sonra ise “herkes hala iyi hissediyor mu?” diye soruyoruz” ifadelerini kullandı.

Salona girmeden önce herkesin ateşini ölçtürmesi gerekir. Takımlar 22 kişiyle sınırlıdır (oyuncular, antrenörler ve taraftarlar). Bilek bantları her takıma verilir ve bittiğinde bu takımdan hiç kimse içeri giremez.

Holmes, XL Sports World’de (22 metre yüksekliğinde tavanlar ve havayı dolaştıran bir havalandırma sistemi, üç basketbol sahası ve iki kapalı futbol sahası bulunan atletik bir tesis) 100 kişinin olmasına izin verildiğini ama yetkililer ve personel dahil 80 kişide tutmayı amaçladıklarını söyledi. Salondaki kişi sayısı ilk iki maçta 88 kişiydi.

Takımlardan maç saatinden en az 30 dakika önce gelmeleri ve giriş yaptıktan sonra otoparkta beklemeleri istenir. Binada sadece o an oynayan takımlara izin verilmektedir.

Seyircilerden kendi sandalyelerini getirmeleri ve sosyal olarak kendilerine mesafe koymaları istenir. Uzak kenarda, sahadan en az 6 metre uzakta oturuyorlar. Her zaman yüz maskeleri giymelidirler, bu da çok daha sessiz bir oyuna neden olmaktadır.

Oyuncular oynarken maske takmazlar, ancak sahaya girip çıkarken takmaları gerekir. Bir oyun sırasında sahadan çıktıklarında, el dezenfektanı kullanmaları ve kendi su şişelerinden içmeleri beklenir.

Koçların her zaman maske takmaları gerekir. Taktik verirken, bazıları niyetlerini netleştirmek için maskeleri aşağıya veya yana çekti. Maine Attraction kız takımının antrenörü Pat Carson “Biraz iletişimsizlik vardı. Bazı oyuncular anlamakta zorlandı. Ancak, çocukların olumlu bir şeyler yapmasına izin veriyorsa, memnuniyetle bir maske takacağım.” ifadelerini kullandı.

Nelson bunu “Koçunuzu orada hiç duyamıyorsunuz” diyerek Portland’daki Cross Insurance Arena’da oynamaya benzetmiştir.

Midcoast Elite sekizinci sınıf erkek takımının antrenörü Travis Doughty, kuralların ne kadar katı olduğunu yaşayarak öğrendi. Binaya girdikten sonra benche yürürken maskesini çıkaran Doughty’nin yanına gelen Holmes direkt olarak maskeyi takmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Maç sonrasında takımlar arasında el sıkışma gibi  ritüeller yoktu. Takımlar benchten ayrıldıktan sonra bir görevli diğer takım oyuncuları gelene kadar dezenfektan ile benchi temizledi.blank

Maçların oynanması gerekip gerekmediğini sorgulayanlar olduğunu bildiğini söyleyen Maine Attraction kız takımının antrenörü Pat Carson, Holmes ve Maine Hoops için övgü dolu sözler kullandı. Carson “Bu çocuklar için çok iyileştirici oldu ve çok iyi hazırlanmıştı. Antrenörlere, ebeveynlere ve oyunculara vaktinden önce birçok bilgi dağıtıldı. Bence olabildiğince iyi gitti.” ifadelerini kullandı.

KAPALI ALANDAKİ MAÇLAR İLE İLGİLİ ENDİŞELER

Gençlik sporları son birkaç haftadır yavaş yavaş geri dönüyor, tenis kampları açılıyor ve beyzbol ve voleybol ligleri maçlara başlıyor. Ancak kapalı alanda oynanan basketbol farklı bir spordur. Spor, doğası gereği sosyal mesafeye izin vermez. XL Sports World’de ilk hafta sonu oynanan maçlarda, oyuncular top kazanmak için atladılar, ribauntlar için birbirlerine çarptılar ve sıkı savunma yaptılar.

Kapalı salonda olmak başka bir konudur. Eyaletin topluluk sporları yönergelerinde “Dış ortamda virüs bulaşma riski azaldığı, Kapalı alan sporları faaliyetleri, paylaşılan hava alanındaki solunum damlacıklarına maruziyetin önemli ölçüde artırır. ” belirtilmektedir. Lise sporlarının yönetim organı olan NFHS, basketbolu “yakın, sürekli temas” içeren orta riskli bir spor olarak sınıflandırdı.

Oyuna Dönüş COVID-19 risk değerlendirme aracında Aspen Enstitüsü her sporun aktivitelerini en düşükten en yüksek riske doğru sıraladı. Basketbol için en yüksek risk: “Ev dışı üyeler ve ortak bir şekilde kullanılan toplarla herhangi bir takıma veya büyük bir grup içerisinde katılım” olarak belirtildi.

Tüm bu faktörler ebeveynler tarafından da değerlendirildi. Erin Elwell “Buna değip değmediği konusunda milyonlarca kez düşündük. Ancak, güvenlik önlemlerini almanız ve oynamamız gerektiğine karar verdik… Bundan memnunum ve şimdi eve döndüğümüzde, kimseyle takılmadan önce sağlıklı olduğumuzdan emin olmak için önlemler alacağız. Tekrar normal bir şey yapmak iyi hissettirdi. ” dedi.

Maine Renegades’in antrenörü / kurucusu Rick Simonds, takıma bu sene katılanların (beş) önceki seneden daha az sayıda (30) olduğunu söyledi. Ama tamamen koronavirüs yüzünden değildi. Seyahat içeren basketbol genellikle Mart-Mayıs arasındadır. Ama salgın nedeniyle bu dönem kapandı ve şimdi organizasyonlar yazı değerlendiriyor.

Ebeveynler istediği için oynamaya karar verdiğini söyleyen Simonds “Maçlara katılmamızı aileler teşvik etti. Hazır olduklarını söylediler ve bu konuda bizi sürükleyen onlar oldu.” ifadelerini kullandı.

Heidi Long çocuğunun Covid-19 pandemisi sırasında Coastal Elite sekizinci sınıf takımında oynamasından endişe duymadığını söyledi. Long “Eğer virüsü alacak olsaydı, muhtemelen zaten almış olurdu. Küçük bir toplulukta yaşıyoruz (Hartland, Somerset County’de). Oynadığı için mutluyum. Kendisinde başka bir tarafı, güveni, sosyal yönü ortaya çıkardı. Bu bir zevkti.” dedi.

blankblankHolmes, basketbolun devam etmesini isteyen ebeveynlerden birçok mesaj aldığını söyledi. Holmes “Nasıl bir geri dönüş olacağı konusunda fikrim yoktu ama geri dönüş olumluydu. Herkes çocuğunu güvende tutmak ister ama onlar ‘çocuğumun hayatında buna ihtiyacı var’ dediler” şeklinde konuştu. Oyuncuların çoğu okulların kapatıldığı Mart ayından bu yana birbirlerini görmemişti. Anna Nelson “Onları görmek güzeldi. Takımlar tekrar oynamak çok eğlenceliydi” dedi.

UZMAN GÖRÜŞLERİ

Aspen Enstitüsü’nden Solomon birlikte olma arzusunu anladığını belirtirken “Anladım, tüm çocuklar geri dönüp spor yapmak istiyor. Bu sosyal bağlantı çok büyük. Ancak bu sosyal bağlantıya ne derece ihtiyacınız var?” dedi.

Solomon, yarışmalardan ziyade, lise sporlarını yeniden başlatmak için üç aşamalı yaklaşımlarında NFHS yönergelerinin önerdiği bireysel veya küçük grup antrenmanları öneriyor. Üçüncü aşamaya kadar ılımlı riskli sporlar için antrenmanlar veya maçlar önerilmiyor.

Yarmouth’dan bir zamanlar ABD CDC’si için çalışan bir epidemiyolog olan Gib Parrish, katılımcıların yaşının oynayıp oynamama konusunda karar verici bir faktör olmaması konusunda uyardı ve “Yapmanız gereken, riski artıran şeyler ile insanların yapmak istediği şeyleri birbirinden ayırmaktır. Bir araya gelmenin toplumsal gerekçesi bulaşma riskini ortadan kaldırmaz. ” dedi.

Maine Medikal Ortakları Ortopedi ve Spor Hekimliği doktoru ve Cumberland’daki Greely High’daki takım doktoru olan Dr. Kate Quinn, sadece yerel değil eyalet veya federal yönergeler ve sporun dönüşü hakkında konuşurken “dikkate alınması gereken çok farklı şeyler olduğunu” söyledi. Bir topluluktaki COVID eğilimini, toplantıların boyutunu ve gerçek sporu, yakın temas veya yüksek solunum hızı içerip içermediğini dikkate almalısınız. Kate Quinn “Bu yapılabilir. Ama bazı farklı düşünceler ve atılacak adımlar var.” dedi. Basketbolda ekipmanların ve salonun temizliği kapsamlı olmalıdır. Kapalı salonda oynama konusunda hala dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Quinn “Genel olarak COVID iletiminin dış ortamlarda daha az olduğu konuşulmaktadır, çünkü (solunum) parçacıkları daha iyi dağılabilirken, iç mekanda parçacıklar geri dönüştürülmüş havada sıkışabilir” şeklinde konuştu.

Centers for Disease Control and Prevention, Gençlik Sporları ile ilgili düşüncelerinde, iç mekanda oynamayı önermez. Yönergeleri şunları söylüyor: “İçeride oynuyorsa, havalandırma sistemlerinin veya fanların düzgün çalıştığından emin olun. Örneğin pencereleri ve kapıları açarak dış ortam havasının dolaşımını mümkün olduğunca artırın. ”

Quinn, herkesin oynamakla ilgili riskleri tartması gerektiğini söyledi. Sonbaharda Rockland’da Oceanside High’da 10. sınıfa girecek olan Jack Elwell’in oynama konusunda endişeleri vardı. Elwell “Nereden geldik, şu anda çok fazla (COVID) yok ve daha fazlasının olduğu bir yere geliyoruz. Yani evet. Endişeliydim. Ama uzun bir üç ay oldu ve dışarıda olmak çok iyi hissettirdi.” dedi.

Kaynak: www.pressherald.com

Diğer Haberler > Haberler